חדשות

פרשת האלטרוקסין: הרופאים האנדוקרינולוגים גיבשו המלצות חדשות

זאת לאחר דיון מיוחד במשרד הבריאות על ההתמודדות עם תלונות מטופלים, עקב השינוי בפורמולציה של התרופה

מהבוקר (יום א'), מפעיל משרד הבריאות מוקד טלפוני מיוחד - *5400 - כדי לתת מענה לרופאים ובעיקר למטופלים בנושא האלטרוקסין.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו, קיים בסוף השבוע שעבר פגישה עם בכירי המערכת הרפואית והנהלת האיגוד המקצועי לאנדוקרינולוגיה, מנהלי המערכים האנדוקרינולוגים בבתי החולים הגדולים והמנהלים הרפואיים של ארבע קופות החולים בנושא האלטרקוסין. זאת לאחר שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי התשלום בעד שתי התרופות החלופיות שיסופקו למטופלים יהיה זהה למחיר האלטרוקסין (14 שקל למנה).
בפגישה פורטו תופעות הלוואי שלגביהן הצטברו במשרד הבריאות דיווחים,כתוצאה משינוי בפורמולציה של האלטרוקסין. כן נמסרו נתונים בדבר היקף התופעות, סיבותיהן ודרכי הטיפול המוצעות לאור ההתרחשויות האחרונות.

אלטרוקסין - התרופה החדשה (צילום: דוקטורס אונלי)

אלטרוקסין - התרופה והאריזה החדשה (צילום: דוקטורס אונלי)

בהודעה שפרסם משרד הבריאות בעקבות דיון זה נאמר כי המסקנה שעלתה בברור הייתה שהרוב המכריע של המטופלים המשתמשים בתרופה החדשה, מאוזנים ולא פיתחו תופעות לוואי. ההערכה היא ששיעור קטן ביניהם סובלים מתופעות כתוצאה מיציאה מאיזון.

ההמלצות לרופאים שגובשו פה אחד:

1. רוב המטופלים בתרופה מרגישים טוב גם לאחר נטילת התרופה החדשה, מאוזנים ולא זקוקים להמשך טיפול וברור.
2. בכל מקרה של תופעות גופניות ותחושות לא שגרתיות למטופלים באלטרוקסין יש לפנות לרופא המטפל, או לרופא המשפחה.
3. הרופא המטפל יבחן את המצב הרפואי וישקול על בסיס התופעות ובדיקות מעבדה, שינוי במינון לשם החזרת המטופל לאיזון.
4. הרופא המטפל יחליט אם לשנות את התרופה לחלופה אחרת. קופות החולים מצוידות בתרופות חליפיות לאותם המקרים שבהם יש צורך רפואי בהחלפת התרופה בהתאם להחלטת הרופא המטפל. הקופות ידאגו למצאי תרופות בבתי המרקחת ובזמינות טובה.
5. החלפת התרופה שלא ע"פ המלצת הרופא, עלולה לגרום ליציאה מאיזון.
6. הפסקת טיפול או הפחתת המינון ללא המלצה רפואית עלולה לפגוע בבריאות

הרופאים האנדוקרינולוגים, הודיעה דוברת המשרד, מתבקשים להרגיע את ציבור המטופלים, וקוראים לחולים לבטוח בטיפול הרפואי הניתן להם ובהחלטות הרופא המטפל.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  אנדוקרינולוגיה,  אלטרוקסין
תגובות
eldad kisch md
07.11.2011, 19:11

המלצות 1.
...לא זקוקים להמשך טיפול ...?
תמוה !
זקוקים להמשך טיפול !
ועוד איך

gurevitz rachel dr
07.11.2011, 23:08

אין בידינו אינפורמציה מלאיה לגבי מרכיבים של הפורמולציות הקודמות והחדשות ו-הנגישות ההורמון עצמו . אין אינפורמציה לגבי FDA ובקרה \אישורים או\ושינויים כולל הטכנולוגיה של חברת אספן גרמניה או הפורמולציה ההחדשה יותר של היצרן של הEUTHYROX או פורמולציות הנוספות. ברור שחולים שטופלו בפורמולציה של אספן רובם הרגישו לא טוב במיוחד במינונים גבוהים .,גם המאוזנים היטב התלוננו. איזון ומעקב אנדוקרינולוגי בשיתוף פעולה עם רופא משפחה גינקולוגים או כירורגים חייב להיות בכל מצב של הפרעה אנדוקרינולוגית וכמובן חולים המקבלים טיפול ההורמונלי תחליפי ו\או חילופי. לא היתי ממליצה על המשך פורמולציה קודמת ,ככל הניראה הפרעות " מיקרוסקופיות" שבשלב זה לא ניתנות לזיהו מעבדתי הקיים לרשותינו. יש לבחור שיטות בדיקות מעבדה המתקדים ביותר לפי סיפרות ומכשור מתקדם לזיהוי סיבוכים ובקרת האיזון . בשלב זה יש לשלב מדידות TSH FT4 FT3 ולאיבחון -נוגדני התירואיד ולפי הצורך US ומיפוי בלוטת התריס. בדיקה בודדת של TSH או FT4 או FT3 אינה משקפת מצב של התיפקוד התירואיד ומיקום ההפרעה כולל הפרעות היפותלמיות פיטואיטריות ועוד.יש לקחת בחשבון שקיימת אינטראקציה בין טיפול הורמונלי ותרופות אחירות . יש לבחור בדיקות על- ידי מומחים אנדוקרינולולוגים בהתאם למצב אידיבידואלי ולא בצורה גורפת ולהמשיך במעקב כי התהליכים של פתולוגיה תירואידלית דינמיים ברוב המצבים ובחלקם בלתי צפויים. ולבסוף יש לקחת בחשבון שמצבי סטרס , מחלות נפשיות עלולים לגרום לשינויים בתיפקודי התירואיד או הפרעות התירואיד הראשוניות משנות מצב הנפשי. בברכה ד"ר רחל גורביץ .

אליה
11.11.2011, 21:46

הבדיחה היא כשנאמר ע"י דוברת משרד הבריאות ש:
הרופאים האנדוקרינולוגים "מתבקשים להרגיע את ציבור המטופלים, וקוראים לחולים לבטוח בטיפול הרפואי הניתן להם ובהחלטות הרופא המטפל."

הרופאים האנדוקרינולוגיים לא יכולים להרגיע את הציבור ולצורך הנושא "החולים" אינם יכולים לבטוח ברופאים!
ה"חולים" מתלוננים כבר מספר רב של חודשים גם בפני הרופאים האנדוקרינולוגיים וגם בפני רופאי המשפחה על תחלואים שונים - מישהו היה אמור לשים לב לזאת.
מישהו מתוך כלל רופאי האנדו' "המכובדים" היה אמור קצת, לא יותר מידי, אבל קצת לחשוב שאולי משהו לא בסדר, שאולי שווה לבדוק אם חל איזה שהוא שינוי בתרופות.
ודרך אגב, חלק מהתלונות אינו חדש הוא התקיים גם עם הכדור הקודם שכנראה לא התאים לכל החולים אבל........... אצל האנדו' הכל תמיד היה תקין. אז לסמוך על הרופאים - אמאלהההה איזה פחד!

ד"ר אודי בהרב
11.11.2011, 22:35

אולי יואילו משרד הבריאות, והאיגוד האנדוקריני לציין מהו שיעור תופעות הלוואי שדווחו, פילוחן ע"פ מערכות הגוף , דרוג חומרתן, והאם הן חורגות מאפקט האין בו, כמקובל בדווח על תופעות לוואי של כל תכשיר רפואי.
כן כדאי היה שיכתבו המלצות לרופא הראשוני מהן תופעות לוואי שלדעתם מחייבות החלפת תכשיר ללא קשר למצב איזון הציר התירואידלי?
האם ניתן ליחס תופעות כמו: "ראש מרחף", נימול בקצות האצבעות בלבד, בחילה עם שחר טרם נטילת התרופה, אינסומניה גמורה (אינן ישנות כלל לילות רצופים), חולשה קיצונית, בנוכחותTSH FT4 FT3תקינים, כתופעות לוואי מהתכשיר?

מטופלת
08.06.2014, 15:32

כן! זה בדיוק הפרדוקס, חווים תסמינים של היפר ותת בו זמנית- והערכים תקינים! יש לבדוק ערכים נוספים.

אולה
14.11.2011, 02:21

"הרופאים האנדוקרינולוגים, הודיעה דוברת המשרד, מתבקשים להרגיע את ציבור המטופלים, וקוראים לחולים לבטוח בטיפול הרפואי הניתן להם ובהחלטות הרופא המטפל."...

לבטוח????.... עכשיו????.... לא נראה לכם שהקריאה הזו קצת איחרה את הרכבת????..
לאחר שהמערכת בגדה באמון החולים - איזו חוצפה יש לה לבוא ולבקש "לבטוח" בה???...
אמון צריך קודם כל להרוויח... ואמון שנפגם קשה עוד יותר לשקם!!!...

האמון ייבנה מחדש אך ורק אם תהיה לחולים נגישות למספר חלופות - מבלי שיבקשו לקבל צורך אישורים מיוחדים מוועדות מיוחדות... מבלי שידרשו למלא טפסים שונים ומשונים... ומבלי לטרטר אותם מעבר לנזק שכבר נגרם להם...

לאורה
15.11.2011, 10:44

ההמלצה הסופית היא בדיוק הסיבה שאני כבר לא כל כך מאמינה במשרד הבריאות ובכלל בכל המערכת. אני חושבת שעד היום כל פעם שנינה לי תרופה המחשבה הייתה בעיקר כלכלית ולא בריאותית. אני, למרות שהייתי מצויידת במרשם הרופא וגם בטופס 29ג', לגשת לבית מרקחת פרטי ולקנות את התחלופה סינטרואיד באופן פרטי לגמרי. כרטיס מכבי שלי נשאר במקומו בארנק. לא התבקשתי להגיש אותו לרוקח, הרי הוא ידע שהקופה לא רוצה "להכיר" (מילה נרדפת כנראה של "לממן") את התרופה שאני חייבת כדי לחיות טוב יותר, בלי כאבים בכל שריר בגוף, בלי דפיקות לב 24 שעות ביום וכו' וכו' וכו'. מכבי סירבה לתת לי את תרופה למרות שבשעוב שעבר בתאריך 9/11/11 הגשתי בקשה לוועדה הרפואית ה"מיוחדת".
אני אישית לא מאמינה יותר במערכת הבריאות בארץ. אם היינו בחו"ל איפה שהיהודים מוקרים כקמצנים, היו אמרים היהודים האלה כל מה שאכפת להם זה הכסף, ואז אנחנו היינו אומרים שהם אנטישמים. כנראה שבסופו של דבר היהודים עצמם את האנטישמים.

ברכה
20.11.2011, 17:15

לאחר נטילת התרופה החלופית עדיין יש לי נשירת שיער חזקה במיוחד והגעתי למצב של דלילות שיער מה לעשות