חדשות

שיתוף פעולה בין ארבעה איגודים רפואיים יתווה לראשונה גישה אחידה לאבחון וטיפול במחלות השיטיון

איגודי הרופאים המטפלים באלצהיימר - משפחה, נוירולוגיה, פסכיאטריה וגריאטריה מגבשים לראשונה קווים מנחים לטיפול במחלה, בדומה למדינות העולם המערבי

מחלת האלצהיימר הינה אחת המחלות היחידות בהן מטפלים במקביל מספר גורמים רפואיים בעלי מומחיות והתמחות שונה. מאחר ויש חשיבות רבה לטיפול רב-מערכתי בחולים ובתמיכה בבני המשפחה, נדרשת הסכמה ותיאום בין הגורמים המקצועיים הרפואיים.
בחודשים האחרונים מבוצע שיתוף פעולה יוצא דופן במסגרתו שוקדים ארבעה צוותי עבודה של רופאים מתחומי רפואת המשפחה, נוירולוגיה, גריאטריה ופסיכיאטריה על כתיבת קוים מנחים לאבחון וטיפול במחלות השיטיון. פעילות זו, הראשונה מסוגה בארץ, אמורה להביא להסכמה של ארבעת איגודי הרופאים הרלוונטיים על אופן המניעה, האבחון והטיפול במחלת האלצהיימר. ארבעת היו"רים המשותפים של הכנס הם: פרופ' יהודית אהרון-פרץ מהמרכז הרפואי רמב"ם, פרופ' עמוס קורצ'ין מהמרכז הרפואי איכילוב, פרופ' יורם ברק מהמרכז הרפואי אברבנאל וד"ר צבי דוולצקי מהמרכז לבריאות הנפש באר שבע.

האיגודים, בתמיכה פעילה של ההסתדרות הרפואית, קופות החולים וארגון עמד"א, המייצג את משפחות החולים, מקווים שהקווים המנחים, ישפרו את האבחון והטיפול במחלת האלצהיימר ומחלות השיטיון במערכת הבריאות בישראל ויביאו ל"יישור קו" עם שורה של מדינות מערביות, אשר כבר הטמיעו קווים מנחים לטיפול במחלה הקשה שמספר החולים העולמי בה מגיע ל-30 מיליון ונמצא במגמת עלייה מתמדת, כחלק מהעלייה בתוחלת החיים בעולם. בין המדינות שכבר מפעילות תוכנית טיפול מותווית: ארה"ב, צרפת, גרמניה, אנגליה, ספרד, איטליה, קנדה, פולין, נורבגיה ועוד. בכנס רפואי רחב היקף שיתקיים ב-26.10, צפוי כי צוותי העבודה יציגו את ממצאיהם הראשונים וידונו בסוגיות העולות מגיבוש עקרונות ההסכמה.

ארבעת צוותי העבודה השוקדים על גיבוש ההתייחסות למחלה כוללים צוות העוסק במניעה, צוות זה בראשותם של פרופ' דב אייזנברג וד"ר יאן פרס בוחן את ההשפעה של טיפולים תרופתיים שכיחים, כגון לחץ דם, ושל אורח חיים: תזונה, פעילות גופנית ופעילות קוגנטיבית, על מניעה של מחלת האלצהיימר. צוות נוסף בראשותם של ד"ר אליסה אש ושל ד"ר גרי סינוף, בוחן את מדדי ואמצעי ההערכה הקלינית על מנת לגבש קו אחיד לאבחון המחלה. שני הצוותים הנוספים דנים בטיפול במחלה, צוות אחד בראשותם של ד"ר מיכאל חייגרכט ושל ד"ר בוריס פינקל דן בטיפול הסביבתי הכולל את הצוות המטפל ושיטות טיפול באמצעים לא תרופתיים. הצוות השני בראשותם של ד"ר אלכס למברג ושל ד"ר זאב מיינר דן בגישות לטיפול התרופתי.

מוועדת ההיגוי נמסר: "העבודה המבוצעת והכנס המתוכנן מהווים ציון דרך בהתייחסות למחלת האלצהיימר בישראל. עבודתם המשותפת של ארבעת איגודי הרופאים תיצור קו אחיד המקובל וידוע לכל הרופאים הנוגעים בדבר, החל ממעקב אורח החיים המונע ושלבי האבחון הראשוניים, דרך האבחון הסופי והטיפול בשלבים הראשונים של המחלה וכלה בטיפול בשלבים המתקדמים של המחלה. מעבר לקו הטיפול שיגובש בכנס תרוויח מערכת הבריאות את העלאת המודעות של רופאי המשפחה בדבר מניעת המחלה ואבחונה המוקדם, נושא קריטי להאטת הידרדרות המחלה ולשיפור איכות חיי החולים והמשפחות."
לחוברת קווים מנחים

נושאים קשורים:  חדשות,  אלצהיימר,  שיטיון
תגובות
אילן בר, רופא פנימי וגריאטר
04.10.2011, 20:54

כגריאטר הנתקל בעבודתי הרבה מאד במחלת השטיון - אני מברך מאד על העבודה המשותפת של ארבעת איגודי הרופאים המטפלים במחלה - משפחה, נוירולוגיה, גריאטריה ופסיכיאטריה - לגבש קווים משותפים לאבחון וטיפול במחלת השטיון.
בצוותים השונים ישנם בוודאי נציגים מכל הסקטורים הנ"ל -? לא את כל השמות אני מכיר. אך מבין 4 יושבי הראש המצויינים ברשימה - למיטב ידיעתי 2 מכובדים מאד הם נוירולוגים, ו- 2 מכובדים נוספים הם פסיכיאטרים. היכן מקומם של הגריאטרים ושל רופאי המשפחה בין היו"רים הנ"ל?
שיהיה בהצלחה, ואני מקווה בקרוב לקרוא פרסום על תכנית הכנס ב- 26/10.