חדשות

כנס החברה ליתר לחץ דם: עבור 30% מהמטופלים, הולטר ל-24 שעות משנה הרושם ממדידות במרפאה

כך עולה ממחקר חדש שהוצג בשבוע שעבר בכנס השנתי של החברה ליתר לחץ דם בישראל. יו"ר הכנס, פרופסור יהונתן שרעבי מ"שיבא", מסכם את הכנס בשיחה עם "דוקטורס אונלי"

כ-350 רופאים וחוקרים השתתפו לפני שבוע בכנס השנתי של החברה ליתר לחץ דם בישראל (ISH) שנערך בכפר המכבייה ברמת-גן. היה זה אחד הכנסים הגדולים שקיימה החברה עד כה. בכנס השתתפו רופאים מומחים מתחומי הנפרולוגיה, האנדוקרינולוגיה, הקרדיולוגיה, הרפואה הפנימית ורפואת משפחה. אורח הכנס מחו"ל היה פרופסור חוזה אנטוניו גרסיה דונר מאוניברסיטת מדריד.

פרופסור שרעבי

פרופסור יהונתן שרעבי

בשיחה עם "דוקטורס אונלי" מסר יושב ראש הכנס, פרופסור יהונתן שרעבי, מנהל המכון ליתר לחץ דם במרכז הרפואי "שיבא" בתל-השומר ומהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, כי בין החידושים הייחודיים שהוצגו למשתתפים הפעם בלט דיווחו של ד"ר אבשלום ליבוביץ מ"שיבא", לפיו מסתמן קשר בין המערכת החיסונית של הגוף לבין התפתחות ראשונית של יתר לחץ דם. מדובר במעורבותם של תאי T שהם קריטיים להתפתחות יתר לחץ דם ונראה כי המשמעות הקלינית של עובדה זאת תתברר בעתיד, הן בכל הקשור לאפשרות לגלות תהליכים המקדימים את הופעת לחץ הדם הגבוה והן בכל הקשור לדרכי הפעולה הרפואיות לטיפול בבעיה.

גם פרופסור אורי רוזנשיין מהמרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה הציג בכנס מחקר מעניין. עשרה חולים ראשונים בישראל קיבלו טיפולי דהנרבציה כלייתית והגיבו לה היטב. כולם חולי יתר לחץ דם שהראו עמידות לתרופות האחרות שקיבלו.

מחקר נוסף שהציג ד"ר אדוארדו פודחורני מהמכון ליתר לחץ דם ונפרולוגיה במרכז הרפואי "מאיר" בכפר-סבא הצביע על הצורך להשתמש בהולטר לחץ דם ל-24 שעות כדי לקבוע אבחנה, ולא להסתפק במדידות חוזרות שנעשות במרפאה. עבור עד 30% מהמטופלים באמצעות הולטר, נראה היה כי התוצאות המושגות באמצעותו יכולות לשנות את הרושם שמקבל הרופא ממדידה חוזרת במרפאה.

נושא אחר שנידון בכנס היה שימוש בתרופות המשלבות את מעכבי הציר רנין-אנגיודנסין (RAAS) עם חוסמי סידן. שילוב זה התגלה כיעיל במיוחד עבור חולים הסובלים מעודף משקל ומסוכרת. את הנושא הציגו ד"ר דרור דיקר, מנהל פנימית ד' במרכז הרפואי גולדה ופרופסור נפתלי שטרן מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי בתל-אביב.

השימוש באמצעים מתקדמים להערכת הפגיעה התת-קלינית נותר פתוח גם לאחר שהנושא הוצג על-ידי פרופסור ראובן צימליכמן, מנהל פנימית ו' והמכון ליתר לחץ דם במרכז הרפואי וולפסון בחולון ופרופסור מיכאל בורשטיין מהיחידה ליתר לחץ דם בהדסה הר הצופים. פרופסור צימליכמן הציג את יכולת הניבוי הטובה של הערכת קשיחות עורקית שיש כיום באמצעים אלו, ואילו פרופסור בורשטיין הציג עמדה נגדית לפיה אין עדיין משמעות מעשית לזיהוי מוקדם באמצעות אותם אמצעים.

פרופסור שרעבי ציין: "המסקנה העולה מהכנס שקיימנו היא שהטיפול ביתר לחץ דם רק הולך ומשתכלל – הן בכל הנוגע לאבחון והן בכל הנוגע להתאמת הטיפול היעיל ביותר לחולה. כמו כן שנעשות בישראל עבודות מחקר מקוריות מרשימות מאוד בנושא הזה". באביב תקיים החברה ליתר לחץ דם את הכנס האמצע-שנתי הבא שלה. הפעם, בניגוד לאשתקד, לא הוענקו מלגות בכנס.

נושאים קשורים:  חדשות,  אנדוקרינולוגיה,  יתר לחץ דם,  נפרולוגיה,  החברה ליתר לחץ דם,  פרופסור יהונתן שרעבי,  הולטר לחץ דם,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות