חדשות

דו"ח המבקר: בתי החולים בישראל ממשיכים למחזר ציוד רפואי חד-פעמי

במשרד הבריאות הקימו מאז 1995 חמש ועדות לקביעת מדיניות לשימוש בציוד רפואי ממוחזר, אך המשרד דן רק בהמלצות הוועדה האחרונה, ויישום ההמלצות שגובשו הוקפא

דו"ח מבקר המדינה העוסק בוועדות פנים משרדיות ושפורסם אתמול (יום ב'), מגלה בין השאר שבבתי חולים בישראל ממשיכים עדיין למחזר ציוד רפואי חד-פעמי.

ציוד רפואי חד פעמי (אילוסטרציה)

ציוד רפואי חד פעמי (אילוסטרציה)

מאז 1995, מציין הדו"ח, הוקמו במשרד הבריאות לא פחות מחמש ועדות שמטרתן הייתה לקבוע מדיניות לשימוש בציוד רפואי ממוחזר, אלא שהמשרד דן רק בהמלצות של הוועדה האחרונה מ-2005. דו"ח המבקר מציין כי לא תמיד השימוש בוועדות הוא תכליתי ובמקרים רבים מתגלות מחלוקות עקרוניות קשות בין חברי הוועדה. לעתים קרובות מדי, גם אלו שמינו את הוועדות לא וידאו כי המלצותיהן יבוצעו.

עוד מוזכר בדו"ח בעניין הציוד הרפואי הממוחזר כי משרד הבריאות גיבש נוהל מתאים לשימוש בציוד הממוחזר. ב-2009 זכה הנוהל הזה לאישור הגורמים המקצועיים במשרד, אך באוגוסט 2010 החליט מנכ"ל המשרד לדחות את יישומן, ולפיכך בתי החולים ממשיכים למחזר ציוד רפואי.

תגובת משרד הבריאות על דו"ח המבקר בנושא זה: לא ניתן להסדיר משפטית את נושא המחזור של ציוד רפואי חד-פעמי, אלא בחקיקה. לפיכך הנושא הוטמע בהצעת חוק הציוד הרפואי. הגרסה המעודכנת ביותר של הצעת החוק הועלתה על-ידי המשרד בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת לצורך דיון ההכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית. המשרד ביקש רשמית כי הדיונים יתקיימו במושב הנוכחי (מושב החורף). המשרד נערך לקראת הפעלת החוק. ליחידת האמ"ר אושרה תוספת של שלושה תקנים מקצועיים, מתוך הערכה שצפוי גידול בבקשות. המכרזים פורסמו, עד כה גויס עובד אחד ושניים נוספים נמצאים בשלבי הערכה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  דו"ח מבקר המדינה,  ציוד רפואי חד-פעמי
תגובות