חדשות

שמונה רופאים ביטלו השתתפותם בכנס של מכון פוע"ה בשל הדרת נשים

פרופסור אלכס גרינשטיין ופרופסור יובל ירון הם בין הרופאים שביטלו השתתפותם בכנס של מכון פוע"ה. בשיחה ל"דוקטורס אונלי" אמר פרופסור ירון: "קיבלתי רק תגובות חיוביות להחלטתי, בכלל זה מדתיים אורתודוקסים"

הבוקר (יום ד) בתוכנית  של קרן נויבך בקול ישראל אמר פרופסור אבינעם רכס יו"ר הלשכה לאתיקה בהר"י כי לפחות שמונה רופאים הודיעו אתמול על ביטול השתתפותם בכנס של מכון פוע"ה הירושלמי בגלל הדרת נשים. כל השמונה לא היו מתואמים ביניהם לגבי החלטתם. רכס סיפר כי התראיין אתמול (יום ג) לאחת מתחנות הרדיו של המגזר החרדי והגיע למסקנה כי השסע בחברה הישראלית בנושאים מהסוג הזה הולך וגדל וכי "יש כאן שתי גלקסיות שמתרחקות במהירות זו מזו".

בין הרופאים הבכירים שהודיעו על ביטול השתתפותם בכנס בנושאי גינקולוגיה שמארגן מכון פוע"ה בירושלים בשבוע הבא היו פרופסור יובל ירון מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופריון ומנהל היחידה לאבחון גנטי טרום לידתי בבית החולים ליס במרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב ופרופסור אלכס גרינשטיין יו"ר איגוד האורולוגיה.

פרופסור ירון הודיע על ביטול השתתפותו במכתב מנומק ששלח לרב מנחם בורשטיין, מייסד וראש מכון פוע"ה. במכתבו כתב פרופסור ירון: "אני מודה לכם על ההזמנה להרצות בכנס פועה, אך לא אוכל להופיע בו מהטעמים הבאים:

1. בהוראת הרבנים הכנס אמנם יהיה פתוח לגברים ולנשים, אולם הישיבה תהיה בנפרד. יתר על כן, ובאופן מוצהר, המרצים בכנס זה יהיו גברים בלבד. בעת שהסכמתי להרצות בכנס לא הייתי מודע להוראה זו, שאם כן - הרי שמלכתחילה לא הייתי נותן את הסכמתי. הגישה שלפיה נשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות עומדת בסתירה מוחלטת לערכים שעליהם התחנכתי. הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים, היא גם אבסורד מהבחינה המקצועית וגם הדרת נשים במלוא מובן המילה, וזאת דווקא בתחום שבו יש לעמיתותיי - רופאות הנשים והגנטיקאיות - הרבה מה לומר ולתרום, לא פחות מאשר לנו הגברים.

2. בשיחה שקיימתי היום עם הרב בנימין דוד, הוא נתן לי את ההסבר שנתתם לתקשורת, ואף מסר לי שרבני העדה החרדית קבעו שרופא שיבטל השתתפותו בכנס "גמור מבחינתם". אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון ובלבד שאוכל להישיר מבט לאימי, לאשתי, לבתי, לעמיתותיי למקצוע, לקהל המטופלות ויותר מכל – כדי שאוכל להסתכל על עצמי בראי.

"אני משער שדברים אלה יגרמו לכם למארגי הכנס ולמשתתפיו עגמת נפש. על כך צר לי באמת. במשך השנים שמחתי לסייע לכם בעצה ובהסבר על מחלות תורשתיות, וכך אמשיך לעשות בעתיד, אם תבקשו זאת ממני לטובת הזוגות שפונים אליכם. עם זאת אבקשכם להבין כי יש עוד ציבור בארץ שגם לו יש צווי מצפון וקווים אדומים."

בשיחה עם "דוקטורס אונלי" הוסיף פרופסור ירון: שקלתי כל מלה בכובד ראש – וזאת לאחר שקודם לכן נתתי הבטחתי למארגנים לבוא לכנס ולהרצות. לאחר שנוסח מכתבי זכה לתפוצה נרחבת קיבלתי מייל מקולגה, רופאה, והיא סיפרה שלפני חמש שנים נתנה הרצאה בכנס שקיים מכון פוע"ה, אבל לפני שנתיים המארגנים ביטלו את השתתפותה ברגע האחרון. ברור לחלוטין שהליך ההדרה הוקצן."

"עלי לציין כי מכון פוע"ה הוא ארגון שמבצע פעולות חיוביות ואף חשובות מאוד, אבל ההחלטה שלא לאפשר לרופאות להרצות בכנס מטעמו בנושא מקצועי-נשי מובהק הוא לא נכון, לא הוגן ולא מתאים. ניכר שמארגני הכנס מקבלים תכתיבים מרבנים, וכפי שכתבתי במכתבי: כשם שהם כפופים לתכתיבים, גם אני כפוף לערכים שאני בוחר לחיות על פיהם. למען האמת, היה לי קשה מאוד לקבל החלטה שלא להופיע בכנס הזה משום שחשבתי כי מהלך כזה מצדי יפגע באנשים שאולי התכוונו לבוא ולשמוע מה יש לי לומר ולחדש להם – ואם לא אגיע, תהיה זו פגיעה בהם. אבל החלטתי, לאחר ששקלתי היטב את צעדיי, שזה המעשה הנכון".

פרופסור ירון סיפר עוד כי מאז נודעה החלטתו בין הרופאים, זרמו אליו עשרות תגובות "כולן היו חיוביות. אף לא אחת הייתה שלילית". הוא ציין כי המגיבים היו מכל המגזרים, גברים ונשים, דתיים וגם חרדים אורתודוקסים. הם ציינו שנושא ההדרה מפריע להם ומציק מאוד ורבים מהם גינו את המעשים הללו.

פרופסור גרינשטיין אמר כי קיבל החלטה אישית שלא להשתתף בכנס: "לא הייתה כאן שום התארגנות של רופאים בנושא הזה", הדגיש, "זה היה צעד אישי בהחלט והחלטתי עליו לאחר ששקלתי אותו היטב".

הרופא הראשון שהודיע על ביטול השתתפותו בכנס היה פרופסור אוריאל אלחלל מ"הדסה" עין-כרם.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור אבינעם רכס,  הדרת נשים,  פרופסור יובל ירון,  פרופסור אלכס גרינשטיין
תגובות
אורה
17.01.2012, 23:05

יישר כח לרופאים שסרבו להשתתף בכנס! מעשה אמיץ
המכתב של פרופ' יובל ירון מכובד.
מעבר להדרת נשים, יש פה אדנות בלתי נסבלת של רופאים וחוקרים העושים קריירה על גופן של נשים, כשלהן עצמן אסור להרצות בפניהם.
הלואי שכל הנשים היו מכריזות שהרופאים שהשתתפו בכנס גמורים בעיניהן.