חדשות

עבודה במשמרות לילה ברוטציה מגדילה את הסיכון לסוכרת

מחקר שבחן את ההשפעה של תורנויות לילה נוסף לעבודה יומית רגילה, מצא סיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2 ועלייה במשקל בקרב נשים שעבדו במשמרות לילה

מחקר שבוצע בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד מצא כי נשים המבצעות תורנויות לילה ברוטציה, 3 פעמים ויותר בחודש, נוסף לעבודה היומית הרגילה שלהן, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סוכרת מסוג 2, וזאת לעומת נשים שעובדות רק ביום או רק בלילה, ללא משמרות ותורנויות נוספות. עוד מצא המחקר כי יש קשר בין משמרות לילה מסוג זה לבין עלייה במשקל, שאף היא תורמת לסיכון לסוכרת סוג 2.

המחקר בוצע בשני שלבים והשתתפו בו למעלה מ-176 אלף נשים בארה"ב בנות 67-25 החל משנת 1988 ועד 2007. רובן היו אחיות בבתי חולים. המחקר פורסם ב-PLoS Medicine.

התברר שככל שהנשים עבדו יותר זמן במתכונת זאת של תורנויות לילה ברוטציה, כך עלה הסיכון שלהן לפתח סוכרת מסוג 2. עבור נשים שעבדו כך 9-3 שנים – נמצא כי שיעור העלייה בסיכון עומד על 20%, עבור אלו שעבדו 19-10 שנים, העלייה בסיכון הגיעה ל-40% ועבור נשים שעבדו כך מעל 20 שנה, העלייה בסיכון עמדה על 58%.

על פי ה-CDC כ-15 מיליון אמריקנים עובדים במשרה מלאה במשמרות לילה ובתורנויות לילה וערב ברוטציה – מה שמוגדר כלוח זמנים לא סדיר. מתכונת עבודה כזאת גורמת להפרעה בתבניות השינה והיא משבשת קצבי-גוף ("שעונים ביולוגיים") אחרים שכרוכים בתסמונת מטבולית ובהשמנת יתר, מצבים הקשורים לסוכרת מסוג 2.

מקור:

Shift Work as a Risk Factor for Future Type 2 Diabetes: Evidence, Mechanisms, Implications, and Future Research Directions. Kivimäki M, Batty GD, Hublin C. PLoS Med 8(12): e1001138. doi:10.1371/journal.pmed.1001138

נושאים קשורים:  חדשות,  סוכרת סוג 2,  תסמונת מטבולית,  תורנויות לילה,  מחקרים
תגובות