חדשות

על תרופות ללא מרשם יודפס לוגו מיוחד

משרד הבריאות הודיע כי אישר את הלוגו לאריזות של תרופות ללא מרשם כדי שניתן יהיה לזהותן בקלות גם בסביבה שבה מוצבים תכשירים אחרים

תרופה ללא מרשם

תרופה ללא מרשם, הלוגו

החל מאוגוסט 2012 על האריזה של כל תרופה ללא מרשם תודבק מדבקה או יודפס לוגו, שיבדל אותה מתרופות ותכשירים אחרים שנמכרים בבתי המרקחת בישראל.

אתמול (יום ב') הודיע משרד הבריאות כי אישר את הלוגו המיוחד לאריזות של תרופות ללא מרשם כדי שניתן יהיה להבחין בהן מייד, גם בסביבה שבה מוצבים תכשירים אחרים. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה את הלוגו לתרופות ללא מרשם, כשם שנהוג כבר בכמה ממדינות אירופה.
הסימון המיוחד הזה ישים קץ לבלבול שנוצר כיוון שצרכני תרופות אינם יודעים להבחין בין תרופה ללא מרשם, שעברה את כל הבדיקות המחמירות, לבין תכשירים אחרים הנמכרים בבתי המרקחת.

ארגון תל"מ (תרופות ללא מרשם) המאגד את החברות המשווקות תרופות ללא מרשם בישראל ופועל במסגרת איגוד לשכות המסחר, הוא שיזם את הוספת הלוגו. המהלך בוצע בשיתוף עם משרד הבריאות. עד עתה הוספת הלוגו נעשתה רק למספר מצומצם של תרופות שנמכרות מעבר לדלפק, אולם אתמול נמסר כי יישומה המלא של התקנה הזאת יחל באוגוסט 2012. בלוגו שיופיע על כל אריזה של תרופה ללא מרשם ייכתב "תרופה בלא מרשם לשיווק ע"י רוקח".

אבי אובל יו"ר ארגון תל"מ אמר: "הוספת הלוגו תקל על הצרכן לזהות איזו תרופה רכש מהרוקח. הדבר יאפשר להבחין בין תרופות אלו לבין תכשירים אחרים שנמכרים בבתי המרקחת ואינם בגדר תרופות. תרופות ללא מרשם, שטרם קיבלו רישיון לשיווק בישראל, עוברות מבדקים קפדניים ובחינות איכות, בטיחות ויעילות מדוקדקות. מעתה יזהה הצרכן מייד מוצרים שעברו את הבדיקות – בהתאם לסימון הברור והמבדל שיופיע על האריזות שלהם".

יש לציין כי תרופות ללא מרשם נמצאות בפיקוח הדוק של משרד הבריאות לגבי המחיר לצרכן, מקום המכירה, אופן התצוגה וגם לגבי המסרים הפרסומיים שמלווים אותן, אופן הרישום והייצור.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  תרופות ללא מרשם,  ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת
תגובות
ד"ר ניר צבר
18.11.2011, 10:40

הדבר היחיד שמשותף לתרופות ללא מרשם הוא שהן תרופות הניתנות ללא מרשם. הן אינן בטוחות יותר מתרופות אחרות, ולחלק גדול מהן פוטנציאל לנזק חמור, בעיקר לאוכלוסיות הרגישות, כולל ילדים ובני הגיל המבוגר.
מעניין יהיה לראות אם הלוגו יבטא את הסיכון שבנטילתן.