חדשות

חוקרים מישראל וארה"ב פיתחו רקמה פועמת הכוללת סיבי זהב לשיקום לב לאחר התקף

הפיתוח הוצג השבוע בכנס משותף לישראל וצרפת בתחום הננו-טכנולוגיה שקיים משרד המדע והטכנולוגיה

במחקר שבוצע באוניברסיטת תל-אביב בשיתוף MIT, הונדסה במעבדה רקמה פועמת של שריר הלב המכילה סיבי זהב בממדים ננומטריים ושניתן להשתיל אותה באזור שנפגע בהתקף לב. מידע זה נמסר אתמול בכנס ישראלי-צרפתי ראשון בנושאי ננוטכנולוגיה שארגן משרד המדע והטכנולוגיה.

לב של זהב (אילוסטרציה: משרד המדע)

לב של זהב (אילוסטרציה: משרד המדע)

בראש צוות הפיתוח הישראלי עמד ד"ר טל דביר מאוניברסיטת תל-אביב. הוא מסר כי רקמת שריר לב פועמת ש"נזרעה" בסיבי זהב מתאימה להשתלה במקרים רבים ויכולה לשמש תחליף להשתלת לב מתורם.

תהליך ההנדוס כלל זריעה של הרקמה בביו-חומרים שאינם מוליכים ושלא פעמו בו-זמנית, ולשם שיפור ההולכה הוסיפו להם את סיבי הזהב בגדלים הננומטריים. ד"ר דביר מסר כי התאים גודלו במעבדה לשם יצירת הרקמה. הם פעמו טוב יותר ובו-זמנית לאחר הוספת סיבי הזהב.

על ההצלחה דווח החודש בכתב העת Nature Nanotechnology. ייתכן שהוספת סיבי זהב תוכל לשמש גם לשיפור תפקודן של רקמות מהונדסות אחרות, כמו רקמת מוח ותאי עצב.

ד"ר דביר מסר: "המחקר הראה שבכלים ננוטכנולוגיים ניתן להנדס רקמות פונקציונליות יותר. במקרה זה, סיבי הזהב נתנו את הפתרון לבעיית תיאום הפעימה הבו-זמנית של התאים, הובילו לשיפור המוליכות ובעצם אפשרו שימוש עתידי ברקמה מהונדסת לצורכי השתלה אצל אנשים לאחר התקף לב".

לדיווח המלא של MIT

נושאים קשורים:  חדשות,  הנדסת רקמות,  השתלת לב,  סיבי זהב,  ננו-טכנולוגיה,  טל דביר
תגובות