דעות

שתלי ה-PIP: האשם העיקרי - משרד הבריאות

משרד הבריאות יצא בהודעה מגומגמת במקום לאסור את השימוש בשתלי ה-PIP. הוא האשם בכל הפרשה הזאת. וגם: כמה מילים על התייחסות התקשורת לקולגה ד"ר דב קליין

שערוריית שתלי  ה- PIP ממשיכה להכות גלים וצוברת תאוצה מיום ליום. ייקח עוד לא מעט זמן עד שכל אלפי הנשים אשר הושתלו בגופן שתלים אלו, יקבלו תשובות, וכמובן שיש עוד אלפים רבים נוספים של נשים אשר בגופן הושתל שתל אחר ורוצות לוודא מהו השתל.

התנפלו על ד"ר דב קליין באמצעי התקשורת והאשימו אותו בשקר או בחצי שקר. באופן מגמתי מנסים להציגו כמי שמפיץ סחורה מקולקלת כי כך העיתון האלקטרוני או העיתון מנייר נמכר יותר טוב. הלא אין להם טעם לכתוב על ד"ר נמו שאיש לא מכיר

מצוקת הנשים המושתלות היא ברורה, ועל הרופאים המנתחים לספק לכל אישה את האינפורמציה הנדרשת.
ידוע כי השתלים של חברת PIP, שהם מעט זולים מהשתלים שרוב המנתחים הפלסטיים משתמשים בהם, הם בעייתיים. מה מידת הבעייתיות אין אנו יודעים עדיין, רק חלקה נחשף לאחר הפיצוץ התקשורתי בצרפת.

אבל מה קורה במדינה יותר מתוקנת מישראל? ברגע שמתקבלת הערת אזהרה לגבי תרופה, מזון או שתל סיליקון, כמו במקרה זה, משרד הבריאות והרשויות המוסמכות עושות HOLD תוך זמן קצר – מזהירים את הציבור בכלי התקשורת או במקרים שנראים על פניו חמורים, מודיעים מיד על איסור שימוש. חד וחלק. המחמירה ביותר בעניין זה היא רשות המזון והתרופות האמריקאית, ה-FDA. בלי שום חכמות היא מוציאה באופן מיידי צווי איסור.

ומה קרה אצלנו? משרד הבריאות יצא בהודעה מגומגמת ובה הודיע כי אסר על יבוא שתלי PIP לפני שנתיים. מה זה אומר? כלום! אני יודע על ספק אחד שקנה מלאי עצום של שתלים אלו, והללו היו בשימוש לאורך השנתיים האחרונות וגם קודם לכן, ואני בטוח שנשאר לו עדיין עודף גדול. וכך המשיכו חלק מהמנתחים להשתיל מוצר שהוא בסבירות גבוהה לא רק פגום, אלא גם לא מתאים לשימוש בבני אדם.

האם משרד הבריאות הודיע קבל עם ועדה לפני שנתיים על איסור להשתמש בשתלים? לא! זהו מעשה חמור ביותר, ולדעתי משמש עדות לרשלנות לכאורה. לא אתפלא על מבול התביעות שיגיעו לכותלי בתי-משפט די בקרוב, ואני משוכנע שעורכי הדין יכללו בין הנתבעים את משרד הבריאות, אשר נותר פסיבי ולא אסר את השימוש בשתלים, לפחות לפני שנתיים.

זה בתחום המשפטי. אך קיים כמובן גם היבט רפואי, שהוא החשוב מכול. אם הטכנולוגיה של PIP לא עמדה בסטנדרט הנדרש ואם מילוי הסיליקון לא היה מתאים לשימוש אדם, כל הנשים חייבות להסיר מיד את אותם השתלים. לנשים שעברו ניתוח לפני 10 שנים ומעלה, המשימה תהיה קלה יותר, היות שתוחלת החיים של שתל מהדור הקודם היא בערך 10 שנים. אך מה יעשו נשים שעברו השתלה לפני 5 שנים?
הבה נחשוב על אלפי הניתוחים שיש לבצע – מי ישלם עבורם? יש לא מעט שאלות פרקטיות בעניין זה.

ברצוני להתייחס לעניין נוסף - היחס לד"ר דובי קליין. את ד"ר קליין אני מכיר לא מעט שנים. הוא כירורג פלסטי מוכשר, איש יחסי ציבור ופרויקטור יזמות בלתי רגיל. כתוצאה מכך, הפרקטיקה הרפואית שלו פורחת ועיקר עיסוקו הגדלת שדיים. והנה התנפלו על ד"ר קליין באמצעי התקשורת והאשימו אותו בשקר או בחצי שקר. אני בהחלט מאמין שבין אלפי הניתוחים שביצע ד"ר קליין, אותם כמה עשרות ניתוחים שביצע לפני כ-10 שנים עם שתלי PIP, נשכחו מלבו. ובכל זאת, באופן מגמתי מנסים להציגו כמי שמפיץ סחורה מקולקלת כי כך העיתון האלקטרוני או העיתון מנייר נמכר יותר טוב. הלא אין להם טעם לכתוב על ד"ר נמו שאיש לא מכיר.

אני בטוח שד"ר קליין לא היה משתמש בשתלים שמשרד הבריאות אסר את השימוש בהם, ולא רק ד"ר קליין. שום רופא מנתח סביר לא היה עושה זאת. לכן האשם בכל הפרשה הזאת הוא משרד הבריאות. הוא זה שנרדם בשמירה, הוא זה שלא יצא באופן תקיף והודיע כי אין להשתמש בשתלי PIP, לפחות עד להודעה חדשה.

נושאים קשורים:  דעות,  משרד הבריאות,  שתלי סיליקון,  כירורגיה פלסטית,  דב קליין,  PIP
תגובות
 
ד"ר יצחק כהן
27.12.2011, 18:39

קל להאשים את משרד הבריאות.
הדיווחים הראשונים על דליפות משתלים אלה הופיעו ב2007 !!! בספרות הכורורגיה הפלסטית.
השתלים הושתלו לא על ידי משרד הבריאות אלא על ידי כירורגים פלסטיים.
כמו במקרים רבים אנו רואים שוב את המצב בו חולות וחולים עוברים ניתוחים אסתטיים במערכת הפרטית,וכאשר מופיעים סיבוכים, נדרשת המערכת הציבורית והציבור לשאת בעלות הטיפול בהם.

דר טמאן
02.01.2012, 17:41

שתליםלנה 1/2/2012 12:26:01 PM
מענה לד"ר יצחק כהן.זה לא קל כפי שאתה טוען, להאשים את משרד הבריאות.זה קשה ואותי זה מתסכל באופן אישי.ומדוע? אני מצפה כי משרד הבריאות יהיה שומר סף, בלתי מתפשר, ברור והחלטתי בכל מה שקשור לבריאות העם.בודאי בענין תרופות וקל וחומר לגבי אביזרים אשר אנשים מכניסים לגופם.המודל צריך להיות ה-FDA .לצערי משרד הבריאות לא עוצר גם את ההזרקות של סיליקון חופשי על ידי מזריקים שונים.מה? ה-FDA כל כך טיפשו שעצרו זאת?!(למעט הזרקות לגלגל העין למטרות רפואיות ועוד דבר אחד או שניים).ולגבי הרופאים.הם בודאי לא צדיקים גמורים כולם ואני יודע בודאות על אחד, אשר אגב איננו מנתח פלסטי בהכשרתו שהשתמש באופן גורף בשתל הבעיתי הזה, קרוב לוודאי עקב שהוא זול.אסל שוב אנו חוזרים לשאלה הבסיסית. מיהו שומר הסף? ולכך נתתי כבר תשובה.