חדשות

ארה"ב עומדת על סף מגיפה של מינון יתר קטלני של משככי כאבים

דו"ח חדש של ה-CDC מגלה כי בתוך עשור הוכפל פי שלושה מספר האנשים שמתו עקב נטילת יתר של אופיאטים

דו"ח חדש של ה-CDC שהתפרסם אתמול (יום ה') בארה"ב מתריע מפני מגיפה של מינון יתר קטלני של משככי כאבים, לאחר שהתברר כי בעשור האחרון הוכפל פי שלושה מספר המשתמשים שמתו עקב שימוש במשככי כאבים.

על-פי הדו"ח מספר המשתמשים במשככי כאבים בארה"ב, שלא בעקבות מצב רפואי המחייב זאת, מסתכם ב-12 מיליון בני אדם (בני 12 ומעלה). בשנת 2010 מצאו את מותם בשל מינון יתר קרוב ל-15,000 איש, לעומת כ-4,000 בשנת 1999. מספר זה גבוה ממספר האנשים שמתו עקב שימוש יתר בהרואין ובקוקאין גם יחד.

בדו"ח מצוין כי שוק משככי הכאבים בארה"ב מוצף, כך שכל אמריקני יכול, תיאורטית, לבלוע גלולה סטנדרטית אחת של Vicodin אחת לארבע שעות במשך חודש שלם. בתקשורת האמריקנית מדווחים כי ראש ה-CDC תומאס פריידין אמר "אנחנו כבר באמצעה של אפידמיית מרשמי משככים ומינון יתר ויש צורך לעצור אותה".

מחבר הדו"ח מציין כי "את האפידמיה יצרו כמה רופאים לא אחראיים המנפיקים בקלות מרשמים לכל מי שפונה אליהם ואחר כך התכשירים מגיעים כמעט לכל פינת רחוב".

הדו"ח מתמקד באופיאטים כמו oxycodone, methadone ו-hydrocodone (המוכר כויקודין). היקף המכירות של תרופות אלו בבתי מרקחת, בתי חולים וקליניקות של רופאים בארה"ב הוכפל פי ארבעה בעשור האחרון (מ-1999). השימוש הרבה ביותר נעשה על-ידי גברים לבנים בני 54-35 וילידים אינדיאנים וילידי אלסקה. תושבי אזורים כפריים ועניים נוטים יותר לצרוך את התכשירים על בסיס קבוע – ומתמכרים להם כמו לסמי הנאה (Recreational drugs). התלות בסמים מהסוג הזה גבוהה מאוד עד כדי כך שהמשתמשים נעשים מהר מאד טולרנטיים להם, כך ציין הרופא ד"ר מייקל לבנשטיין (Michael Lowenstein), מומחה לגמילה מסמים מלוס-אנג'לס שאינו קשור לדו"ח.

נושאים קשורים:  חדשות,  CDC,  משככי כאבים,  המרכז לבקרת מחלות,  אופיאטים
תגובות