אלרגיה

לראשונה בדיווח רפואי בישראל: דלקת עור כתוצאה ממגע עם רצועות תפילין

"הרפואה" מדווח בגיליונו החדש על המקרה הצעיר ביותר בעולם של יהודי שהניח תפילין ועל ידו הופיעה תפרחת אדומה וגרד – תגובה אלרגית לתרכובת כרומאטית

מקרה ראשון בספרות הרפואית בישראל: דלקת בעור הופיעה אצל נער בן 14 וחצי מירושלים עקב מגע עם רצועות התפילין. ככל הידוע זה גם המקרה הצעיר ביותר בעולם של הופעת דלקת-עור עקב מגע עם רצועות תפילין. על המקרה מדווח "הרפואה" בגיליונו החדש.

רצועות תפילין (אילוסטרציה)

רצועות תפילין (אילוסטרציה)

בדיווח שמסרו ד"ר פנחס השקס וד"ר אפרים שגיא מהחטיבה לרפואת ילדים והמרפאה הדרמטולוגית ילדים במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים מתוארים פרטי מקרה של הופעת דלקת בזרוע ובאמה השמאלית בתפזורת בהתאם למיקומן של רצועות התפילין. הדלקת התבטאה בתפרחת אדומת וגרד.

בבדיקות הרפואיות שנעשו לנער התברר כי הדלקת התהוותה בתגובה לאשלגן דו-כרומטי, חומר כימי המשמש בתעשיית עיבוד העורות (בורסקאות). כאשר הופסקה הנחת התפילין ישירות על היד ולאחר שהרצועות הוחלפו ברצועות תפילין נטולות החומר הנ"ל – השתפר מצבו של החולה.

מחברי המאמר מסרו כי מאחר שבישראל חלק גדול באוכלוסייה נוהג להניח תפילין ראוי שהרופאים יהיו מודעים לאפשרות של הופעת דלקת-עור עקב המגע ברצועות במיוחד אלו שבתהליך העיבוד התעשייתי משתמשים בתרכובת כרומאטית. שיעור הרגישות לתרכובות כרומאטיות עומד על 60-10% כך על פי הדיווח.

עוד מציינים ד"ר השקס וד"ר שגיא כי התגובה האלרגית נובעת משום שהאלרגנים חודרים את שכבר העור בבואם במגע עם תאי לנגרהנס באפידרמיס. מולקולת החומר שחודרת את תת השכבה הקרנית האטומה בעור צריכה להיות במשקל של עד 500.

סקירת הספרות הרפואית הבינלאומית שבה הופיעו דיווחים על דלקת בעור עקב מגע ברצועות תפילין שהכילו תרכובות המכילות כרום העלתה כי עד היום הצטברו לא יותר מ-12 דיווחים כאלו (המקרה הנוכחי הוא ה-13). טווח הגילים של החולים היה 76-18. מקרה יחיד של בן 77. כן מדובר ב-3 רבנים ובמשגיח כשרות. רצועות התפילין שחוללו את התגובה האלרגית במקרים שנסקרו הכילו תרכובות כרום עם ניקל וקובלט.

דלקת עור ממגע עם רצועות התפילין: פנחס השקס וחב', הרפואה כרך 150 חוב' 9, ספטמבר 2011

נושאים קשורים:  אלרגיה,  דלקת עור,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  תפילין,  פנחס השקס,  אפרים שגיא,  מחקרים
תגובות
דתלש
04.10.2011, 20:48

גם לי לש אלרגיה לתפילין, כיפה, כובע חליפה וחרדים.

ד"ר עקיבא טרטנר
30.10.2011, 08:53

זהו איננו הדיווח הראשון מישראל.אנחנו דיווחנו על קבוצה של 7 חולים עם דלקת עור ממגע אלרגית מתפילין ולפנינו היה דיווח נןסף על חולה כנ"ל מהדסה עין כרם

אנונימי/ת
19.01.2020, 21:15

שלום אני רב קהילה בגבעתיים
יש יצור מיוחד של רצועות תפילין 'ללא כרום'
כמעט לכל יצרן רצועות, יש פס יצור כזה
ואף על פי כן, זה לא פותר את הבעיה אצל כולם
זה מקרה מצוי אחד ל... (כמעט כל מי שעוסק בתחום מכיר אחד כזה...)
לאחרונה נתקלתי בבחור בן 30 שסובל כבר מספר שנים, ובהתייעצות עם הרופא המטפל פנה אלי, החלפתי לו את הרצועה לרצועה 'ללא כרום' וזה לא עזר. ראוי לציין כי הפריחה בעור אצלו נמצאת רק באיזור התפילין של יד ושל ראש.
אשמח אם מי שיודע על העניין יכתוב.