חדשות

ועדה תבחן את האפשרות להאריך את חופשת הלידה

בראש הוועדה עומד ד"ר מנחם פישר. הוועדה תגיש את המלצותיה לגבי הארכת חופשת הלידה לכ-15 אלף נשים בישראל שעבודתן כרוכה במאמץ פיזי

ועדה של 12 חברים תבחן אפשרות להאריך את חופשת הלידה לנשים שעובדות במקצועות הכרוכים במאמץ פיזי. בין החברים בוועדה שישה רופאים, ובראשה עומד ד"ר מנחם פישר, גינקולוג בכיר, כיום במנהלת הגליל של שירותי בריאות כללית ובעבר מנהל חדר הלידה ב"רמב"ם".

הריון (אילוסטרציה)

הריון (אילוסטרציה)

הוועדה הוקמה במסגרת המועצה הלאומית לבריאות האישה, גוף מייעץ למשרד הבריאות. שאר חבריה הרופאים הם: ד"ר בשארה בשאראת מנהל בית החולים האנגלי בנצרת, רב-סרן ד"ר רז דקל מנהל המחלקה התעסוקתית בצה"ל, ד"ר מריו סקולסקי המנהל הרפואי במוסד לביטוח לאומי, ד"ר עידו שולט מנהל השירות להיריון בר-סיכון ב"רמב"ם" וד"ר אורלי תיבון-פישר, סגן יו"ר האיגוד לרפואה תעסוקתית. נוסף לרופאים חברים בוועדה אנשי מקצוע שונים מהתאחדות התעשיינים, משדולת הנשים, מהמוסד לביטוח לאומי, ממשרד הרווחה וממשרד הבריאות.

הוועדה תבחן אפשרות להתחיל את חופשת הלידה חודש לפני תום ההיריון, ועל-פי הערכות כ-15-10 אלף נשים מתאימות לקטגוריה הזאת.

"הארץ" מדווח הבוקר כי בשנים האחרונות מתרבים המקרים שבהם מבקשות נשים הרות מרופאיהן ימי מחלה בשבועות האחרונים להיריון. כיום אין הבדל בחופשות הלידה הניתנות לנשים שונות על פי מידת המאמץ הפיזי שהן נדרשות לו. אם תתקבל ההצעה הנבחנת בוועדה, חופשת הלידה לנשים הללו תחל כבר בשבוע ה-36 להיריון ותכלול את החודש התשיעי. הוועדה טרם גיבשה את רשימת המקצועות הסופית שיקנו זכות להארכת חופשת הלידה המתוכננת, אך מדובר במקצועות המחייבים מאמץ פיזי מעבר לעבודה משרדית.

ד"ר מנחם פישר אמר בנושא זה: "הארכת החופשה נדרשת לא רק לנשים הרות הסובלות מבעיה רפואית, שזכאיות כבר היום לשמירת היריון, אלא גם במקרים שבהם לא מדובר במחלה, כי אם בעבודה מאומצת שהאישה מתקשה לבצעה. מדובר באינטרס לאומי של קידום בריאות ואיכות חיים של האישה ושל היילוד, מתוך הכרה בחשיבות ההורית בחודשים הראשונים לחיי התינוק".

ד"ר אורלי תיבון-פישר מהאיגוד לרפואה תעסוקתית אמרה: "בשנים האחרונות פוגשים יותר נשים בהיריון שלא יכולות להמשיך בעבודתן עד סוף ההיריון. לא ראינו זאת בעבר, אך זה חלק ממאפייני הדור הנוכחי של נשים המודעות לגופן, ואינן מוכנות לבצע עבודה בעומס פיזי ובקצב מהיר בסוף ההיריון שלהן".

בחלק ממדינות המערב התמודדו עם אתגר העבודה המאומצת בסוף ההיריון. בבריטניה התווה איגוד הרופאים המלכותי (RCP) קווים מנחים המבהירים באילו תנאים יש להגביל את עבודת האישה בסוף ההיריון.

פרופסור חוה טבנקין מהמרכז הרפואי העמק בעפולה ויו"ר המועצה לבריאות האישה הוסיפה: "יש מקצועות רבים שבהם אישה בחודש התשיעי מתקשה לעבוד. רופאים רבים מתבקשים לכתוב לנשים הרות תעודות מחלה, אך היריון איננו מחלה. לכן חשוב להסדיר תחום זה, ולהבהיר מראש אילו מטלות תעסוקתיות אישה הרה לא יכולה לבצע בשבועות האחרונים להריונה".

לדיווח המלא ב"הארץ"

נושאים קשורים:  חדשות,  היריון,  רפואה תעסוקתית,  חופשת לידה
תגובות
יהושוע
28.12.2011, 11:02

חופשת הלידה, הממומנת ע"י המדינה, צריכה להינתן אך ורק לאוכלוסיה שמילאה וממלאת את חובותיה למדינה, דהיינו, אלו ששירתו בשירות חובה/ לאומי או אלו שנשואות למשרתים במילואים וכן לאילו שמשלמות מיסים. כל השאר, אינן זכאיות למימון המדינה! ע"י הפחתת מספר האופרטוניסטיות המתעלקות על קופת משלם המיסים ניתן יהיה להאריך את חופשה הלידה למשך 6-12 חודשים. בכך נזכה לילדים מחונכים יותר ולמאושרים יותר ופני החברה שלנו צפויים לשיפור.