חדשות

פרויקט "תלפיות-שיבא": חוד החנית של המנהיגות הרפואית בישראל

רק 8 רופאים מתוך מאה מועמדים יצליחו להתקבל לפרויקט שחוגג בימים אלה תשע שנים. "מטרתנו היא לטפח את קבוצת העלית של הרופאים", אומר פרופסור יהודה אדלר מנהל הפרויקט. מיוחד ל"דוקטורס אונלי"

בימים אלה נמצא בעיצומו ההליך, המורכב מאוד, לבחירת שמונת הרופאים הצעירים המצטיינים במחזור החמישי של "תלפיות-שיבא", פרויקט המצוינות היוקרתי הייחודי שיזם המרכז הרפואי שיבא בתל-השומר ונועד לטפח את הדור הבא של מנהיגות הרפואה בישראל.

פרופסור יהודה אדלר (מקור: שיבא)

פרופסור יהודה אדלר (מקור: שיבא)

בשיחה מיוחדת ל"דוקטורס אונלי", מסר פרופסור יהודה אדלר, מנהל פרויקט "תלפיות-שיבא" ב-5 השנים האחרונות (נוסף לתפקידו כמנהל בית החולים "משגב-לדך" החדש בירושלים), כי הפרויקט שנכנס עתה לשנתו ה-9, מעורר כבר עניין גדול מאוד בקהילה הרפואית הבין-לאומית ואף הגיעו אליו פניות רבות לשיתופי-פעולה, מתוך רצון ללמוד ממנו על הנעשה בישראל בנושא הזה. הפנייה האחרונה, מסר אדלר, נתקבלה ממרכז רפואי גדול, מרכזי ומוערך מאוד בגרמניה, המבקש לחקות את "תלפיות-שיבא".

מטרת הפרויקט היא לטפח בכל מחזור את קבוצת העלית מקרב הרופאים המצטיינים ביותר שלנו, שיהיו בעתיד חוד החנית של המנהיגות הרפואית בישראל

קרוב למאה רופאים מתמחים, שכולם מתחייבים לעבוד במרכז הרפואי "שיבא" עם קבלתם לפרויקט לתקופה של 10 שנים, הגישו את מועמדותם, בליווי המלצות כמובן. הם נדרשו לעבור שתי ועדות-בחירה שהורכבו מבכירי בית החולים. 16 הנבחרים של השלב הזה התייצבו בפני ועדת-על לסבב הבחירה הסופי, ובו נקבעה "שמיניית הגמר". 8 הנבחרים יצטרפו ל-29 ה'תלפיונרים', בוגרי המחזורים הקודמים.

"איך שלא מסתכלים על כך, מדובר כבר ממש בסגל רפואי מלא עבור בית חולים שלם", אומר פרופסור אדלר.
מטרת הפרויקט היא לטפח בכל מחזור את קבוצת העלית מקרב הרופאים המצטיינים ביותר שלנו, שיהיו בעתיד חוד החנית של המנהיגות הרפואית בישראל בניהול, במחקר, בהעלאת איכות מקצועות הרפואה, בקהילה ובבתי החולים. "זה בדיוק מה שחסר כיום" מציין פרופסור אדלר, "חסרה מנהיגות, יש צורך בהכנסת איכות רפואית גבוהה יותר למנהל הרפואי – ויש צורך להסתכל 10–15 שנים קדימה. לא מן הנמנע שאחד מה'תלפיונרים' הללו יהיה בעתיד הלא-רחוק גם מנכ"ל משרד הבריאות".

בעזרת כספי התוכנית של בית החולים, כל אחד מה'תלפיונירים' יכול להתמקד במחקר פורץ-דרך בתחומו, להקים מעבדה או יחידה חדשנית או לצאת להשתלמות ייחודית בחו"ל

מטרה נוספת שהוצבה כיעד לפרויקט: להיות אבן-שואבת לרופאים הישראלים הטובים ביותר, על מנת לצמצם את ירידתם מן הארץ ואף להחזיר לכאן את מיטב המוחות מחו"ל.

את תוכניות הפרויקט מלווה חברה חיצונית, SIT, המתמחה בטיפוח ובאימון מנהיגות-ניהולית. נוסף לכך, בכירי הרופאים הוותיקים מסייעים לכל נבחר כחונכים אישיים. מטבע הדברים, בהדרגה, בוגרי "תלפיות-שיבא" הופכים להיות חלק מהנהלת בית החולים. לפרויקט "תלפיות שיבא" מוקצבים כ-2 מיליון דולר בשנה, והכסף מגיע בסיוע נמרץ מאוד של מנהל שיבא, פרופסור זאב רוטשטיין, "שמוצא כל דרך אפשרית להשיג את התקציב הנדרש לנו, גם מתרומות נדבנים" ציין פרופסור אדלר. "בלעדי פרופסור רוטשטיין לא הייתה לנו זכות קיום".

בעזרת כספי התוכנית של בית החולים, כל אחד מה'תלפיונירים' יכול להתמקד במחקר פורץ-דרך בתחומו, להקים מעבדה או יחידה חדשנית (נוסף לעבודה הרגילה כרופא בבית החולים) או לצאת להשתלמות ייחודית בחו"ל. "כאשר מדובר בנסיעה להתמחות-על בחו"ל, כל מקרה נבדק לגופו, בתיאום מלא ובתמיכת הנהלת בית החולים, ואין זה משנה, מדגיש פרופסור אדלר, אם מדובר בהשתלמות הנמשכת חודש או שנה. "הרעיון הוא שנוסף למענק שמקבל התלפיונר עם בחירתו, כל מחלקה, יחידה או מכון, מקבלים מימון לתקן נוסף של מתמחה, וכך התלפיונר שמועסק באותה יחידה יכול להיות משוחרר ליום או יומיים בשבוע, כדי להתמקד במטלותיו בפרויקט.

כל מי שהשתתף בפרויקט רשם קידום מטאורי במעמדו כרופא בכיר: הגיע מוקדם יותר לפרופסורה ולניהול יחידה, מכון או מחלקה

פרופסור אדלר הכניס סדרה של שינויים בתוכנית הפרויקט וקבע כי בחירת המשתתפים בפרויקט בכל מחזור טיפוח כזה, הנעשית אחת לשנתיים, לא תהיה על-פי תחום ההתמחות של הרופא-המועמד "אלא קודם כל תימדד על-פי התאמת אישיותו ועל סמך המלצות שיתקבלו בוועדת הבחירה, כמו גם על הצגת רעיון חדשני, מבריק ומיוחד לפני ועדת הבחירה".

מחצית מ-29 המתמחים שכבר היו במחזורים הקודמים הן נשים. רובם בעלי משפחות. הגיל הממוצע של המשתתפים בפרויקט הוא 37, אבל יש גם צעירים יותר, מציין פרופ' אדלר, "למשל רופא בן 31 שהוא כבר מנהל יחידה אצלנו, שפרסם עד כה 50 מאמרים בעיתוני מחקר רפואיים מובילים בעולם. מקרב המועמדים עתה יש כבר גם רופאים שפרסמו 10–15 מאמרים".

"אילו בתי חולים ציבוריים נוספים בישראל היו מקימים פרויקט מצוינות דומה, הייתה מושגת התקדמות משמעותית ברפואה בישראל, אלא שמצוקותיה של מערכת הבריאות שלנו עתה, ומעל לכל הרתיעה מהפן הכלכלי-תקציבי הכרוך במיזם שכזה – מונעים יצירת מרכזים דומים. כל מי שהשתתף בפרויקט רשם קידום מטאורי במעמדו כרופא בכיר: הגיע מוקדם יותר לפרופסורה, לניהול יחידה, מכון או מחלקה – וגם למעורבות במנהל מערכות בריאות".

נושאים קשורים:  חדשות
תגובות
פרוספר
24.11.2011, 20:16

אם המיזם נועד לשלול מרופאים שעסוקים גם כך את דרגות החופש המועטות שלהם - אז הוא יהיה בצדק ללעג ושנינה.

אם הוא נועד להגביר את דרגות החופש של הרופאים המסורים אז המיזם יפה והפרסום יפה

בלי ציניות עמוק פנימה - מי יודע , אולי הפעם תל השומר מצאו את הנוסחא לקדם מהר אנשים ולא לדרוס את כל היתר שעומדים על משמרתם משתאים. מה לנו לא מגיע ?

נועם נטיף
02.12.2011, 09:56

התכונות הנדרשות ממנהל רפואי שונות מאלו הנדרשות מחוקר מבריק ככל שיהיה.
אני מקווה שאיו הכוונה לגרום לכך שהרפואה תהיה טכנוקרטית יותר.
שמתי לב גם שהמילה קלינאים אינה מוזכרת. כנראה שלזה אין 'קיצורי דרך' אלא עבודה מושכלת ונסיון. חוץ מזה כבר אין מעריכים קלינאים טובים.

עם זאת אני מאחל מכל ליבי הצלחה לפרויקט.