חדשות

הזמן המוקדש להעברת משמרת בין תורנים בבי"ח בארה"ב - דקה עד שתיים למטופל

מחקר שפרטיו מתפרסמים ב-JGIM מציג תמונה בעייתית לגבי העברת משמרות בעקבות ההגבלות שהוטלו בארה"ב על מספר שעות התורנות של המתמחים

מחקר המתפרסם בכתב העת Journal of General Internal Medicine מגלה כי בבתי חולים בארה"ב העברת משמרת בין מתמחים נמשכת לא יותר מ-2 דקות ביום ודקה אחת בלילה. הכוונה היא לדיווח שהתורנים מוסרים למחליפיהם לגבי המאושפזים במחלקות בעת חילופי המשמרות.

על רקע מאבק הרופאים המתמחים בישראל והדרישה להגביל את מספר התורנויות שלהם ל-6 בחודש בלבד יש עניין רב במחקר הזה שנעשה על-ידי צוות מאוניברסיטת וירג'יניה בראשות ד"ר אדם אלמס.

חילופי משמרות בבתי החולים נעשו עתה תכופים יותר מבעבר הלא רחוק עקב ההגבלות שהוטלו באחרונה על מספר שעות התורנות שמותר למתמחים לבצע, נאמר במחקר. ריבוי השינויים במשמרות התורנים וכתוצאה מכך הצורך לבצע sign-outs (חתימות בעת סיום התורנות) מורידים את איכות העברת האינפורמציה לגבי החולים בעת מעבר ממשמרת תורנים אחת לבאה אחריה. הבעיה חמורה במיוחד בבתי חולים ציבוריים ואוניברסיטאיים.

חילופי המשמרות הרבים קוטעים את רצף ההשגחה הרפואית על המאושפזים, והדבר מביא לכך שמתמחים רבים מרגישים כי אינם מוכנים מספיק להתמודד עם אירועים שמתרחשים ברגעי החפיפה שבין התורנויות. במקרים מסוימים מדובר אף באירועים שיש בהם כדי נסיגה או הרעה במצב החולים.

עורכי המחקר חקרו מתמחים, ומצאו כי ב-40% מהמקרים המתמחים אינם צפויים לקבל החלטות כלשהן לגבי מאושפזים לקראת חילופי המשמרות בתורנות או בעת החפיפה. הזמן הממוצע שנדרש ל-sign-out בעת העברת התורנות לצוות מתמחים חדש במשמרת יום הוא לא יותר מ-2 דקות למטופל ואילו בעת העברת משמרת בלילה – רק דקה אחת. בפרקי הזמן הללו לא דנים כמעט בבעיות פעילות\תוכנית טיפולים ובתוצאות בדיקות מעבדה, במיוחד בשעות הערב והלילה.

לתמצית המחקר

נושאים קשורים:  חדשות,  תורנויות מתמחים,  העברת משמרות
תגובות
רונן
24.10.2011, 12:14

בואו ניכנס לפרופורציות, הרי גם המחליפים הם רופאים קבועים במחלקה ופוגשים את כל חולי המחלקה מדי בוקר, והאם ראו את כל החולים במחלקה הזאת רק 8 שעות קודם לכן ואמורים להכיר את רובם המוחלט מראש להוציא סיבוכים שקרו רק בשעות האחרונות.

כך שלהציגם כמי שפוגשים את כל החולים בפעם הראשונה ואין להם מושג מימינם ומשמאלם זו הצגה מעוותת.

רופא מהצפון
24.10.2011, 20:24

ואולי זה דווקא טוב:

1. ללמוד לתמצת.
2. ללמוד להבחין בין עיקר לתפל.
3. להיות problem oriented וגם להציג בהתאם.
4. לשאול שאלות חשובות בלבד.
5. להשאיר את האגו ואת ההתנצחויות לקפיטריה ואת הדיון האקדמי המנומק לGRAND ROUND ולדיון שנקבע מראש.

ואם עדיין יש בעיה של איכות העברת מידע יש לדאוג שהפתרון יהיה לא על חשבון זמן ובריאות המתמחה.

רק ברפואה הישראלית מזיינים את המוח שעות ולא מגיעים להחלטה סופית, סליחה על הביטוי

אני
25.10.2011, 19:44

נראה לי דווקא שמקבלים CONTINUITY OF CARE טוב יותר אם יש משמרות קצרות יותר מכיוון שאז יש סיכוי רב יותר להכיר את החולים ממשמרת למשמרת בלי קטיעות גדולות יותר. איזה מין טיפול טוב יקבל חולה אם יום אחד רואה אותו רופא אחד, למחרת הוא הולך הביתה ולכן רופא אחר רואה אותו וכן הלאה. ראיתי חולים שיצא להם לעבור מרופא לרופא במשך כמה ימים ובגלל זה הטיפול נמרח

פנינה פוגודה
26.10.2011, 19:00

המאמר נגוע בהטיה של המציאות - גם אצלנו, אחרי תורנויות ארוכות, אני לא זוכרת העברת משמרת שכללה יותר מדקה-שתיים למטופל. האמת היא שהיא כוללת הרבה פחות. ובאמת המאמר מתאר תמונת מצב עכשווית, ולא משווה למה שהיה קודם. כנראה שהמצב היה מאוד דומה אם לא יותר גרוע. אני מתארת לעצמי שהסיבה האמיתית להעברות הקצרות היא העומס האדיר של כמות החולים פר רופא.

סטאזר
05.11.2011, 20:07

הרי 2 מדקות למטופל כפול נניח 40 חולים במחלקה פנימית יוצר עומס רב. למעלה משעה להעיב כחולים! כמה עוד רוצים