חדשות

מחקר חדש: יש קשר בין אוטיזם לעודף במספר הנוירונים בקורטקס הפרה-פרונטאלי

עוד מצאו החוקרים כי משקל המוח של ילדים הלוקים באוטיזם גדול ממשקל המוח הטיפוסי של בני גילם

מחקר המתפרסם היום (יום ד') ב-Journal of the American Medical Society מצביע על הקשר שבין מוח גדול ועודף במספר הנוירונים בקורטקס הפרה-פרונטאלי לבין אוטיזם.

את המחקר ביצע צוות ממרכז המצוינות לחקר האוטיזם בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה בסן-דייגו, והוא התמקד בממדי המוח של בנים הלוקים באוטיזם. אזורי המוח שבהם נמצא מספר עודף של נוירונים מעורבים בתקשורת חברתית ובהתפתחות קוגניטיבית.

טומוגרפיה ממוחשבת. מוח

טומוגרפיה ממוחשבת. מוח אנושי (אילוסטרציה)

החוקרים ובראשם הנוירולוג פרופסור אריק קורצ'סן (Eric Courchesne), מצאו עודף של עד 67% מעל הנורמה בתאי עצב קורטיקלים – אלו שמתפתחים לפני שהתינוק נולד – בקרב ילדים הלוקים באוטיזם. הממצאים מצביעים על כך שייתכן שהאוטיזם מתחיל בתהליך התפתחותי שהשתבש בשלב שלפני הלידה.

עוד ב-2003 ערכו חוקרים מדידות של היקף המוח בעת הלידה. הם הבחינו במקרים של עלייה פתאומית ועודפת בהיקף במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק וטענו שיש לכך קשר לאוטיזם. עתה נבדקו רקמות באזור הקורטקס הפרה-פרונטאלי. המחקר בוצע על 7 בנים בני 16–2 הלוקים באוטיזם והממצאים הושוו לרקמות דומות של 6 בנים שאינם אוטיסטים.

החוקרים ציינו כי הדמיות מוח של ילדים קטנים הלוקים באוטיזם, הראו גידול-יתר והפרעות תפקודיות של הקורטקס הפרה-פרונטאלי וגם של אזורי מוח אחרים. עד כה הסיבה לכך נותרה בגדר חידה. החוקרים השתמשו הפעם ביכולות ניתוח מתקדמות של מערכות מחשוב שאפשרו ספירה של תאים ושל קשרים עצביים. כן הוברר שמשקל המוח של ילדים הלוקים באוטיזם גדול יותר בהשוואה למשקל טיפוסי של מוח אצל בני גילם שאינם אוטיסטים. החוקרים סבורים כי השיבוש בתהליך ההתפתחות מתחולל בין השבוע ה-10 לשבוע 20 של ההיריון.

למאמר המלא ב-JAMA

נושאים קשורים:  חדשות,  אוטיזם,  קורטקס פרה-פרונטאלי,  היקף המוח,  מחקרים
תגובות