חדשות

רופאים מרמב"ם וחוקרים מהטכניון יצרו במעבדה תאי לב פועמים

התאים נוצרו מתאי גזע מושרים שמקורם בחולים הסובלים מהפרעת קצב מולדת קטלנית מסוג CPVT

רופאים מהמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה וחוקרים מהפקולטה לרפואה של הטכניון דיווחו היום לכתב העת Journal of Cellular and Molecular Medicine כי עלה בידם להפיק במעבדה תאי לב פועמים מתאי גזע מושרים שמקורם בחולים שסובלים מהפרעת קצב מולדת קטלנית מסוג CPVT.

תאי הלב הפועמים מבטאים את הגן הפגום ואת מאפייניה הקליניים של המחלה. תוצאות המחקר יכולות לסייע בגילוי תרופות חדשות ובהבנת תהליכי ההתפתחות של הפרעות קצב מולדות.

המחקר בוצע על-ידי הרופאים פרופסור עופר בינה, פרופסור יוסף איצקוביץ-אלדור מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי "רמב"ם" ופרופסור אברהם לורבר מנהל המחלקה הקרדיולוגית ילדים בבית חולים "מאייר" שבמרכז הרפואי "רמב"ם" ועמם צוות חוקרים מהפקולטה לרפואה בטכניון, כחלק מעבודת הדוקטורט של עטרה נובק (מחברת המאמר הראשונה) ולילי ברד.

על-פי הדיווח, במחקר השתתפו חולים הסובלים מהפרעת הקצב הלבבית CPVTי(Catecholaminergic polymorphic ventricular tachycardia). הפרעה זו מאופיינת בהפרעות קצב לב המתרחשות במהלך פעילות גופנית או התרגשות ויכולות לגרום למוות פתאומי של החולים בגיל צעיר. במסגרת המחקר הופקו תאים מדגימות עור של החולים בהפרעת הקצב המולדת. בשלב הבא, באמצעות הדבקה ויראלית, הוחדרו כמה גנים לאותם תאים מהעור. התהליך גרם ל"תכנות מחדש" (Reprogramming) של התאים הבוגרים, שהפכו לתאי גזע מושרים (Induced pluripotent stem cells).

בדומה לתאי גזע עובריים, תאי גזע מושרים התמיינו באופן עצמוני לתאי לב פועמים שנשאו את המוטציה הגנטית למחלת ה-CPVT. במחקר במעבדה התגלה כי בדומה לחולים, תאי הלב הפגועים מציגים את המאפיינים החשמליים והאריטמוגניים (יוצרי הפרעות קצב) של המחלה.

זוהי תגלית חשובה, ציינו החוקרים, כי היא תאפשר הבנה מעמיקה וטובה יותר לגבי התהליכים התאיים הגורמים להפרעת קצב מולדת זו. המחקר גם יאפשר לחוקרים לבדוק את יעילותן של תרופות אנטי-אריטמיות (נוגדות הפרעות קצב) חדשות, כמו גם לבצע "התאמה-אישית" של תרופות יעילות לכל חולה באמצעות בדיקה מקדמית של השפעת תרופות פוטנציאליות על הפרעות הקצב הנוצרות בתאי הלב של אותו חולה.

שותפים בכתיבת המאמר והמחקר היו ד"ר נעמה זאבי-לוין, רויטל שיק וד"ר רונית שטרייכמן.

למחקר המלא (pdf)

נושאים קשורים:  חדשות,  הפרעת קצב מולדת,  פרופסור יוסף איצקוביץ-אלדר,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  פרופסור אברהם לורבר,  תאי גזע מושרים,  הפקולטה לרפואה בטכניון,  פרופסור עופר בינה,  מחקרים
תגובות