חדשות

לראשונה בישראל: השתלת מסתמי לב ללא תפרים בטכנולוגיה מתקדמת

הפרוצדורה בוצעה במרכז הרפואי סורוקה והוביל אותה פרופסור גדעון סהר. נעשה שימוש במסתם חדשני המיוצר מרקמת לב סוס

במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר שבע בוצע לראשונה ניתוח השתלה של מסתם לב חדשני ללא צורך בתפרים. את ההשתלה עברו שני גברים מאשקלון ומאילת, ובהליך השתתפו פרופסור גדעון סהר מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה, ד"ר מנחם מצא סגן מנהל המחלקה וד"ר אורן לברן.

המסתם מסוג Enable ("מדטרוניק") מיוצר מרקמת לב סוס המצטיינת בחוזקה ובדקותה. פרופסור סהר ציין כי המסתם החדיש מקופל בתוך "כלוב" של סטנט מתכתי עשוי ניטינול (ניקל טיטניום). המבנה הייחודי אפשר השתלה ללא צורך בתפירה המסורתית, הנחוצה בהשתלת המסתמים הרגילים. המבנה הייחודי מאפשר להקטין את קוטר המסתם ולמקם אותו בדיוק מירבי באבי העורקים, דרך חתך מזערי בדופן בית החזה. התוצאה: מסתם אאורטלי תותב המקובע ללא תפרים ומדמה את תפקוד המסתם הטבעי של החולה.

מסתם לב חדשני ללא צורך בתפרים (מקור: בי"ח סורוקה)

מסתם לב חדשני ללא צורך בתפרים (מקור: בי"ח סורוקה)

מחלות המסתם האאורטלי (היצרות ואי־ספיקה) שכיחות בקרב חולי לב. עם העלייה בתוחלת החיים במדינות מערביות, קיימת עלייה תלוית גיל גם בשכיחות המחלה. מנתונים שהתפרסמו בארצות הברית עולה כי 1 מ-8 אנשים בני מעל 75 סובל מהיצרות בינונית עד קשה במסתם האורטלי. בישראל מאובחנים מדי שנה כ־1,600 חולים חדשים הסובלים ממחלה של מסתם אבי העורקים.

חולים המתאימים להשתלת המסתם החדשני הם חולים המועמדים להחלפת מסתם אבי העורקים הטבעי עקב מחלתם המתקדמת, אך כל מקרה נבחן לגופו. פרופסור סהר פירט את יתרונות המסתם החדשני: "ייחודה של הפרוצדורה הזו הוא בהשתלת מסתם ללא צורך בתפירה כירורגית. השימוש במסתם יקצר את משך הניתוח, את זמן החסימה הנדרשת של אבי העורקים במהלך הניתוח ואת זמן חיבור החולה למכונת לב־ריאה. קיצור זמן חסימת אבי העורקים עשוי למזער את הסיבוכים הקשורים בהליך מהסוג הזה. השימוש במסתם החדשני יאפשר להגדיל את מספר ניתוחי הלב בגישה הזעיר פולשנית לעומת ניתוח פתיחת בית החזה". בהליך הראשוני השתתפו רופאים נוספים - קרדיולוגים, מרדימים ורופאי ריאות.

מסתם לב חדשני ללא צורך בתפרים (מקור: בי"ח סורוקה)

מסתם לב חדשני ללא צורך בתפרים (מקור: בי"ח סורוקה)

נושאים קשורים:  חדשות,  מסתם אאורטלי,  ניתוחי לב-חזה,  המרכז הרפואי "סורוקה",  פרופסור גדעון סהר,  Enable,  h
תגובות