חדשות

נפרדים מעדו יציב ז"ל: "סמכות מקצועית עליונה והאבא של כולנו"

ד"ר יציב, שנפטר באורח פתאומי בשבוע שעבר, ניהל את היחידה לטיפול נמרץ ילדים בהדסה עין כרם. על הרופא שראה ברפואה פוטנציאל להשגת שלום

האיגוד הישראלי לטיפול נמרץ ילדים ובית החולים הדסה נערכים להנציח את זכרו של ד"ר עדו יציב ז"ל שנפטר בפתאומיות בשבוע שעבר. ד"ר יציב (57) היה מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין-כרם, ייסד את האיגוד ואף עמד בראשו עד שנת 2001.

מותו של ד"ר יציב בעקבות סיבוך רפואי קשה, השרה אבל כבד על בית החולים הדסה. "עדיין איננו מצליחים לעכל את מה שקרה. כל מכריו, עמיתיו לעבודה וחבריו נמצאים עדיין בשלב האבל הראשוני" אמר אתמול סגנו, ד"ר ז'ק בראון בשיחה ל"דוקטורס אונלי".

ד"ר עדו יציב ז"ל (צילום: יח"צ)

ד"ר עדו יציב ז"ל (צילום: יח"צ)

ד"ר יציב סבל תקופה ארוכה מבעיות בגב. הוא טופל בהדסה ואחר-כך הועבר לשיבא, שם נפטר. "הוא זכה, בשני בתי החולים, לטיפול הכי מקצועי והכי אנושי ללא כל סייג. היה סיבוך, אבל לא הייתה רשלנות רפואית. זו בהחלט טרגדיה גדולה", חזרה והדגישה רעייתו, גבריאלה (גבי) יציב.

ד"ר בראון: עדו שמר על קשרים עם כל ילד שטופל. הוא היה די חריג בנוף הרפואי והפגין יחס שהוא מעל ומעבר למה שמצפים מרופא

ד"ר יציב נולד וגדל בירושלים. אביו הוא הפרופסור אמריטוס שאול יציב, פיסיקאי מהאוניברסיטה העברית בירושלים ואמו אורה, הייתה מורה ומחנכת נערצת בבית-הכרם שהחלה ללמד עוד בתקופת הפלמ"ח. "עדו חלם בנעוריו להיות אסטרונאוט בחלל, חוקר קוטב, מין רובין קרוזו, סוכן מוסד, היסטוריון - ואחר-כך חשב על לימודי הנדסה. אלא שאמי, שהייתה רופאת משפחה בבית הכרם, שכנעה אותו ללמוד רפואה והוא חשב כי טיפול נמרץ ילדים, התחום שבו התמחה, הוא סוג של הרפתקה", ציינה עוד גבי יציב.

"עבדתי בצמוד אליו כסגנו במשך עשר שנים" ציין ד"ר בראון. "הוא היה אחת הסיבות לכך שאני במחלקה ובמקצוע מאד תובעני וקשה, פיסית ונפשית. בזכותו יצאתי להתמחות שלי לקנדה – במקצוע שמעטים עוסקים בו לא רק בארץ, גם בעולם. הוא היה עדיו נפש, עם רגישות גדולה מאוד כלפי הילדים שבהם טיפל וכלפי משפחותיהם. הוא התייחס לכל אחד מהעובדים במחלקה שלנו, רופאים, מתמחים, אחיות, עובדי מנהלה, מזכירות ועובדי הניקיון, כאל חבר קרוב, ממש אישי. נתן תחושה שהוא כמו האבא של כל אחד ואחד, כי בעיניו כל אחד הוא קודם כל בן-אדם", הדגיש ד"ר בראון. צוות טיפול נמרץ ילדים בהדסה עין-כרם (8 מיטות) כלל עד כה 2 רופאים ומתמחה, נוסף למתמחים צעירים שמגיעים לתקופות הכשרה קצרות ומבצעים תורנויות.

ד"ר יציב התמחה בטיפול נמרץ ילדים, כאשר המקצוע היה עדיין בחיתוליו בישראל והקים את האיגוד, המונה כיום כ-30 רופאים. הוא היה סמכות מקצועית ממדרגה ראשונה וכולם נועצו עמו בכל דבר ועניין

"עדו פנה להתמחות-על בטיפול נמרץ ילדים, כאשר המקצוע היה עדיין בחיתוליו בישראל. הוא הוכשר לכך בבית חולים לילדים בוושינגטון, וכשחזר לארץ ב-1992 הקים את האיגוד המונה כיום כ-30 רופאים. הוא היה סמכות מקצועית ממדרגה ראשונה וכולם נועצו עמו בכל דבר ועניין". ד"ר בראון סיפר כי מה שייחד את ד"ר יציב ז"ל היה יכולתו ליצור קשר ישיר עם כולם, ללא התנשאות ותוך הפגנת מחויבות אישית לשם דאגה אמיתית לחולים ולמשפחותיהם.

"לא אחת העמיד את חדרו בבית החולים לרשות משפחתו של ילד חולה בסופי-שבוע ואחר כך שמר על קשרים עם כל ילד שטופל וראה חובה לעצמו לדאוג למשפחה וגם לבקר אצלה. הוא היה די חריג בנוף הרפואי והפגין יחס שהוא מעל ומעבר למה שמצפים מרופא".

עוד סיפר ד"ר בראון כי ד"ר יציב ז"ל עסק בחקר חבלות ראש (עדיין ברמת מעבדה) ובדק את יכולתם של מוצרים כימיים להשפיע ולהקל על נזק מוחי כבר בטיפול הראשוני שניתן לנפגע.

רעייתו, גבי יציב, סיפרה כי עדו ז"ל ראה ברפואה פוטנציאל להשגת שלום עם הפלשתינאים. ביוזמתו ובסיוע מרכז פרס לשלום, הגיע מעת לעת למחלקתו בהדסה רופא פלשתינאי להכשרה בטיפול נמרץ שנמשכה שנה או שנתיים. בדרך זאת נרקמו גם קשרים חבריים ומקצועיים רבים, תוך הדגשת המכנה האנושי האוניברסאלי המשותף.

"נוסף לכך השתתף ד"ר יציב בפרויקט Saving Children שבו בוצעו במחלקתו ובהדסה ניתוחים לילדים פלשתינאים. נוסף לאיגוד שהקים, הוא גם לימד סטודנטים וצבר פרסי הוקרה רבים. היה לו כישרון דידקטי ויכולת לפשט כל דבר מסובך.

נושאים קשורים:  חדשות,  טיפול נמרץ ילדים,  ד"ר עדו יציב,  ז'ק בראון,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
 
ירושלמית
08.12.2011, 08:58

אכן כל מה שנאמר עליו כאן נכון ואף יותר.
טיפל בבננו במסירות עצומה ברוגע, במקצועיות, באכפתיות ובענוה.
בנה מחלקה לתפארת.

אבדה גדולה לירושלים וילדיה.

יהי זכרו ברוך.

רופאת ילדים, תל אביב
08.12.2011, 23:17

קשה להאמין שהאדם היקר הזה כבר לא איתנו.
נחשפתי לאישיותו המקסימה, למקצועיות ולאהבת האדם הנדירה עוד בתקופת לימודי הרפואה בהדסה. אדם מעורר השראה שהותיר את חותמו עלי ועל רופאים רבים שזכו להתחנך על ידו.

אמויאל רחל
10.12.2011, 19:50

עבדתי עם דר יציב כ30 שנה מסטזר .מתמחה. רופא ביחידה לטיפול נימרץ ומנהל היחידה.
קשה לי מאד לדבר עליו בעבר.אדם נעים תמיד אפשר לדבר אליו
להתיעץ תמיד הוא מצא זמן מתאים.כרופא היה אפשר תמיד לשאול
שאלות לקבל הסברים גם בעניני המשפחה.
עדו ידע הכל על משפחתי שאל תמיד לשלומם השתתף בשמחות
ובדברים עצובים תמיד הוא היה איתי.

עַדית טחורש
24.12.2011, 20:28

גם אמו אורה ואחותו מיכל מאד נחמדות. את שאר המשפחה לא הכרתי.

אבי
16.09.2013, 01:00

שרתתי איתו יחד בצבא במודיעין אויר . הבחור היה מדהים. מין חייל "דאגתן" שניתן לסמוך עליו בכל דבר.

לאורך השנים מאז השחרור עקבתי אחריו והייתי גאה שהבחור עושה חייל בתחום הרפואה.

עוטף את המשפחה בחיבוק חזק