ethics

הלשכה לאתיקה השעתה פסיכיאטרית לשנה מחברות בהר"י

הלשכה פרסמה שתי החלטות של ועדות בירור בפרשיות אתיות חמורות. ד"ר רקפת רודריגז הושעתה מהר"י למשך שנה ועל ד"ר יורם פינקלשטיין נאסר להשתמש בתואר פרופסור כמקדים את שמו

פרופסור אבינעם רכס (צילום: דן פורגס)
פרופ' אבינועם רכס. "חובת התחסנות דרך חינוך והסברה - לא בכפייה" (צילום: דן פורגס)
פרופסור אבינעם רכס (יח"צ)

פרופסור אבינעם רכס (יח"צ)

הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית פרסמה הבוקר (יום א') את החלטותיהן של ועדות בירור בשתי פרשיות אתיות חמורות: במקרה אחד החליטה הלשכה להשעות מהר"י למשך שנה את הפסיכיאטרית ד"ר רקפת רודריגז בעקבות שתי תלונות על התנהגות לא ראויה. בהחלטה נוספת התייחסה הלשכה לפרשת הרופא יורם פינקלשטיין, שנוהג להציג עצמו כפרופסור האופן לא ראוי אף על פי שאיננו נושא בתואר הזה במובן המקובל ולהחלטתה לאסור עליו להשתמש בתואר פרופסור כמקדים את שמו.

ד"ר רודריגז היא מומחית בפסיכיאטריה שהחל משנת 2004 עובדת במגזר הפרטי. בתלונה הראשונה שהוגשה נגדה בדצמבר 2008 על-ידי הגברת יעל דיין, היא קבלה על כך שמצבו הרפואי של אחיה, אסי דיין, החמיר עקב טיפול שהעניקה לו ד"ר רודריגז. עוד ציינה הלשכה לאתיקה כי הופעותיה בתקשורת של ד"ר רודריגז בהקשר לאסי דיין אינן ראויות.

התלונה השנייה, ממארס 2009, הוגשה על-ידי עורך דינו של מטופל שקבל על טיפול נפשי שקיבל מד"ר רודריגז והיה נגוע בהפרה בוטה של עקרונות אתיים וחוקיים בסיסיים ביחסים שבין מטפל בפסיכיאטריה למטופל שלו. פרופסור אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה, מפרט את כל מהלכי הטיפול של הלשכה בתלונות – הדיונים שקיימה ועדת הבירור, גביית העדויות מהמתלוננים וחוות-הדעת שקיבלה ממומחה לפסיכיאטריה על הכשלים המקצועיים והאתיים שנתגלו בהתנהלות ד"ר רודריגז.

בהחלטה נוספת, העוסק בפרשת ד"ר פינקלשטיין שהיה נוירולוג במרכז הרפואי שערי צדק, מפורטות פעולות ועדת הבירור שדנה בפרשה וצוין שהמקרה, שהחל להתגלגל ב-2006, הגיע אף לערכאות משפטיות.

להלן החלטות ועדות הבירור של הלשכה לאתיקה:

החלטה בנושא השעיית ד"ר רקפת רודריגז

החלטה בפרשת ד"ר יורם פינקלשטיין

נושאים קשורים:  ethics,  הלשכה לאתיקה,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  רקפת רודריגז,  יורם פינקלשטיין,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  פרופ' אבינועם רכס
תגובות
דייויד
07.10.2011, 09:24

אני מכיר את ד״ר רודריגז היטב.
היא אשה מופלאה, פסיכיאטרית בחסד עליון וחטאה היחיד טוב הלב והחמלה האינסופית שהיא מגלה למטופליה.
הלחנת התקשורתי שנעשה פה על ידי ההסתדרות הרפואית והעומד בראש ועדת האתיקה פרופ רכס הוא מזעזע.
נאמר שדר רודריגז לא ניצלה את זכותה לערעור
האם ייתכן שיש לכך סיבה מעבר למתבקש לכאורה?
האם ייתכן שהתובעים לא הסתפקו בנסיונם המוצלח להכפיש את דר רודריגז בהר״י ופנו לערכאות נוספות ולכן ד״ר רודריגז נמנעה מלהגיב?
האם הר״י בדקה את המניעים של המתלוננים?
הר״י הרסה בנאדם ולא הסתפקה בכך אלא הביאה לו את רסיסיו לפתח ביתו פעם שניה בשנה. שהרי הפרשה היא כבר בת למעלה מחצי שנה והשעיית החברות תכף יפוג תוקפה. אז מדוע בחרה הר״י לפרסם את זה שוב. מי עומד מאחורי הקלעים שמאפשרים לאבינועם רכס להמשיך ולהכות בד״כ רודריגז ואולי על לא עוול בכפה.
מי שראוי לעונש זו לא ד״ר רודריגז המופלאה אלא יוזמי הפירסום והעומדים מאחוריו. פשוט מזעזע. בושו והיכלמו הר״י. לכו ובקשו סליחות ביום הכיפורים. האמת הרי תצא בסוף.

דייויד
07.10.2011, 09:26

מצטער על טעות הקולמוס. לאייפון יש לפעמים את דרכו. הכוונה היא ללינץ׳ התקשורתי המזעזע שהר״י מנהלת זו פעם שניה בשנה כנגד ד״ר רודריגז. פשוט מזעזע ומריח גם לא נקי. מי עומד מאחורי הפירסום הזה שלא בעיתו ואחרי שהפרשה כבר בסופה ושנת ההשהייה בקרוב מסתיימת.

ישראל אשר
16.11.2011, 15:43

אתיקה זה גם לקחת אחריות על שגיאותיך, ולדעת לרדת מהבמה, כאשר כל כך הרבה רופאים שבחרו בך זועקים חמס ומדממים כתוצאה מ"הסכם היסטורי" שנירקח עבורם לתקופה של יותר משתי קדנציות של כהונת היו"ר וחבורתו.
ואני מתכוון כמובן לליאוניד אידלמן, זיוו נר וחבריהם.
בעיה אתית ומוסרית קשה ומבישה.
מחובתם ,לפחות, לבקש אמון מחודש מכולנו.
אחרת, כל הדיבורים על אתיקה....דיבורים...