חיסון

פרס נובל לרפואה לשנת 2011 הוענק השנה בתחום מערכת החיסון

פרס נובל לרפואה לשנת 2011 הוענק לשלושה חוקרי במדעי האימונולוגיה

25.12.2011, 16:20
פרס נובל (מקור: ויקיפדיה)

פרס נובל (מקור: ויקיפדיה)

פרס נובל לרפואה לשנת 2011 הוענק לשלושה חוקרי במדעי האימונולוגיה. מחצית הפרס חולקה בין ברוס בויטלר וז'ול הופמן על גילוייהם בשפעול מערכת החיסון הראשונית (הטבעית), והמחצית השנייה הוענקה לרלף שטיינמן על גילוי התאים הדנדריטיים ותפקידם בחיסון נרכש.

בתגליות של חתני הפרס ביררו החוקרים כיצד  משופעלים השלבים הראשונים של התגובה החיסונית הטבעית והתגובה הנרכשת. כך פיתחו החוקרים תובנות לגבי מנגנוני מחלה והתגוננות. עבודותיהם פתחו דרכים חדשות למניעה או לריפוי של זיהומים, מחלות סרטן ומחלות דלקתיות.

הופמן וחב' חקרו כיצד זבוב הפירות מתגונן בפני זיהומים, וגילו בשנת 1996 את קולטני TOLL. החוקרים גילו, שמוטנטים של זבובים חסרי הגן TOLL היו חסרי אונים בפני הדבקה בחיידקים ופטריות. הופמן קבע, שתוצר הגן TOLL קשור בזיהוי מיקרואורגניזמים פתוגניים, וכי שפעול הקולטן דרוש להפעלת מערכת ההגנה בפני זיהומים.

בויטלר וחב' חיפשו קולטנים ליפו־פולי־סכריד (LPS) של חיידקים. בשנת 1998 מצאו החוקרים, כי בעכברים עמידים ל־LPS הייתה מוטציה בגן דומה לגן TOLL של זבוב הפירות, שכונה (TLR)יTOLL LIKE כאשר קולטן זה קושר LPS , מתרחשת שרשרת תגובות הגורמות דלקת ובריכוז גבוה של LPS להלם זיהומי. גילויים אלה הצביעו על כך, שזבוב הפירות ויונקים משתמשים במולקולות זהות לשפעול מערכת החיסון הראשונית, לאחר פגישה עם מיקרואורגניזמים פתוגניים.

תגליות אלה של הופמן ובויטלר הביאו למחקרים ענפים במערכת החיסון הראשונית, והתגלו כשנים עשר קולטנים מסדרת TLR ביונקים. כל קולטן מסוגל לקשור ולזהות מספר מולקולות משותפות למיקרואורגניזמים שונים. מוטציות בגנים לקולטנים אלה עלולות לגרום לרגישות מוגברת לזיהומים או להגברת הסיכון ללקות במחלות דלקתיות.

שטיינמן גילה בשנת 1973 תא מסוג שלא היה ידוע קודם לכן, שכונה תא דנדריטי. בניסויים במבחנה מצא שטיינמן, כי נוכחות תאים דנדריטיים גרמה לשפעול משמעותי של תאים מסוג T בתגובה לחומרים שונים. בניסויים נוספים של שטיינמן ואחרים נקבע, שתאים דנדריטיים מזהים אותות ממערכת החיסון הראשונית, שמצידם משפעלים ומבקרים את תאי T.

תופעה זו מאפשרת למערכת החיסון להגיב למיקרואורגניזמים פתוגניים בלבד, ולא להתקיף את רקמות הגוף עצמו. רלף שטיינמן נפטר יומיים לפני ההכרזה על הענקת הפרס בגיל 68 , ולא זכה למעמד זה. הנוהג הוא שהפרס אינו מוענק לנפטרים, אך הפעם הוועדה שמרה על החלטתה מאחר שההחלטה התקבלה בעודו בחיים, והפרס בסכום של 750,000 דולר יועבר לבני משפחתו של שטיינמן.

ברוס בויטלר נולד בשנת 1957 בשיקגו, קיבל תואר ברפואה בשנת 1981 והיה חוקר באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק ובדאלאס, שם גילה את הקולטן ל־ LPS. משנת 2000 הוא מכהן כפרופסור לגנטיקה ואימונולוגיה במכון המחקר סקריפס בקליפורניה.

ז'ול הופמן נולד בלוקסמבורג בשנת 1941, למד בשטרסבורג וקיבל תואר דוקטור בשנת 1969. לאחר בתר־דוקטורט במרבורג, חזר לשטרסבורג והיה ראש מעבדה למחקר בין השנים 2009-1974.
בנוסף כיהן כמנהל המכון לביולוגיה מולקולארית של התא בשטרסבורג, ואף כנשיא האקדמיה הלאומית הצרפתית למדעים.

רלף שטיינמן נולד בשנת 1943 במונטריאול, שם למד ביולוגיה וכימיה. בבית הספר לרפואה בהארווארד, בוסטון, קיבל תואר ברפואה בשנת 1986 . משנת 1970 הוא חבר לאוניברסיטת רוקפלר, שם כיהן כפרופסור לאימונולוגיה משנת 1988 , בצד ניהול המרכז לאימונולוגיה ומחלות אימוניות.

*פורסם בעיתון הרפואה דצמבר 2011, כסלו–טבת תשע"ב, כרך 150 חוב' 12

ערך: איתן ישראלי
מקור:

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2011 Bruce A. Beutler, Jules A. Hoffmann, Ralph M. Steinman

 

נושאים קשורים:  חיסון,  פרס נובל לרפואה,  אימנולוגיה,  מחקרים
תגובות