חדשות

מכשיר MRI חדש בבית החולים לגליל המערבי הציל את חייה של חולה בת 56

עוד בטרם נחנך רשמית הופעל השבוע המכשיר המתקדם – ומיד הצדיק את רכישתו. מנהל בית החולים: סגרנו פער בין המרכז לפריפריה ועמדנו בהבטחה לרופאים להצטייד במכשיר החשוב

בית החולים לגליל המערבי נהריה הצטייד סוף סוף במכשיר MRI משוכלל לאחר שנים רבות של המתנה. והנה, כבר בימים הראשונים להפעלתו – ואפילו בטרם נחנך רשמית - ניצלו בזכותו חייה של אישה בת 56 מהצפון. האישה הגיעה לבית החולים מחוסרת הכרה כשהיא סובלת מזיהום בדם. בבדיקת MRI אובחנה מורסה בעמוד השדרה שלה. אלמלא התגלתה, היה נגרם לאישה נזק חמור ולדברי רופאי בית החולים המקרה עלול היה להסתיים אפילו במוות.

מבית החולים נמסר כי האישה הגיעה לבית החולים כשהיא מחוסרת הכרה וסובלת מזיהום חמור בדם, והוחלט מיד לאשפזה ביחידה לטיפול נמרץ. היא הונשמה וטופלה באנטיביוטיקה. לאחר ששבה להכרה התלוננה על כאבים עזים בגב וברגליים. "חשדנו שמדובר בזיהום בעמוד השדרה" מסר ד"ר נמרוד רחמימוב מנהל יחידת עמוד שדרה בבית החולים. "היא נזקקה בדחיפות לבדיקת MRI, ואכן הבדיקה גילתה שהיא סובלת ממורסה אפידוראלית שיכלה להוביל לשיתוק ואף לסכן את חייה אם לא תנותח מיד". לאחר שראו הרופאים את צילום ה-MRI של החולה, היא הובהלה מיד לחדר הניתוח שם נוקזה המורסה.

צילום ה-MRI של החולה (צילום: בי"ח לגליל המע' נהריה)

צילום ה-MRI של החולה (צילום: בי"ח לגליל המע' נהריה)

"האירוע רק הוכיח למעלה מכל ספק כי מכשיר MRI קבוע בבית חולים בישראל של שנת 2011 הוא הכרחי כיוון שהוא בראש ובראשונה מציל חיים. "יש לציין", אמר ד"ר רחמימוב, "כי אם היינו נתקלים במקרה כזה לפני קבלת המכשיר היינו נאלצים לאתר את מיקומה של ניידת ה-MRI בצפון ולשלוח את האישה באמבולנס עם רופא צמוד. נסיעה שכזאת גורמת סבל רב לחולה בגלל המרחק הרב וטלטולי הדרך, והעיכוב במתן טיפול רפואי עלול היה לסכן את חייה. רכישת מכשיר MRI חדש ומתקדם מעלה את רמת הרפואה בפריפריה ומאפשר לנו לסגור פערים מול מרכז הארץ."

בשנים האחרונות נאלץ בית החולים בנהריה לחלוק עם בתי החולים האחרים בצפון מכשיר MRI נייד. "אף פעם לא יכולנו לצפות איפה יהיה המכשיר ונאלצנו לרדוף אחריו כדי לבדוק חולים קשים בכל הצפון - מטבריה ועד חדרה" ציין ד"ר רחמימוב. "הזמינות הנמוכה של המכשיר הזה גרמה לעיכוב רב בטיפול ולסבל לחולים".

רק באחרונה העניק משרד הבריאות רישיון להפעלת 8 מכשירים נוספים בישראל. אחד מהם הגיע לבית החולים בנהריה. במשך שנה שלמה היה בית החולים עסוק בגיוס כספים מתורמים כדי לרכוש את המכשיר. רק בימים האחרונים החלה הפעלתו. ברכישת מכשיר ה-MRI תמכו בין היתר עמותת ידידי בית החולים, הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. ד"ר מסעד ברהום מנהל בית החולים הביע שמחה על החלטת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן להעניק לבית החולים בנהריה את הרישיון להפעלת ה- MRI. "עמדנו בהבטחתנו לתושבי האזור וגם לרופאים כשרכשנו את המכשיר".

צילום מהניתוח (מקור: בי"ח לגליל המע' נהריה)

צילום מהניתוח (מקור: בי"ח לגליל המע' נהריה)

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  MRI,  מסעד ברהום,  עמוד שדרה,  נמרוד רחמימוב,  המרכז הרפואי לגליל,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות
זאב בן חיים
12.11.2011, 18:25

על פי הכתבה הזו-המדור הפך למדור פרסומת!
ברור כי העשירים מקבלים רפואה טובה יותר!(עובדה מכתבה זו)