חדשות

שיטת טיפול חדישה ב"הדסה": שימוש בחומר רדיואקטיבי לטיפול בסרטן נוירו-אנדוקריני

הטיפול החדיש ניתן עד היום רק בחו"ל לכ-200 חולים ישראלים, ומעתה הוא יינתן גם בארץ במימון קופות החולים

ד"ר אשר (אשי) שלמון (יח"צ)

ד"ר אשר (אשי) שלמון (יח"צ)

במחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי הדסה בירושלים, החלו להיעזר בשיטת טיפול חדשנית לסרטן נוירו-אנדוקריני שבה נעשה שימוש בחומר הרדיו-אקטיבי לוטציום-177 (Lutetium-177). ד"ר אשר (אשי) שלמון, מנהל האשפוז האנדוקריני במכון שרת לאונקולוגיה ב"הדסה", פרופסור דוד גרוס, ממלא מקום מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, וד"ר מרטין קליין, סגן מנהל המחלקה לרפואה גרעינית, יחד עם ד"ר חנה פרידמן- פיזיקאית רפואית במחלקה לרפואה גרעינית, הם שמבצעים את הטיפול. הם מסרו כי בהזרקת החומר הרדיואקטיבי למטופלים, הלוטציום-177 (שמחצית חייו 160.4 שעות) מתחבר לתא הממאיר, נספג בתוכו ומשמיד אותו בלי לפגוע כמעט ברקמות.

עד היום הפרוצדורה הזאת נעשתה רק בחו"ל. כ-200 חולים מישראל נשלחו לקבל טיפול ייחודי זה באירופה במימון קופות החולים, אולם עד סוף דצמבר יטופלו בשיטה זאת שבעה חולים ועל פי התכנון בשנה הקרובה הוא יינתן לכ-50 חולים. בפרוצדורה פועלות יחד המחלקות לאנדוקרינולוגיה, אונקולוגיה, רפואה גרעינית ורנטגן ב"הדסה".

ד"ר שלמון ציין כי הממצאים מעידים על שיעור הצלחה של 80 אחוז בהארכת תוחלת החיים, ובקרב כמחצית מהמטופלים נמדדה דחייה בהתקדמות המחלה. "מדובר בקו טיפולי שונה מכימותרפיה, המספק הקלה למטופלים לאורך זמן ומלווה במעט תופעות לוואי".

עוד הוסיף ד"ר שלמון כי גידולים אלה רגישים לטיפולים ביולוגיים שונים ורובם מתאפיינים ביכולת מוגברת לקליטת ההורמון סומטוסטאטין. לכן פותח הטיפול הייחודי, המצמיד מולקולה דומה להורמון, ואליה מחובר אטום רדיואקטיבי (לוטציום 177). משלב זה נקשר האטום לקולטנים שעל גבי מעטפת הגידול, נבלע לתוך התא הממאיר ופולט בתוכו קרינה מייננת ההורסת את התא הממאיר וכמעט שאיננה פוגעת ברקמות הבריאות.

תודות לשיתוף פעולה בין הדסה למרכז למחקר גרעיני שורק, יובאה השיטה לישראל לאחר שלוש שנות מחקר מקדים. החומר הרדיו-אקטיבי מגיע לישראל מכור גרעיני בארה"ב. במרכז למחקר גרעיני שורק הוא עובר את ההרכבה הנדרשת, ומשם הוא מגיע להדסה.

הטיפול במחלקה האונקולוגית מבוצע באשפוז של יום אחד ובהשתתפות מלאה של קופות-החולים. הטיפול כמעט שאיננו כרוך בתופעות לוואי. החולים משתחררים לביתם ושבים לתפקוד מלא כעבור כמה ימים.
הגידולים הנוירו-אנדוקריניים הם קבוצת מחלות שטווח האלימות וההתנהגות שלהן מגוון - מהתפתחות איטית ועד לסרטן קטלני. רובם מתפתחים במערכת העיכול והלבלב, אך עשויים להתפתח בכל איבר בגוף. מקורם בתאים המפרישים הורמונים שונים. הסרטן הנוירו-אנדוקריני עלה לאחרונה לכותרות עם פטירתו של סטיב ג'ובס, מייסד חברת אפל, ממחלה מקבוצה זו (סרטן לבלב).

נושאים קשורים:  חדשות,  אנדוקרינולוגיה,  רפואה גרעינית,  המרכז הרפואי "הדסה",  סרטן נוירו-אנדוקריני,  לוטציום-177
תגובות
עמוס כהן
11.01.2013, 18:51

אני קבלתי את הטיפול בשוויץ לפני 3 שנים והטיפול היה מדהים!ביום שני האחרון ה7/1 קבלתי את הטיפול המדובר בארץ ואני רוצה לציין את כל הצוות המדהים שעובד שם!!

יעקב
28.03.2014, 20:48

אשמח מאד עם תיצור איתי קשר בנושא זה לפל 0544568141 בתודה מראש יעקב !

סמי
05.04.2013, 15:21

שלום,
אני מבקש לקבל פרטים בהקדם בנושא.
צריך עזרה לבן משפחה לקבלת הטיפול.
מבקש דרך ליציאת קשר בהקדם

חמיסה פרג
14.05.2013, 16:06

באקטובר שעבר עברתי ניתוח ויפל להסרת סרטן הלבלב
קיבלתי טיפול מונע כימותרפי ולמרות הטיפול המרקר CA 19 9 עלה
האונקולוג שלח אותי לעשות CT והתגלה גרורות בראות ומשהו בכבד
שלחו דגימה לארצות הברית לביצוע הבדיקה TARJET NOWW
האם השיטה עליה מדובר מתאימה לי ומה עלי לעשות
תודה

מיכל שמיר
18.07.2013, 22:40

האם הטיפול מתאים לחולה בסרטן הלבלב עם גרורות בכבד stage 4 ? אנא תשובה בדחיפות.

ירמיהו
01.09.2013, 10:17

שלום.
חמי, חלה במחלת סרטן הלבלב עם גרורות על דופן הבטן ומשום כך להבנתי המצב אינו נתיח.
האם טיפול זה הינו טיפול מתאים ומועיל לבעיה מסוג זה? דחוף!!!

יעקב בן הר
13.02.2014, 11:10

כל הכבוד .........יישר כוח לבית חולים הדסה על הטפול החדשני שמציל חיים ובמיוחד לפרופ' דוד גרוס מנהל המכון לאינדקרינולוגיה ולצוות המנתחים ד"ר שלמון מנהל האשפוז האינדוקריני במכון שרת בהדסה וד"ר קליין סגן מנהל מחלקה לרפואה גרעינית יחד עם ד"ר פרידמן פיזיקאית רפואית במחלקה לרפואה גרעינית ..........המשיכו כך!!! כמה חבל שהציבור הרחב והתקשורת אינם מודעים לכך !!!!!!!
.

יעל
10.08.2014, 12:36

לבעלי התגלה גידול נוירואנדוקריני בלבלב. עבר ניתוח להסרת הגידול (30/4/13) וטיפולים כימותרפיים (ליתר ביטחון מאוגוסט עד נובמבר 2013). כעת, בבדיקת סיטי נמצאו גרורות בכבד.
אשמח שתצרו איתי קשר דחוף בנוגע לטיפול PRRT.
תודה יעל

לאה
04.09.2014, 09:33

ב 1999 נכרת חלק מהמעי הדק שלי בגלל קרצינואיד.
בצילום PET עם גליום 68 "שתי קליטות מוקדיות חדשות באספקט אחורי של אונה הימנית של הכבד, כנראה בסגמנטים 5,6,7 קליטה פתולוגית נוספת בcaudate lobe עם רושם לנגע היפודנסי ב CT, בולטת יותר.
קליטה מוקדית חדשה אינטרא-מדולרית בשליש הפרוקסימלי של הומרוס מימין ללא ממצא ב CT

האם הטיפול החדש מתאים לי?
תודה, לאה