סכיזופרניה

הוספת דולוקסטין לטיפול בקלוזאפין מועילה לחולי סכיזופרניה שמגיבים בצורה חלקית לטיפול בקלוזאפין בלבד

ניסוי אקראי מבוקר אינבו בחן את היעילות של דולוקסטין כטיפול נוסף לקלוזאפין לחולים הסובלים מסכיזופרניה

תרופות נוגדות דיכאון נמצאו לעתים בשימוש כאסטרטגיית טיפול מורחבת עבור חולים שתגובתם לקלוזאפין הייתה תת-אופטימלית.

מחקר מבוקר-אינבו, אקראי וכפול סמיות בן 16 שבועות בוצע כדי לבחון את היעילות ואת הסבילות של הוספת טיפול תרופתי של דולוקסטין (סימבאלתה, לילי) לחולים עם תנגודת טיפולית לסכיזופרניה שטופלו בקלוזאפין. נבחנה ההשפעה על מערכת התסמינים הקליניים ועל התפקוד הקוגניטיבי אקסקוטיבי.

לאחר הערכות קליניות ונוירו-קוגניטיביות, החולים חולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת קיבלה מינון של 60 מ"ג ליום של דולוקסטין וקבוצה שנייה קיבלה אינבו. בדגימה הסופית - 33 חולים השלימו את הניסוי. התוצאות שהתקבלו הצביעו על כך שדולוקסטין שהוסף לטיפול יציב בקלוזאפין השפיע באופן מועיל על מערכת תסמינים פסיכופתולוגיים כלליים ושליליים בדגימת חולים עם תנגודת לטיפול בסכיזופרניה.

לגבי תפקודים קוגנטיביים אקסקוטיביים, להרחבת הטיפול לא היו השפעות משמעותיות.

החוקרים הסיקו כי הממצאים מספקים הוכחה לכך שהוספת דולוקסטין לטיפול בקלוזאפין היא בטוחה ונסבלת היטב ועשויה להועיל לחולים אשר מגיבים בצורה חלקית לטיפול חד-תרופתי (מונותרפיה) בקלוזאפין.

מקור:

Duloxetine as adjunctive treatment to clozapine in patients with schizophrenia: a randomized, placebo-controlled trial: Mico' U. et al., Int Clin Psychopharmacol. 2011 Sep 20. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  סכיזופרניה,  קלוזאפין,  דולוקסטין,  מחקרים
תגובות