רפואה פנימית

מלטונין בשחרור מושהה עשוי להוריד לחץ דם בלילה

מטה-אנליזה של מחקרים מבוקרים אקראיים בחנה את ההשפעה של מלטונין על לחץ דם בלילה ומצאה כי מלטונין בשחרור מושהה יכול לסייע במקרי יתר לחץ דם בלילה

חולים הסובלים מיתר לחץ דם בלילה נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים קרדיווסקולאריים כמו התקף לב ואירוע מוחי (צרברווסקולארי). מחקרים שפורסמו מדווחים בחוסר עקביות על ירידה בלחץ הדם בלילה בעקבות שימוש במלטונין.

בדיקה עצמית של לחץ דם (אילוסטרציה)

בדיקה עצמית של לחץ דם (אילוסטרציה)

החוקרים ביצעו מטה-אנליזה של היעילות והבטיחות של השימוש במלטונין חיצוני לשיפור לחץ הדם בלילה, תוך שימוש במודל השפעות אקראיות של כל המחקרים שהתאימו לקריטריון ההכללה, עם ניתוח תת-קבוצתי של הכנות בשחרור מיידי לעומת הכנות מלטונין בשחרור מושהה (סירקדין, נעורים פרמצויטיקלס).

נכללו בניתוח 7 מחקרים (3 של הכנות בשחרור מיידי ו-4 של הכנות מלטונין בשחרור מושהה) שכללו 221 משתתפים. מטה-אנליזה של כל שבעת המחקרים לא מצאה השפעות משמעותיות של מלטונין לעומת אינבו על לחץ דם בלילה, אך ניתוח תת-קבוצתי מצא כי מלטונין בשחרור מושהה הפחית באופן משמעותי את לחץ הדם בלילה בעוד שמלטונין בשחרור מיידי היה חסר השפעה. לחץ דם ציסטולי פחת באופן משמעותי עם מלטונין בשחרור מושהה (6.1- מ"מ כספית, 95%iCI,י10.7- ל-1.5-, P=0.009) אך לא עם מלטונין בשחרור מיידי (0.3- מ"מ כספית, 95%iCI,י5.9- ל-5.3, P=0.92). לחץ דם דיאסטולי פחת אף הוא באופן משמעותי עם מלטונין בשחרור מושהה (3.5- מ"מ כספית, 95%iCI,י6.1- ל-0.9-, P=0.009) אך לא עם מלטונין בשחרור מהיר (0.2- מ"מ כספית, 95%iCI,י3.8- ל-3.3, P=0.89). לא נמצאו בעיות בטיחות.

החוקרים הסיקו כי תוספת של מלטונין בשחרור מושהה לטיפול ביתר לחץ דם בטוחה ויעילה בשיפור יתר לחץ דם בלילה, בעוד שמלטונין בשחרור מיידי היה חסר השפעה. יש צורך במחקרים רחבים יותר וממושכים יותר כדי לקבוע את ההשפעות המועילות ארוכות הטווח של מלטונין בשחרור מושהה בקרב חולים הסובלים מיתר לחץ דם בלילה.

מקור:

Effect of melatonin on nocturnal blood pressure: meta-analysis of randomized controlled trials: Grossman E. et al., Vasc Health Risk Manag. 2011;7:577-84. Advance Online Publication 2011 Sep 15.

נושאים קשורים:  רפואה פנימית,  יתר לחץ דם,  מלטונין,  מלטונים בשחרור מושהה,  מחקרים
תגובות