חדשות

מאיץ קווי חדיש הוכנס לטיפולי הקרנות לעמוד שדרה ומוח בשיבא

מדובר בטכניקת טיפול חדישה ומתקדמת לסילוק גידולים וגרורות. רמת הדיוק בהקרנות מגיעה לכחצי מילימטר

המרכז הרפואי שיבא הצטייד ב-Novalis, מאיץ קווי מתקדם, המאובזר במיטה רובוטית המתכווננת בשישה ממדים באמצעות מצלמת אינפרה-אדום ושיקוף סטריאומטרי חכם. המערכת החדישה מופעלת במכון לרדיותרפיה אונקולוגית בראשות ד"ר צבי סיימון.

המערכת פותחה בחברת המכשור BrainLab והיא מאפשרת כיוון מושלם של המטופל, כך שההקרנה תתבצע בדיוק של כחצי מילימטר. מערכת המעקב ממוקמת ברצפה ובתקרה של חדר המאיץ, היא מסוגלת לנטר תנודות עדינות באנטומיה של המטופל תוך כדי סיבוב המאיץ ומאפשרת תיקון התנוחה באמצעות המיטה הרובוטית. תכונות אלו הכרחיות לרדיוכירורגיה - טיפול המשמיד גידולים באמצעות קרינה חד-פעמית במנה גבוהה במיוחד.

Novalis, המאיץ הקווי החדש (צילום: בי"ח שיבא)

Novalis, המאיץ הקווי החדש (צילום: בי"ח שיבא)

בעת הקרנות רקמה בריאה סמוכה לגידול עלולה להינזק. לכן ירי מדויק של הקרן הוא חשוב מאוד. עד עתה הדיוק הושג באמצעות מסגרת קשיחה שהוברגה ככתר על גולגולת המטופל, ובאמצעותה ניתנה קרינה תוך שימוש במערכת קואורדינאטות של המסגרת. המטופלים היו עוברים CT עם המסגרת על ראשם לשם תכנון הטיפול, מחכים כמה שעות עד להשלמת התכנון, והכתר הוסר רק בסיומו של הטיפול.

המערכת החדישה היא בגדר פריצת דרך שתאפשר לבצע טיפולי רדיוכירורגיה למוח ללא צורך במסגרת קשיחה המוברגת לראש. משיבא נמסר כי מטופל ראשון בישראל כבר עבר טיפול באמצעות המערכת החדישה. אצל החולה נתגלתה גרורה בודדת והוא שוחרר לביתו לאחר כרבע שעה של טיפול, ללא צורך באשפוז או שיקום ממושך.

בית החולים יטפל בעתיד באמצעות המתקן החדיש גם בסרטן הערמונית. את ההכנות להפעלת המכשיר החדש הוביל צוות פיזיקאים ובראשו ד"ר דרור אלעזרא.

נושאים קשורים:  חדשות,  מאיץ קווי,  רדיוכירורגיה,  הקרנות,  רדיותרפיה,  סרטן מוח,  טיפולי הקרנה,  גידול בעמוד השדרה,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות