חדשות

אחד מכל חמישה מאמרים רפואיים נכתב על ידי סופרי צללים

תופעת "סופרי הצללים" ממשיכה להיות נפוצה בספרות הרפואית הבינלאומית, למרות ההשלכות על שקיפות ונטילת אחריות מלאה על המתפרסם במאמרים

אחד מכל חמישה (21%) מאמרים שהתפרסמו ב-2008 בשישה מכתבי העת הרפואיים המובילים בעולם נכתב על-ידי "סופרי צללים" או נושא את שמם של "מחברי כבוד", כך מגלה מחקר שמתפרסם בכתב העת British Medical Journal.

הממצאים ממחישים את הבעייתיות האתית, את ההתנהלות הלא ראויה של מחברי המאמרים ואת ההשלכות  שיש לכך על פרסומים רפואיים, ציינו מחברי הדיווח. מדובר בעיקר בהיעדר שקיפות ונטילת אחריות מלאה, על כל המשתמע מכך, על מה שמתפרסם במאמרים הללו.

סופר צללים (אילוסטרציה)

סופר צללים (אילוסטרציה)

"מחברי כבוד" הם אנשי מקצוע בתחום הרפואה שכלל לא כתבו את המאמר ולא תרמו לו, פרט לשמם שמעטר את רשימת מחבריו, ולפיכך הם גם לא נושאים בשום אחריות לגבי הדיוק בנתונים, בממצאים ובמסקנות מעבודת המחקר. "סופרי צללים" הם אלו שתרמו משמעותית לכתיבת המאמר אבל לא נחשפים בשמם כמחבריו.

בשנות ה-80 התקינה הוועדה הבינלאומית של עורכי כתבי עת רפואיים (ICMJE ) הנחיות לגבי האחריות של מחברי מאמרים בעיתונות הרפואית. הקריטריונים עברו עדכונים במהלך השנים, ואומצו מאז על-ידי למעלה מ-600 כתבי עת בתחומי הרפואה. עם זאת, ממחקרים שבחנו בשנים האחרונות את שכיחותה של תופעת "מחברי הכבוד" עולה ששיעורה מגיעה ל-39% מכלל הפרסומים הרפואיים ואילו שיעור "סופרי הצללים" – ל-11%.

צוות המחקר הנוכחי בנושא הפרסומים הרפואיים החליט להשוות בין שכיחות תופעת "סופרי הצללים" ו"מחברי הכבוד" בשישה כתבי עת מובילים בעולם הרפואה, ולשם מדגם סרק את המאמרים שפורסמו ב-2008 בהשוואה לשנת 1996. מבין 630 מחברי מאמרים, התברר כי בשנת 2008 שכיחות שתי התופעות (סופרי צללים ומחברי כבוד) הגיעה ל-21%. חשוב לציין כי שיעור זה ירד מ-29% ב-1996.

למאמר המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  ethics,  סופרי צללים,  מחברי כבוד,  מאמרים רפואיים
תגובות