חדשות

דוח שהוגש למנכ"ל משרד הבריאות: יש לעודד רופאים להתמחות בגריאטריה

על פי הדוח בתוך 20 שנה יהיו בישראל כ-1.4 מיליון בני 65 ומעלה וקיים חשש ממחסור ברופאים-מומחים בתחום הזה. במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה נערך יום עיון מקצועי לרופאים ולצוותי סיעוד ומקצועות פרה-רפואיים על יחסי מטפל ומטופל קשיש

דוח חדש שהוגש למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו מתריע מפני הקצב המואץ של הזדקנות האוכלוסייה בישראל, שהוא מהגבוהים במערב. על-פי הדוח שהוכן על-ידי צוות בראשות פרופסור יוחנן שטסמן, מנהל המערך לשיקום וגריאטריה בהדסה הר הצופים, עד שנת 2030 צפוי גידול של 84% באוכלוסיית הקשישים מעל גיל 65 בישראל והיא תמנה כמעט 1.4 מיליון נפש, זאת כתוצאה מהעלייה בתוחלת החיים.

"הארץ" מדווח הבוקר (יום ה') כי מחברי הדוח הדגישו בו את הצורך לחזק את רפואת הקהילה לבני גיל הזהב כדי לצמצם את האשפוזים וכן את הצורך להשקיע במניעת מחלות ובטיפולים בבית. כן קרא הדוח לבטל את ההשתתפות העצמית הנהוגה כיום במימון אשפוז סיעודי כרוני "בשל חוסר ההיגיון והצדק שבחיוב קשיש, בדרך כלל מעל גיל 80, במימון חלק מאשפוזו הסיעודי, בעוד שהוא פטור מהשתתפות זאת באשפוז כללי".

בדוח יש גם המלצה לעודד רופאים להתמחות בגריאטריה כדי להימנע ממחסור ברופאים בתחום. לימודי החובה בנושא זה צריכים להימשך חודשיים במקום שבועיים כיום, יש להוסיף חובת חודש סטאז' במרכז גריאטרי והשתלמות בגריאטריה למתמחים ברפואה פנימית ורפואת משפחה.

הדוח מצביע על הצורך להוסיף מיטות למבוגרים בבתי החולים הכלליים (מספרן כיום בכל הארץ עומד על 5,900 בלבד) וקובע שיש להגדיל מספר זה בהדרגה ב-62% כדי שמאושפזים מבוגרים לא ייהפכו לסיעודיים.
בעקבות הדוח, נמסר ממשרד הבריאות, הורה פרופסור גמזו על הקמת שני צוותי עבודה באגף הגריאטריה במשרדו כדי שיישם את ההמלצות.

ד"ר יעקב ירחובסקי ורותם נובוסלקי על רקע תערוכת הצילומים שפתחה את יום העיון (צילום: בי"ח הלל יפה)

ד"ר יעקב ירחובסקי ורותם נובוסלקי על רקע תערוכת הצילומים שפתחה את יום העיון (צילום: בי"ח הלל יפה)

בתוך כך, המרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה קיים בשבוע שעבר יום עיון מקצועי מיוחד ל-200 רופאים, צוותי סיעוד ומקצועות פרה-רפואיים, על יחסי מטפל ומטופל קשיש. את האירוע יזמו מחלקה פנימית ב' והשירות לבריאות הנפש בבית החולים.

פרופ' מאיר אורן, מנהל המרכז הרפואי, הדגיש את חשיבות נושא היחס למטופל הקשיש ואמר: "קיימנו יום עיון שונה במהותו מימי עיון אחרים הנערכים בבית החולים. הוא הזכיר לכולנו את חשיבות היחס אל החולה ובני משפחתו, ההבנה לצרכיו, השמירה על כבוד האדם, הסבלנות והסובלנות – בעיקר בגיל השלישי".

ד"ר יעקב ירחובסקי, מנהל פנימית ב', וד"ר לידיה לרנר, מנהלת מערך בריאות הנפש, ציינו כי נוסף לטיפול הרפואי צריכים אנשי הצוות להכיר את התרבות ואת ההיסטוריה של המטופל הקשיש כי הם עשויים להיות גורם מכריע בהבנת סוג הטיפול המתאים. "לצערנו מערכת הבריאות לא בהכרח בנויה כיום לכך בשל מצוקת כוח אדם ועומס במיוחד במחלקות הפנימיות", הדגישו השניים. רותם נובוסלקי, האחות האחראית במחלקה פנימית ב' אמרה: "כל מי שמטפל בקשישים חייב לדעת שחלק מתפקידו בעת הטיפול בזקן הוא גם לזכור לו חסד נעורים, לסייע לו לא לאבד צלם אנוש, דווקא במצב שבו הגוף כבר בוגד בו".

ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים ויו"ר הוועדה למניעת אלימות במרכז הרפואי, התמקדה במלחמה בתופעת האלימות כלפי קשישים. היא ציינה את חשיבות הזיהוי של מצב שבו קשיש חסר ישע עובר התעללות פיזית, נפשית או מילולית – והדגישה שרופאים ואנשי מקצועות סיעודיים ופרה-רפואיים חייבים להשתתף במלחמה בתופעה זו. הרצאתה של גרציאלה למפרט, פסיכולוגית קלינית בשירות לבריאות הנפש בבית החולים עסקה בחיי הרגש של האדם בגיל השלישי.

בנוסף להרצאות צפו משתתפי הכנס בסרט המרגש "הצלמניה" העוסק המערכת היחסים בין מרים ויסנשטיין, בעלת חנות צילום ידועה בתל-אביב, שהייתה בת 96 במותה, לבין נכדה.

לדיווח המלא ב"הארץ" על הדו"ח

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור יוחנן שטסמן,  פרופסור מאיר אורן,  גריאטריה,  פרופסור רוני גמזו,  רפואה פנימית,  משרד הבריאות,  אשפוז סיעודי,  המרכז הרפואי "הלל יפה"
תגובות
ד"ר ניר צבר
18.11.2011, 10:08

בעל המאה הוא בעל הדעה. לכן, הדרך היחידה לשנות דברים היא לשכנע את אנשי משרד האוצר שגריאטריה טובה חוסכת כסף ומפנה משאבים.

- היצמדות לרפואה מבוססת מחקר
- עידוד מחקר במימון לא-מסחרי
- מניעה אקטיבית של בדיקות-מיותרות ושל טיפולי-יתר מזיקים
- חיזוק הגריאטריה בקהילה (כולל הוספת תקני רופאים, עו"ס, אחיות ועוד)
- חיזוק המחלקות הגריאטריות (השוואת תמחור יום אשפוז לפנימיות)

כל אלה לא רק ישפרו איכות ואריכות חיים אלא גם יפחיתו אשפוזים מיותרים ולא אפקטיביים ונזקים כלכליים. זאת, לא רק למטופלים ומשפחותיהם, אלא גם לאוצר המדינה.