חדשות

המתמחים דחו את כניסת ההתפטרויות לתוקף עד יום שני בחצות

המהלך נעשה על-פי הצעת המתמחים עצמם, בעקבות דיון לפני השופטת נילי ארד במטרה למצות את ההידברות בין הצדדים

בבית הדין הארצי לעבודה הושגה הערב (יום ה') פשרה: התפטרות המתמחים לא תיכנס לתוקף עד יום שני הקרוב, 10 באוקטובר בחצות – ובפרק הזמן הזה תימשך ההידברות למציאת פתרון למשבר, בין המדינה להסתדרות הרפואית הארגון היציג של כלל הרופאים, ובהשתתפות המתמחים. ההידברות תהיה בחסות בית הדין ולשכת ראש הממשלה.

הפשרה הושגה לאחר התייעצות שקיימו הצדדים בבית הדין – ועל פי הצעת המתמחים להשהות את מכתבי ההתפטרות שלהם כדי להמשיך לחפש פתרון למשבר באמצעות הידברות. נשיאת בית דין לעבודה, השופטת נילי ארד קיבלה את ההצעה.|

הרופאים המתמחים לא התחייבו שכל עמיתיהם, שהגישו מכתבי התפטרות, ישמעו בקולם ויישארו בעבודתם. עם זאת הובעה הערכה כי ההשהייה עשויה להביא לפתרון. נקבע כי על הצדדים בהידברות להודיע לבית הדין עד יום שני ב-12:00 אם תחול התקדמות. אם תסתמן כזאת – יתכן שהצדדים יבקשו הארכה לשיחות ביניהם.

קודם להשגת הפשרה נועדו מנהלי בתי החולים עם השופטת ארד כדי להבהיר לה את המצב ואת מה שעלול להתרחש עקב התפטרות מאות מתמחים.

מנהלי בתי החולים פרסמו לאחר הפגישה את ההודעה הבאה: "מנהלי בתי החולים תומכים בהמשך ההידברות בין המעסיקים, הר"י והרופאים הצעירים, כדי להגיע לפתרון מוסכם". ד"ר ערן הלפרן, יושב ראש איגוד מנהלי בתי החולים ומנהל המרכז הרפואי רבין, הדגיש: "צריך להבין - אנחנו עומדים מול צד המחזיק בידיו 'פצצת אטום' ויכול לשלוף את הנצרה בכל עת. איש לא רוצה להגיע לרגע הזה. אני סמוך ובטוח שהמערכת תדע אם חס וחלילה זה יקרה להמשיך ולפעול".

לפני ההתייעצות שקיימו המתמחים, בסיומה הודיעו על הסכמתם לדחות את כניסת ההתפטרויות לתוקף עד יום שני, דרשה השופטת ארד מהצדדים להגיע לפתרון: "הפתרון שצריך להיות הוא בהחלטה מוסכמת ולא באמצעי משפטי. בהחלטה משפטית בסכסוך הזה אין מנצחים ואין מפסידים - כולם יפסידו בפסק הדין".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר: "מוכנים להידברות בכל עת. אני מאמין שעוד לא מיצינו את כל האפשרויות".

נושאים קשורים:  חדשות,  נילי ארד,  מחאת המתמחים,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות