חדשות

מחקר חדש מצא קשר בין שינה גרועה בהיריון לבין לידה מוקדמת

החוקרים טוענים כי רופא המטפל באישה הרה ומאבחן בעיה באיכות השינה שלה, יכול להתערב בשלב מוקדם יחסית כדי לצמצם את הסיכון ללידת פג

מחקר המתפרסם בגיליון החדש של כתב העת Sleep מצא כי לשינה גרועה בשליש הראשון והאחרון של ההיריון יש קשר לסיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

בראש צוות המחקר עמדה פרופסור מישל אוקון, פסיכיאטרית בבית הספר לרפואה באוניברסיטת פיטסברג, ארה"ב. עורכי המחקר ציינו כי הממצאים שלהם לגבי הסיכון ללידת פג כאשר שנתה של האם גרועה ואינה מספקת הם מובהקים ומשמעותיים גם לאחר שמנטרלים גורמי סיכון רפואיים אחרים וכן מצב כלכלי.

אישה בהריון ישנה (אילוסטרציה)

אישה בהריון ישנה (אילוסטרציה)

להערכת החוקרים שינה באיכות ירודה מושפעת ממגוון גורמים והם ממליצים שרופאי נשים יהיו ערים לבעיה זו, שאפשר לאתר במהלך בדיקות רפואיות שגרתיות ופגישות שמקיימות נשים בהיריון עם רופאי הנשים שלהן. "כבר בשלב מוקדם יכול רופא קשוב לזהות סיכון ללידה מוקדמת ואז יש עדיין זמן להתערבות", הדגישה החוקרת הראשית. אחת ההמלצות להתערבות של החוקרים קשורה בשינוי התנהגותי.

עוד עלה מהמחקר כי שאלת איכות השינה בשליש השני של ההיריון לא השפיעה על הגברת הסיכון ללידת פג. החוקרים ציינו כי בדרך כלל דווקא בשלב הזה בהיריון איכות השינה של האישה ההרה משתפרת, אך לא ברור מדוע. הסבר אפשרי הוא השינויים ההורמונאליים בהיריון או סיבות ביולוגיות. בנושא הזה אין נתונים. עם זאת יש כנראה קשר בין איכות גרועה של השינה לבין בעיה דלקתית כלשהי, שמתניעה בגוף האישה ההרה סדרת תהליכים שגורמים ללידת הפג.

למאמר בכתב העת Sleep

נושאים קשורים:  חדשות,  לידה מוקדמת,  פגים,  הפרעות שינה,  מחקרים
תגובות