חדשות

פרופסור שאול דולברג: חסרים כיום 174 רופאים מומחים לפגים בישראל

פרופסור שאול דולברג, מנהל מחלקת יילודים ופגים ב"איכילוב" ויו"ר איגוד הרופאים הנאונטולוגים, בריאיון מיוחד ל"דוקטורס אונלי": המקצוע שלנו נמצא במצוקה אקוטית. בכנס שקיים האיגוד הוצגו עבודות מחקר מקוריות שונות

איגוד הרופאים הנאונטולוגים בישראל קיים לפני כשבוע במלון "לאונרדו סיטי טאוור", את כינוס החורף השנתי שלו, שאליו הגיעו למעלה מ-220 רופאים ואחיות העוסקים ברפואת יילודים ופגים.

פרופסור שאול דולברג (יח"צ)

פרופסור שאול דולברג (יח"צ)

יו"ר האיגוד, פרופסור שאול דולברג, מנהל מחלקת יילודים ופגים בבית החולים ליולדות "ליס" שבמרכז הרפואי "איכילוב" בתל-אביב, סקר בפתיחת הכינוס את פעילות ועד האיגוד, ובשיחה ל"דוקטורס אונלי" מסר כי כיום חסרים בישראל 174 רופאים בתחום הפגים בלבד. נוסף לכך חסרים גם תקנים רבים לטיפול ביילודים בשלים.
המחסור הזה מוביל להגדרת מקצוע הנאונטולוגיה כמקצוע במצוקה אקוטית.

פרופסור דולברג הדגיש: "ועד האיגוד פועל במישורי התערבות רבים על מנת לשפר את תנאי העבודה של הרופאים והאחיות בחדרי הלידה ובפגיות בישראל, בכל הנוגע לכוננויות ולעומס בעבודה. מטרת פעילות הוועד להוביל לתמיכה מצד משרד הבריאות, המנכ"ל וסגן השר, ההסתדרות הרפואית בישראל, הכנסת ודעת הקהל, ונעשים מאמצים רבים כדי להגדיל את מספר הרופאים במחלקות היילודים.

בשל ההכשרה הממושכת של הנאונטולוג, הצפי הוא שהמחסור יפחת בהדרגה בשנים הקרובות - אולם רק בתנאי שימומשו לאלתר התקנים הנדרשים, דבר שאנחנו עדיין רחוקים ממנו, לצערי".

הכינוס עצמו הוקדש למגוון רחב של נושאים רפואיים-מדעיים שונים. בין השאר, הציגה בו פרופסור אורלי אלפלג, רופאת ילדים ומנהלת המכון הגנטי במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים, סקירה על החידושים בשיטות גנטיקה ועל השימוש במידע שניתן לקבל מהגנום, לצורך אבחון מחלות של יילודים ושל פגים וטיפול בהן.

ד"ר חיים בסן, רופא ילדים ומומחה בנוירולוגיה של היילוד והפג מבית החולים לילדים "דנה" במרכז הרפואי "איכילוב", הרצה על פרכוסים בלתי נשלטים ביילוד. בהרצאתו הציג, בין השאר, את מחקרו העוסק בשימוש בתרופות לטיפול בפרכוסים בישראל.

חלק עיקרי מהכינוס הוקדש להצגת מחקרים מדעיים של חוקרים ממחלקות היילודים והפגים השונות בארץ - לרבות שימוש בתאי גזע שנמצא כיום בחזית המדע. בנושא זה הרצה ד"ר יורם בנטל, מנהל יחידת טיפול נמרץ יילודים במרכז הרפואי "לניאדו".

מחקר המבוסס על מסד הנתונים הייחודי לגבי פגים בישראל ועוסק במחלות ובמצבם של הפגים הזעירים ביותר בישראל הוצג על-ידי פרופסור אמיר קוגלמן מהמרכז הרפואי "בני ציון".

ד"ר ראובן ברומיקר מ"שערי צדק" הציג מחקר על עלייה לא צפויה ברמות הצהבת לאחר שחרור מבית החולים.

ד"ר סמדר אבן-טוב מנהלת מחלקת יחידת פגים וילודים ב"הדסה" הציגה מחקר על יולדות מבוגרות, ונתונים חדשים מתוך סקר היילודים, הוצגו על-ידי ד"ר אורנה סטרץ-חכם מ"סורוקה".

גם לנושא הסיעוד היה מקום בכנס, והוצגה בו עבודה על התייחסות צוות האחיות בפגיות בישראל לנושא הטעון של המתות חסד בקרב יילודים פגועים קשה (עבודה של סופי דומבה, אחות בבית החולים אסף הרופא).

במהלך הכינוס, שבו גם הציגה חברת "אבוט" כמה ממוצריה, העניק האיגוד מגן הוקרה מיוחד לח"כית אורלי לוי מוועדת הרווחה, העבודה והבריאות של הכנסת, על פעילותה ארוכת השנים למען הפגים בישראל. פרופסור דולברג מסר כי בעבר קיבלה מגן דומה גם ח"כ נעמי חזן ש"עשתה פעילות מעמיקה וחשובה לאורך תקופה ארוכה" למען התינוקות והפגים בישראל.

חה"כ אורלי לוי ופרופסור שאול דולברג במהלך הטקס (צילום: יח"צ)

חה"כ אורלי לוי ופרופסור שאול דולברג במהלך הטקס (צילום: יח"צ)

ח"כ לוי סיפרה כי חוותה טראומת פגות מקרוב, כשאחותה ילדה תאומות פגות, שאחת מהן נפטרה והשנייה נולדה במשקל של 800 גרם בלבד. אחד ההישגים בפעילות למען הפגים הייתה הצלחתה להאריך את חופשת לידה להורים לפגים וגם הרחבת הזכאות לחיסון – פעילויות שנעשו בשיתוף פעולה עם האיגוד הנאונטולוגי ועמותת לה"ב (למען הפגים בישראל).

היעד הבא שבו תתמקד בקרוב: ביטול האפליה בטיפול בין פגים קטנים לפגים גדולים והוספת תקנים לרופאים ואחיות בפגיות.

נושאים קשורים:  חדשות,  ראובן ברומיקר,  יורם בנטל,  פרופסור אמיר קוגלמן,  חיים בסן,  פרופסור אורלי אלפלג,  איגוד הנאונטולוגים בישראל,  רפואת ילודים ופגים,  אורלי לוי,  נאונטולוגיה,  פרופסור שאול דולברג,  סמדר אבן-טוב
תגובות
ofer
29.12.2011, 19:47

with the new agreement, many doctors will come...