היריון

כמחצית מהנשים שסובלות מדיכאון לאחר לידה לא פונות לטיפול

כשני שלישים מאותן נשים לא חשבו שמצבן חמור במידה המצריכה טיפול, כשליש חששו לספר כי לא ידעו מה יהיו ההשלכות וכשליש כלל לא מודעות לכך שהן סובלות מדיכאון לאחר לידה

05.10.2011, 15:44

במחקר שנערך בבריטניה השתתפו 2,000 נשים ונבחנה בו התופעה של דיכאון לאחר לידה. כמחצית (49%) מן הנשים שסבלו מדיכאון לאחר לידה לא פנו לקבלת עזרה מקצועית. בקרב נשים לאחר היריון ראשון היה אחוז הנשים שסבלו מדיכאון אך לא פנו לקבלת עזרה מקצועית גבוה מזה שבקרב נשים שכבר היו אמהות (58% לעומת 46%).

הסיבות שציינו הנשים לכך שלא פנו לקבלת עזרה מקצועית היו: לא חשבתי שזה חמור במידה המצריכה טיפול (60%); חששתי לספר שאני סובלת מדיכאון כי לא ידעתי מה יהיו ההשלכות עבורי ועבור התינוק (33%); לא הייתי מודעת לכך שייתכן שאני סובלת מדיכאון לאחר לידה (29%); הייתה לי תמיכה מספקת מהמשפחה ומחברים ולא הייתי זקוקה לטיפול (28%); לא הייתה לי תמיכה של בן הזוג לפנות לטיפול (13%); לא היה לי מספיק מידע כדי שאוכל לדעת מה לעשות (12%); סיבות אחרות (6%).

מהמחקר עולה שאין די מודעות לסימפטומים של דיכאון לאחר לידה ושקיים חשש לספר על סימפטומים כאלה. אין די אפיון של גורמי הסיכון ואין מעקב ראוי אחר נשים שמצויות בסיכון גבוה לסבול מדיכאון לאחר לידה. יתר על כן, האבחון של דיכאון לאחר לידה על-ידי רופאי משפחה נעשה מאוחר או שלא נעשה כלל, הזמינות לטיפול לא מספקת ורופאים מסתמכים על טיפול תרופתי יותר מאשר על טיפול פסיכולוגי, אף על פי שטיפול פסיכולוגי מומלץ כחלופה יעילה. נוסף לכך, אין ניצול מיטבי של רשתות תמיכה חברתיות – תמיכה של בני הזוג (לו היו להם עצמם מידע ותמיכה) ושימוש בקבוצות תמיכה.

ערכה: ד"ר דורית שנון
מקור:

Suffering in Silence: 4Children, September 2011

נושאים קשורים:  היריון,  מחקרים,  דיכאון אחרי לידה
תגובות
 
ד"ר חנה גילאי-גינור, פסיכולוגית קלינית
01.11.2011, 18:03

הבעיה של תת-אבחון ותת-טיפול בדיכאון לאחר לידה מוכרת ביותר וידועה בארץ ובעולם. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא היעדר המודעות של הרופאים והציבור. על רופאי הנשים, הפוגשים את הנשים בעת ההיריון וגם לאחר הלידה, לחדד את יכולות האיתור והאבחון שלהם לגבי הפרעות אלה, כפי שהוצע לאחרונה על ידי איגוד רופאי הנשים והמיילדים האמריקאי (ACOG) .
http://www.horuta.co.il