חדשות

תושייה של מנתח בכיר ברמב"ם הצילה פועל מתאילנד מנכות קשה

רופאים ברמב"ם נעזרו בעובדת מסעדה מקומית ששימשה כמתורגמנית בחדר הניתוח לצורך תקשורת עם פועל שנפל מגובה רב ושמצבו חייב ניתוח עמוד שדרה מורכב

הוא דובר עברית, אנגלית ואיטלקית – ובצוות שלו יש גם דוברי ערבית ורוסית - אך ד"ר ליאור מרום, רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד השדרה במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, טרם היה בסיטואציה מורכבת כזו. בשבוע שעבר הוא וחברי הצוות שעמו הצילו פועל תאילנדי מנכות קשה הודות לתושייה שגילה ד"ר מרום.

מחדר המיון ברמב"ם נתקבלה הודעה ולפיה עובד זר מתאילנד נפל מגובה רב והוא מועבר מבית החולים זיו בצפת לטיפול בחיפה. מיד עם הגיעו לרמב"ם הוא הוכנס לחדר הלם, שם עבר בדיקות ראשוניות לבירור היקף הפציעות וחומרתן.

משמאל לימין: ד"ר כמאל חמוד, הפצוע-לאנגסאן פו יי, ד"ר ליאור מרום וג'וי יאנג, היום ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר)

משמאל לימין: ד"ר כמאל חמוד, הפצוע-לאנגסאן פו יי, ד"ר ליאור מרום וג'וי יאנג, היום ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר)

מהבירור עלה כי הפצוע, לנגסאן פו יי, בן 37, אינו מזיז את רגליו וכי איברים נוספים נפגעו בנפילה הקשה. הוא הוגדר פצוע בינוני-קשה וסבל מפגיעה רב-מערכתית. הוא הועבר לחדר הניתוח ושם הצוות הרפואי נאלץ, כמקובל, לקבל את אישורו לניתוח באמצעות חתימה על מסמך הסכמה. הבעיה צצה מיד כשהתברר שהוא דובר תאית בלבד.

ד"ר מרום, ששימש כונן באותו ערב, הבין מיד שכל דקה שבה איננו מנתח את הפצוע, עלולה להיות קריטית להצלת איבריו. "איש מאתנו, סיפר הרופא, לא היה מסוגל לתקשר אתו בשפתו ולקבל את הסכמתו לעבור את הניתוח. זה היה מצב מאוד מתסכל לכולנו".

אלא שכידוע, שלל התרחישים שבהם נתקלים רופאים מדי יום, מובילים אותם לא אחת למציאת פתרונות יצירתיים. תוך כדי הניסיון לתקשר עם פו יי נזכר פרופסור לאל אנסון בסט, מנהל מחלקת כירורגיית חזה שנכח במקום, כי בקניון "סגול", המרכז המסחרי ברמב"ם, יש עובדת ממוצא תאילנדי. לבוש בבגדי חדר הניתוח שלו, יצא ד"ר מרום למרכז המסחרי, איתר את ג'וי יאנג, המתגוררת בחיפה בחמש-עשרה השנים האחרונות ועובדת כ-7 שנים במסעדת "שיפודי התקווה". לאחר שווידא שיאנג דוברת תאית, היא הובאה אל הפצוע ושימשה כמתורגמנית מעברית לתאית ולהיפך וכך תיווכה בינו לבין הצוות הרפואי.

בחדר הניתוח התבררה חומרת הפגיעה: פו יי סבל משבר מרוסק בחוליה המותנית (L) הראשונה, שמחצה את עמוד השדרה שלו וגרמה לשיתוק בגפיים התחתונות. את הניתוח ביצעו ד"ר מרום וד"ר כמאל חמוד, שניהם מהיחידה לניתוחי עמוד שדרה בניהולו של ד"ר עמוס חנני. בניתוח שוחרר הלחץ מעמוד השדרה והוא קובע בברגים. כבר למחרת הצליח פו יי להזיז את רגליו והוא בדרך להחלמה.

אתמול (יום א') שבוע אחרי, פגש פו יי את ד"ר מרום ואת ד"ר חמוד מלווים בג'וי יאנג. ד"ר מרום: "בזמן האירוע היו סביבי דוברי שפות לא מעטות, אבל איש מאתנו מעולם לא חשב שייאלץ להתמודד עם מקרה כזה. בדיעבד אני אומר לעצמי: יש בישראל אוכלוסייה לא מבוטלת של עובדים זרים מתאילנד, הפיליפינים ומדינות אחרות - אולי לא ירחק היום וגם את השפות שלהם נידרש לשלב ביום-יום שלנו – הגם שהרפואה היא שפה בינלאומית..."

נושאים קשורים:  חדשות,  כירורגיה,  ניתוחי עמוד שדרה,  פגיעת עמוד שדרה,  ליאור מרום,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות