חדשות

סטיב ג'ובס קיבל בחודשים האחרונים לחייו טיפול ניסיוני חדשני

בביוגרפיה חדשה על מנכ"ל "אפל" לשעבר, שנפטר לאחר שלקה בסרטן הלבלב, נכתב כי הוא עבר טיפול ניסיוני שכלל מיפוי גנים מלא

סטיב ג'ובס, לשעבר מנכ"ל "אפל" יצרנית האייפון והאייפד, נאבק בשנים האחרונות בסרטן הלבלב ועבר מדיאטות אקזוטיות לטיפולים ניסיוניים מתוחכמים וחדשניים, כך מגלה וולטר אייזקסון בספר ביוגרפי חדש שכתב ושיגיע מחר (יום ב') לחנויות הספרים בארה"ב. הפרטים הרבים הקשורים בנושאי רפואה הכלולים בספר הזה מעניינים במיוחד.

סטיב ג'ובס (צילום: ויקיפדיה)

סטיב ג'ובס (צילום: ויקיפדיה)

כשהוברר כי ג'ובס חולה בסרטן הלבלב, הוא חיפש באינטרנט רעיונות לטיפולים אקזוטיים, ודחה כל רעיון לעבור ניתוח כפי שתבעו בני משפחתו, חבריו ורופאיו. הוא התמכר, כך דיווח ה"ניו יורק טיימס" למיצי פירות, לאקופונקטורה, לצמחי מרפא ולטיפולים אחרים מהסוג הזה.

באוקטובר 2003 בעקבות סריקת CT אובחן ג'ובס כחולה בסרטן הלבלב. מיד לאחר שקיבל את תוצאות הבדיקה, מגלה הספר החדש, הוא טלפן לד"ר לארי בריליאנט, רופא ואפידמיולוג שאחר כך עמד בראש אחת מיחידות גוגל העוסקות בפילנתרופיה. השניים נפגשו לראשונה בעת ששהו באשראם בהודו. ג'ובס גילה לו על מחלת הסרטן אבל במשך 9 חודשים סירב לעבור ניתוח וכימותרפיה. בין האישים שלחצו עליו לעבור את הטיפולים הנדרשים היה גם אנדרו גרוב לשעבר יו"ר אינטל וארט לוינסון יו"ר גננטק ואחד מחברי מועצת המנהלים של אפל. רק ביולי 2004 נכנע ג'ובס ללחצי המשפחה והרופאים והסכים לעבור ניתוח. הנימוק להתנגדות שגילה ג'ובס: הסירוב "שיפתחו את גופי".

ג'ובס סירב לחשוף את מצבו הבריאותי והקפיד לשמור בסודיות מידע בנושא זה גם מפני עובדי החברה, מנהלים בכירים בה ובעלי המניות – והאחרונים טוענים שבכך הטעה אותם.

לאחר ששינה כיוון והשתכנע באיחור לעבור את הניתוח הנדרש ואת שאר הטיפולים שהוצעו לו על-ידי הרופאים הוא לא חסך כסף והחל לגלות עניין מעמיק עד כדי התמחות ממש בנושא כולו. הוא חקר את התחום לעומקו והיה מעורב בכל החלטה לגבי הטיפול שהוחלט להעניק לו – בכלל זה טיפול חדשני.

מיפוי הרצף המלא של ה-DNA שלו נעשה בידי צוות מומחים מאוניברסיטאות סטנפורד, ג'ונס הופקינס, הרווארד ו-MIT. על בסיס זה בנו הרופאים תכנית טיפולים מדוקדקת וקבעו את התרופות שכוונו לאתרי מטרה פגומים עד לרמה המולקולארית. מדובר בטיפולים חלוציים וניסיוניים שהמומחים מקווים שבעתיד יאפשרו להביא את החולים לכך שרוב סוגי הסרטן יהיו בגדר מחלות כרוניות שניתן יהיה לשלוט בהן באמצעות תרופות מתאימות. ג'ובס היה אחד מ-20 בני אדם בכל העולם שעברו מיפוי גנים מלא לגבי הגידול הממאיר וכן נסרק כל רצף ה-DNA שלו – מחיר הבדיקה היה 100 אלף דולר.

אגב, בתעודת הפטירה של ג'ובס נכתב כי סיבת המוות היא דום נשימה.

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן הלבלב,  סטיב ג'ובס,  סריקת רצף ה-DNA,  מיפוי גנים מלא
תגובות