חדשות

בעקבות מרתון ניתוחי הקטרקט בשכם: מתוכננת סדרה של ניתוחים אוקולופלסטיים

סיכום יום ניתוחי הקטרקט שביצעה משלחת רופאי עיניים מ"שיבא" בבית החולים "רפידיה" בשכם

בביקורה של משלחת רופאי עיניים מ"שיבא" בשכם, ביצעו 3 רופאי עיניים מישראל סדרה של ניתוחי קטרקט, בדיקות עיניים ואבחונים במשך שש שעות בבית החולים "רפידיה".

במבצע הרפואי, המשותף ל"שיבא" ולעמותת רופאים לזכויות אדם שנערך ביום חמישי האחרון, השתתפו פרופסור שלמה מלמד מנהל מרכז הגלאוקומה בבית החולים תל-השומר ועמיתיו למחלקת העיניים, ד"ר גיא בן-סימון וד"ר דידי פביאן. לצוות רופאי העיניים הצטרפו גם פרופסור צבי בנטוויץ' יו"ר הנהלת העמותה וחבר העמותה סלח חג'-יחיא, שהוא "הכוח המניע" מאחורי פעילותה של עמותת רופאים לזכויות אדם.

משלחת רופאי עיניים מ"שיבא" בשכם (צילום: ד"ר דידי פביאן)

משלחת רופאי עיניים מ"שיבא" בשכם (צילום: ד"ר דידי פביאן)

בין ניתוחי הקטרקט שביצע הצוות בבית החולים של הרשות הפלשתינאית, היו כמה מקרים סבוכים של קטרקט לאחר חבלה, קטרקט "בשל" וקטרקט עם PXF. כל הניתוחים הסתיימו בהצלחה. המטרה המרכזית, הדגישו משתתפי המבצע הרפואי-הומניטארי, הייתה להעביר ידע ולהכשיר את רופאי בית החולים בחידושים בתחום, ובעיקר את ד"ר מאטאר ענאן, הרופא המנתח היחיד בתחום רפואת העיניים בבית החולים "רפידיה".

בית החולים משרת את כל צפון הגדה (אם כי למרתון הניתוחים והבדיקות הגיעו גם חולים מערים אחרות ובכלל זה מרמאללה, חברון וכפרים בסביבה) והוא נהנה מתרומות המגיעות מצפון אירופה, מסקנדינביה וגם מארה"ב. התרומות מאפשרות רכישה של ציוד רפואי מודרני, אך עדיין קיימים חוסרים בסיסיים של ציוד לניתוחים. יש במקום ציוד יקר, אולם הצוותים המקומיים אינם יודעים כיצד לתפעלו. למשל, במחלקת עיניים יש מכשיר 'פאקו' המאפשר לבצע ניתוחי קטרקט מודרניים, אולם הצוות המקומי איננו עושה בו שימוש. אחת לשנה מגיעה משלחת של רופאים ומומחים ממקסיקו כדי לתפעל את המערכת הזאת.

ד"ר ענאן משתמש עדיין בטכניקת הניתוח "חתך קרניתי גדול", ואיננו מכיר את טכניקת ה"מיני-נוק" שפיתח פרופסור מיכאל בלומנטל, שהיה בעבר מנהל מחלקת עיניים ב"שיבא". בשיטה הזאת מבצעים חתך קטן מאוד, ולכן הטראומה בעקבות הניתוח קטנה. במסגרת יום הניתוחים הדריך הצוות הישראלי את ד"ר ענאן בשיטה החדישה והוא אף התנסה בניתוח בשיטה הזאת.

משלחת רופאי עיניים מ"שיבא" בשכם (צילום: ד"ר דידי פביאן)

משלחת רופאי עיניים מ"שיבא" בשכם (צילום: ד"ר דידי פביאן)

בית החולים תל השומר, שאפשר לצוות רופאי העיניים לצאת ליום הניתוחים, צייד את הרופאים בציוד ניתוחים, כולל ציוד מתכלה דוגמת עדשות מלאכותיות להשתלה תוך-עינית. חלק ניכר מהציוד, ובכלל זה העדשות, הושאר ב"רפידיה" לשימוש הצוות המקומי.

בין הניתוחים ואחריהם נערכו לחולים בדיקות במגוון נרחב של פתולוגיות עיניות, בכלל זה גלאוקומה, בדיקות לחולי סוכרת עם פגיעה ברשתית וחולי אובאיטיס. חולה שסובל מגידול עור בעפעף מסוג BCC (סרטן עור) עבר הערכה ראשונית לגבי מצבו ונשלח ל-CT, ונראה כי בעוד זמן מה יגיע לתל-השומר להמשך הטיפול הנחוץ לו. חולה נוספת אובחנה כסובלת ממלנומה של הכרואיד ובעקבות הבדיקה והערכת מצבה, יש כוונה להביא גם אותה לתל-השומר כדי לטפל בה שם, מאחר שהגידול שממנו היא סובלת עלול להיות קטלני ולשלוח גרורות. מקרה קשה אחר היה של תינוק כבן שנתיים שאובחן כסובל ממלאות בעפעף ועלה חשד לגידול סרטני. הוא הופנה ל-CT של ארובת העין ולאחר מכן תתקיים הערכה מחודשת של מצבו שתיעשה בביקור הבא של חברי המשלחת, בעוד שלושה שבועות עד חודש.

במהלך הביקור עלה הרעיון שיש צורך לבצע בבית החולים בשכם, במקביל ליום ניתוחי קטרקט נוסף, גם יום ניתוחים אוקולופלסטיים (פלסטיקה של העין) – מה שייעשה בשני חדרי ניתוח סמוכים. חלק מהניתוחים יחייבו הרדמה כללית.

חשוב להדגיש כי הביקור, שזכה להד תקשורתי נרחב יחסית בישראל וגם בגדה, התקיים לאחר שחברי משלחת רופאי העיניים ערכה ביקור הכנה מקדים לפני כשלושה שבועות, ובו בדקה את צורכי בית החולים לקראת המבצע.

במסגרת העמותה, רופאים מישראל מקיימים כמעט מדי סוף-שבוע עבודה במרפאות ועבודת אבחון, כולה בהתנדבות, בערים וביישובים אחרים בגדה – בסך הכול מרחק של 20 דקות נסיעה מטייבה שבשרון.

נושאים קשורים:  חדשות,  קטרקט,  פרופסור שלמה מלמד,  עמותת רופאים לזכויות אדם,  דידי פביאן,  גיא בן-סימון,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
יהושוע
11.01.2012, 10:43

חבל שארגון זה דואג לזכויות המחבלים ובני משפחותיהם, דואג לציידם בציוד שנקנה ע"י משלם המיסים הישראלי לרווחת האזרח הישראלי ולא לרווחת אויביו. בל נשכח את ההתעלמות של ארגון "זכויות האדם" הזה מגלעד שליט בעת שביו, המשך מתן שירותיו לאוייב בעוד החייל החטוף אינו מקבל טיפול רפואי מינימאלי על פי אמנת ג'נבה, במקום לעצור את כל פעולותיו עד אשר זה האחרון יזכה לביקור נציגי הצלב האדום ועו"ד. אינני מבין מדוע ההסתדרות הרפואית הישראלית, שחלק ניכר מחבריה הם אזרחים נאמנים למדינת ישראל, אשר לשמחתי אינם מבחינים בין אדם לאדם בעת הטיפול הרפואי באזרחות או בצה"ל, נותנת במה לארגון אנטי ציוני ואנטי דמוקרטי זה, החותר תחת אושיות הדמוקרטיה, מוציא את דיבתם של המדינה הדמוקרטית היחידה במזה"ת ושל הצבא בעל המוסריות הגבוהה ביותר בתבל ברחבי העולם ומסייע לאויב בעת מלחמה. מתי ארגון זה יטפל באותם אזרחי ישראל , ולא במסתננים בלתי חוקיים, אשר זקוקים לטיפול רפואי ואין מי שיעזור להם בהשגתו? מתי ההסתדרות הרפואית תנקוט באמצעים משפטיים אקטיביים להגבלת ארגון זה ולהעמדה במקומם של אותם רופאים, המנצלים את תוארם ומקום עבודתם הציבורי לשם עשיית תעמולת הכזב הפוליטית שלהם, ולשם פגיעה בזדון בריבון הישראלי.