חדשות

משרד הבריאות נועץ בפרקליט המדינה בנושא הוצאת צווי מניעה למתמחים

פרופסור רוני גמזו הציג את היערכות מערכת הבריאות הציבורית לגל ההתפטרות ההמוני של המתמחים הצפוי החל מיום ג' בבתי החולים

פרופסור רוני גמזו (צילום: יונתו בלום)

פרופסור רוני גמזו (צילום: יונתו בלום)

משרד הבריאות מקווה כי המגעים בין המדינה לבין ההסתדרות הרפואית, המשמשת נציגתם של המתמחים, יביאו לכדי פתרון וימנעו את התפטרות המתמחים. עם זאת שוקלים במשרד מהלכים נוספים, לרבות צעדים משפטיים, כך מסר היום (יום א') מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו בתדרוך מיוחד לתקשורת שקיים במרכז הרפואי שיבא. בתדרוך הוצגה היערכות המשרד לקראת המשבר המאיים על תפקוד בתי החולים. ההתפטרות ההמונית תיכנס לתוקף, בהדרגה, החל ממחרתיים (יום שלישי 4 באוקטובר).

פרופסור גמזו אמר כי התפטרות של כ-800 מתמחים מהווה סיכון לפגיעה ממשית בחיי אדם. הוא אמר שבשלושת הימים הראשונים ממימוש ההתפטרויות ייעשה מאמץ לשמור על מערכת הבריאות. "קיים חשש אמיתי ליכולת המערכת לשרוד לאורך זמן", אמר פרופסור גמזו.

הוא שב והדגיש כי נשקלת אפשרות לבקש מבית הדין לעבודה הוצאת צווים מיוחדים למניעת התפטרויות המוניות במחלקות. משרד הבריאות התייעץ עם פרקליט המדינה בשאלה אם ניתן יהיה להוציא, בפעם השנייה, צווי מניעה למתמחים המתפטרים. בסופו של דבר הוחלט לפעול להוצאת "צווי מניעה לדירוג ההתפטרות" ולא לביטולה – וגם זה אקט תקדימי. המדינה תדרוש כי במחלקות בתי חולים שבהן למעלה ממחצית המתמחים התפטרו, תדורג ההתפטרות (לפי הצעת המדינה) לשלושה חלקים: שליש אחד ביום הראשון, שליש נוסף בתוך חודש והשליש האחרון בתוך חודשיים.

פרופסור גמזו הדגיש כי לא מדובר בפתרון לטווח ארוך. "זה פרי מר מאוד שאנחנו נאלצים לטעום כשלנגד עינינו חשש אמיתי להישרדות מערכת האשפוז. הדילמה המשפטית לא פשוטה. מול חופש העיסוק יש זכות נוספת והיא זכות היסוד לבריאות". ההחלטה אם להגיש את הצווים כפי שהוצעו, תתקבל במשרד הבריאות בשעות הקרובות.

למצגת משרד הבריאות העוסקת בהיערכות לטיפול במשבר

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מערכת הבריאות הציבורית,  פרופסור רוני גמזו,  מחאת המתמחים,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
לאוניד לנצברג
03.10.2011, 10:33

sr על דר גמזו לקחת אחריות על כישלונו הניהולי ולהיתפטר מימיידי!