חדשות

עשרות רופאים חברו לכתיבת המדריך השלם על בעיית השמנת היתר בהיריון

את הספר החדש ערך פרופסור אייל שיינר מהמרכז הרפואי "סורוקה", והוא רואה אור בימים אלה באנגלית בהוצאת נובה האמריקנית

פרופסור אייל שיינר (צילום: בי"ח סורוקה)

פרופסור אייל שיינר (צילום: בי"ח סורוקה)

עשרות מטובי המומחים ברפואה בישראל, העוסקים בתחומים שונים, חברו לכתיבת המדריך השלם על בעיית השמנת היתר בהיריון. את הספר ערך פרופסור אייל שיינר, רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר-שבע המשמש גם כיו"ר ועדת ההתמחות בבית החולים. המדריך,  Obesity in Pregnancy A Comprehensive Guide הופיע בימים אלה באנגלית בהוצאת "נובה" מניו-יורק.

השמנת יתר הוגדרה כמגיפה החדשה של המילניום והיא מחלה כרונית הנפוצה בעיקר בעולם המערבי. בשנים האחרונות נרשמת במדינות המפותחות עלייה דרמטית בשכיחות הסובלים ממשקל עודף וnהשמנת יתר בקרב בני כל הגילים ובכללם נשים בגיל הפוריות. קרוב לשליש מהנשים בגיל הפוריות (39-20) מוגדרות כסובלות מהשמנת יתר (obesity) ורבע מהנשים בשכבת גיל זו הן בעלות משקל עודף (over weight).

השמנת יתר בהריון (אילוסטרציה)

השמנת יתר בהריון (אילוסטרציה)

התופעות הללו הן נטל משמעותי על מערכות הבריאות והן קשורות למחלות כרוניות של הלב וכלי הדם, לכמה סוגי סרטן, לסוכרת, לשבץ, לבעיות נשימה ולדלקות מפרקים. משקל עודף והשמנת יתר נקשרים גם לסיכון מוגבר לסיבוכי היריון ולידה.

הספר החדש בוחן את התופעה מכל היבטיה הבסיסיים: אפידמיולוגיה, אנדוקרינולוגיה ואימונולוגיה של התופעה, השלכות של מצבים טרם ההיריון, בעיקר סוכרת ויתר לחץ דם, והוא מתרכז בתוצאות ההיריון של נשים הסובלות מהשמנת יתר מבחינת האם והעובר. בספר, המיועד בראש ובראשונה לרופאים, מפורטים הסיבוכים האימהיים של התופעה, כמו תת־פריון, הפרעות של יתר לחץ דם הריוני, סוכרת הריונית וניתוחים קיסריים. השלכותיה של השמנת היתר על העובר כוללות גדילת יתר ומומים מולדים.

כמו כן מיוחדים כמה פרקים בספר לנושאים כמו הרדמת היולדת הסובלת מהשמנת יתר, המשמעויות של ניתוחים בריאטריים והשלכותיהם על מהלך ההיריון. הרופאים הישראלים שתרמו פרקים למדריך הם מומחים מתחומי רפואת נשים, פנימאים, אפידמיולוגיים, כירורגיים ומרדימים.

בין הכותבים:  ד"ר אלי לואיס (אימונולוגיה ואנדוקרינולוגיה של ההשמנה), ד"ר ויקטור נובק וד"ר ליאור פוקס (אפידמיולוגיה של ההשמנה), ד"ר אילנה הרמן-בהם (סוכרת והשמנה), ד"ר טליה וולק (יתר לחץ דם והשמנה), ד"ר צבי פרי וד"ר אורי נץ (טיפול כירורגי בהשמנה), ד"ר אלכס זלוטניק, ד"ר עקיבא לייבוביץ ופרופ' יורם שפירא (הרדמת יולדת הסובלת מהשמנת יתר) וד"ר עדי ויינטראוב, פרופ' ארנון ויז'ניצר, ופרופ' אייל שיינר (על סיבוכים אימהיים ועובריים בהיריון), כולם מאוניברסיטת בן־גוריון והמרכז הרפואי "סורוקה". כן השתתפו בכתיבת מאמרים למדריך פרינטולוגים נוספים מישראל וגם מהעולם.

נושאים קשורים:  חדשות,  עודף משקל,  השמנת יתר,  פרופסור אייל שיינר,  מיילדות,  המרכז הרפואי "סורוקה",  השמנה בהיריון,  אפידמיולוגיה
תגובות