חדשות

רופא ברמב"ם ומדענים מאוניברסיטת חיפה ובן-גוריון מובילים פרויקט פיתוח בתחום המחשוב הרפואי

הפרויקט החדשני זכה במימון מהאיחוד האירופי בסך 6 מיליון אירו ל-4 שנים. מטרת הפרויקט לאפשר לרופאים לבצע ניטור בזמן אמת באמצעות טלפונים סלולריים ומחשב ביתי

פרופסור אדי קרניאלי, רופא פנימי ומומחה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, יחד עם מדענים מאוניברסיטאות חיפה ובן-גוריון בנגב, מובילים פרויקט מחקר ופיתוח בין-לאומי גדול בתחום המחשוב הרפואי. האיחוד האירופי יעניק שישה מיליון אירו למימון הפרויקט. מטרת הפרויקט היא לאפשר לרופאים לבצע ניטור מרחוק של חולים שמצבם מחייב ניטור ודיווחים בזמן אמת, באמצעות מכשיר סלולרי או מחשב ביתי, כדי לסייע לצוות הרפואי בטיפול, שגם הוא יינתן באופן ממוחשב. פיתוח זה יצמצם את הצורך להגיע לבית החולים.

שותפים נוספים בקונסורציום הפרויקט הם בתי חולים, חברות טכנולוגיה ואוניברסיטאות בהולנד, איטליה, אוסטריה וספרד. תוכנית הפרויקט גברה על 60 הצעות לקבלת המימון.

"מרב הפיתוחים הטכנולוגיים הנדרשים לצורך הכללה במיזם הזה כבר קיימים למעשה, אך מעולם לא שולבו יחדיו ולא הותאמו באופן אישי לחולים. תפקידנו לחבר בין כולם ולבדוק שהמוצר הסופי אכן משפר בצורה משמעותית את איכות החיים של החולים ומוריד את העומס מהרופאים", אמרה פרופסור מור פלג, ראש החוג למערכות מידע באוניברסיטת חיפה, המתאמת המדעית של הפרויקט הבינלאומי, ששמו MOBIGUIDE.

נוסף לפרופסור קרניאלי ופלג, לוקחים חלק במיזם גם ד"ר פנינה סופר מאוניברסיטת חיפה, פרופסור יובל שחר וצוותו מהמרכז למערכות מידע רפואיות באוניברסיטת בן-גוריון וחברת ביקון-טק לניהול אדמיניסטרטיבי.

בשלב ראשון ייבחן הפיתוח בקרב קבוצת חולים באיטליה הסובלים מהפרעות קצב לב ובקרב חולות בספרד הסובלות מסיבוכי היריון כמו סוכרת ובעיות בלחץ הדם. רופאיהם יקבלו דיווחים בזמן אמת לגבי היבטים שונים של מצבם כמו שינויים ברמת הסוכר, קצב לב, לחץ דם וכד'. הדיווחים יישלחו למכשירים הנמצאים בהישג יד, כמו טלפון סלולרי או מחשב ביתי. הנתונים על המצב הרפואי של משתתפי הניסוי ייאספו באופן אוטומטי באמצעות מכשירים נישאים שיהיו על החולים, וזאת באמצעות טכנולוגיה שפותחה בהולנד. המערכת הממוחשבת, שחלקה על הטלפונים הניידים וחלקה על מחשבים מרוחקים מהחולים, תסייע לרופאים להחליט אם להורות לחוליהם להמשיך בשגרת יומם או שהמצב מחייב הגעה לבית החולים.

הנתונים הרפואיים של החולים יפורשו בזמן אמת וכך גם ההמלצות לטיפול שישלחו הרופאים באמצעות תשתית טכנולוגית שפיתח צוותו של פרופסור שחר ממרכז המחקר למערכות מידע רפואיות (Medical Informatics) מאוניברסיטת בן גוריון.

למערכת המוביגייד, שהיא לב הפרויקט, כלים להצגה ממוחשבת של מידע רפואי, כלי ניתוח וכלים לפרשנות מבוססת ידע רפואי של נתונים רפואיים של חולים כרוניים. כל הכלים עברו כבר בדיקות מחמירות בכמה מרכזים רפואיים אקדמיים בישראל ובארה"ב, השותפים במחקרים נוספים המבוצעים באוניברסיטת בן גוריון. לכלים אלו יוסיפו הרחבות כמו קישור למסדי נתונים רפואיים אירופיים. המערכת גם תספק מידע על מצבם של חולים כאשר הם שוהים בטיול או ביקור באירופה.

פרופסור פלג: "המערכת תספק לרופאים הרבה יותר מעוד נתונים רפואיים, היא גם תדע על המצב הסוציו-אקונומי של החולים ועל מצבם המשפחתי וכך תתאים את הטיפול למצב האישי, לא רק הקליני. היא תוכל להמליץ למי שגר בגפו מה לעשות, לעומת מי שיש לו סיוע ממשפחתו. כל הנתונים הרפואיים יהיו למעשה ברשות החולה, וכך יוכל מי שנמצא בחו"ל להגיע לבית חולים קרוב ולשלוף שם מכל מחשב את הנתונים הרפואיים שלו לצורך טיפול דחוף".

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור אדי קרניאלי,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  מחשוב רפואי,  מוביגייד
תגובות