חדשות

נשים מתחת לגיל 50 הסובלות מ-RA נמצאות בסיכון גבוה לשברים בעצמות

כך עולה ממחקר של 'מאיו קליניק' שיוצג היום בכנס השנתי של ה-ACR בשיקגו. גם בקרב גברים הסובלים מ-RA נמצאה רגישות גבוהה יותר לשברים, אך רק בגיל מבוגר יותר

מחקר חדש של Mayo Clinic שיוצג היום (יום ב') בכנס השנתי של הקולג' האמריקני לראומטולוגיה (ACR) בשיקגו, מצא כי הסיכון של נשים צעירות עד גיל 50, החולות בדלקת מפרקים שגרונית, ראומטואידית (RA - Rheumatoid Arthritis) לסבול משברים בעצמות גבוה מהסיכון  של נשים בריאות לסבול משברים.

גברים הסובלים מ-RA מצויים גם הם בסיכון גדול יותר להופעת שברים, אך בגיל מבוגר יותר.

אצל חולים מעל גיל 50 הסובלים מ-RA, יש נטייה גדולה יותר לשברים בעצמות כתוצאה מנפילות ולעתים אפילו כתוצאה מלחץ מתון על השלד (בעקבות שיעול למשל). עד היום מעט מאוד היה ידוע לגבי הסיכון להופעת שברים בקרב חולים אלו מתחת לגיל 50, מציינים עורכי המחקר.

החוקרים בחנו שתי קבוצות של 1,155 מבוגרים – אחת של חולים ב-RA והאחרת של מבוגרים שאינם סובלים ממחלה זו. נלקחו בחשבון לצורך המחקר גיל ומגדר ונסקרו זה מול זה התיקים הרפואיים שלהם. כל צמד נבדקים נבדק בהקשר להופעת שברים בעצמות, ובמיוחד שברים חדשים שהופיעו ללא קשר למחלות אחרות כמו סרטן או בעקבות טראומה חריפה.

התברר כי אצל נשים וגברים הסובלים מדלקת פרקים הייתה נטייה רבה יותר להופעת שברים בעצמות בהשוואה למי שאיננו חולה במחלה כרונית זאת. כן הוברר כי אצל נשים מתחת לגיל 50 הסובלות מ-RA הנטייה להופעת שברים ראשונים הייתה ניכרת עוד לפני שהגיעו לגיל הסף הזה. רגישות גבוהה לשברים הסתמנה גם אצל גברים, אם כי הסכנה עצמה, הודגש במחקר, לא גדלה אלא רק לאחר שהזדקנו יותר.

להודעה לתקשורת של מאיו קליניק על המחקר שיוצג היום

נושאים קשורים:  חדשות,  שברים,  מאיו קליניק,  דלקת מפרקים שגרונית
תגובות