חדשות

ועדת סל התרופות החלה בעבודתה

מנכ"ל משרד הבריאות אמר בישיבה הראשונה כי משרדו מחפש דרך להפחית את ההשתתפות העצמית של חולים בתרופות הסל

ועדת סל התרופות

הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות התכנסה אתמול (יום א') בירושלים לישיבתה הראשונה לקראת קביעת המלצותיה בעניין התרופות והטכנולוגיות שייכללו בסל שירותי הבריאות בשנת 2012. לצורך הרחבת הסל אושרו 300 מיליון שקל. לוועדה הוגשו בקשות ל-600 תרופות וטכנולוגיות ועליה להחליט אילו מביניהן ייכללו בסל. שוויין הכולל של הבקשות מגיע ל-2 מיליארד שקל.

דוברת הוועדה מסרה כי לקראת התכנסותה הראשונה נדרשו חודשים ארוכים של עבודת הכנה מקיפה שנעשתה באגף מנהל טכנולוגיות ותשתיות של משרד הבריאות. בעבודה נבחנו כל המידע והספרות המקצועית הקיימים בעולם לגבי כל אחת מהתרופות והטכנולוגיות שברשימת המועמדות, הניסיון הרפואי המצטבר לגביהן וכן חלופות (אם הן קיימות כבר במסגרת הסל), היקף החולים הזקוקים לכל תרופה ועובדות נוספות הנדרשות לשם קבלת החלטות בנושא.

את הישיבה הראשונה פתחו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו. שניהם ברכו את פרופסור רפי ביאר יו"ר הוועדה, ד"ר אסנת לוקסמבורג המרכזת וחברי הוועדה האחרים, ואיחלו להם הצלחה במשימתם.

סגן השר ליצמן ציין כי סכום תוספת התקציב להרחבת סל שרותי הבריאות נקבע על-פי הסכם תלת שנתי שנחתם לפני שנה בין משרד הבריאות לאוצר וזו השנה השנייה ליישומו. פרופסור גמזו הוסיף כי ההשתתפות העצמית בסל הבריאות הפכה לאחת הבעיות הקשות של מערכת הבריאות הציבורית, עד כדי פגיעה בריאותית בחלק מאזרחי המדינה. הוא הציע להקצות לשם כך 10% מתקציב סל שירותי הבריאות יחד עם תוספת של 10% נוספים מתקציב המדינה. "בכל שנה מתווספות תרופות חדשות שעה שחולים לא מסוגלים לרכוש את הקיים. ההשתתפויות העצמיות היוו נטל כלכלי כבד על משקי הבית בישראל, הכבידו על חלקים ניכרים באוכלוסייה ומנעו צריכה של שירותי בריאות חיוניים".

על כך הגיב סגן השר כי גם הוא סבור שיש חשיבות להפחית בנטל ההשתתפויות העצמיות וכי משרד הבריאות פעל לא אחת לשם כך, אלא שיש למצוא מקורות מימון מיוחדים לפתרון סוגיה זאת, שאינם מתקציב ועדת הסל והחלטה בעניין תתקבל במשותף ולאחר דיונים במשרד הבריאות.

יו"ר הוועדה פרופסור ביאר אמר כי הוא ניגש לעבודת הוועדה בחיל ורעדה. זוהי משימה הכרוכה באחריות כבדה ביותר שתשפיע על חולים רבים במדינה. "זו השנה ה-13 שבה הוועדה מתכננת את התקציב לפי מודל ייחודי, ראשוני בעולם כולו".

הוועדה תיפגש שוב היום (יום ב') ותמשיך בדיונים אינטנסיביים בשבועות הקרובים עד לסיום עבודתה והגשת המלצותיה בסוף דצמבר. בישיבתה אמש דנה הוועדה בתרופות ובטכנולוגיות למחלות בתחום הסוכרת, מחלות ריאות, מחלות מטבוליות, גינקולוגיה ורפואת עיניים.

הארץ" מדווח הבוקר כי כמה נציגים של ארגוני חולים הפגינו מחוץ לבניין שבו נערכה הישיבה אתמול וכמה מהם התפרצו לישיבה ודרשו מחברי הוועדה להתפטר או לדאוג להגדלת תקציב הסל. הם סולקו מהישיבה על-ידי אנשי ביטחון. מרכז קואליציית ארגוני הזכות לבריאות שמואל בן-יעקב אמר כי על הוועדה לגלות אחריות ציבורית ולא להתחיל בדיונים עם תקציב כה נמוך. ראש שדולת הבריאות בכנסת ח"כ ד"ר רחל אדטו הוסיפה כי הממשלה מפגינה אדישות ומשאירה תרופות וחידושים רפואיים עדכניים לשימוש העשירים בלבד .

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  רחל אדטו,  פרופסור רפי ביאר,  סל התרופות 2012,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות