חדשות

פרופסור שאול פלדמן, חתן פרס ישראל לחקר הרפואה, הלך לעולמו

פרופסור פלדמן הוא נוירולוג בעל שם עולמי, יקיר הר"י ובעבר מנהל המחלקה הנוירולוגית בהדסה

פרופסור שאול פלדמן (יח"צ הר"י)

פרופסור שאול פלדמן (יח"צ הר"י)

הנוירולוג הקליני פרופסור שאול פלדמן, לשעבר דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, מנהל המחלקה הנוירולוגית בהדסה, חתן פרס ישראל לחקר הרפואה ויקיר הר"י, הלך לעולמו ביום שישי לפנות בוקר בגיל 88. הוא הותיר אחריו אישה, 3 ילדים ו-10 נכדים.

פרופסור פלדמן נולד באודסה למשפחה ציונית ועלה לארץ בגיל 11 לעיר תל אביב. הוא למד במחזור הראשון של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית וסיים בהצטיינות בשנת 1952. התמחה בנוירולוגיה, ובסיום ההתמחות נסע לארה"ב ועסק בחקר המוח. בשנת 2005 קיבל את פרס ישראל על תרומתו למחקר הרפואי בישראל, פיתוח הרפואה האקדמית וחיזוק הקשר בין הרפואה הקלינית למחקר המדעי - הקים את אחת המעבדות הראשונות בישראל בתחום המחקר הרפואי בביה"ח הדסה. כמו כן, הוא ייסד את המודל הישראלי של בית חולים אוניברסיטאי.

בשנים 1976–1980 שימש פרופסור פלדמן כדיקן הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בהדסה, ובמשך כ-20 שנה (1968–1988) אף ניהל את המחלקה לנוירולוגיה בהדסה. בתקופת כהונתו כדיקן הקים את בית הספר לסיעוד ואת בית הספר לריפוי בעיסוק באוניברסיטה העברית, וייסד את המסלול שמעניק תואר בוגר לתלמידי הפקולטה לאחר 3 שנות לימוד.

בשנים 1970–1977 שימש פרופסור פלדמן כיו"ר המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית והגה את מתכונת בחינות ההתמחות, שעד אז לא היו נהוגות בישראל. בכך תרם לעלייה ברמת הרפואה הקלינית, המחקרית-מדעית, והמדעית בארץ. כמו כן היה חבר בוועד המרכזי של הר"י.

נוסף לשורה ארוכה של תוארי כבוד והוקרה שקיבל ממוסדות רפואיים-מדעיים מובילים בעולם, נבחר פרופסור פלדמן גם לסגן נשיא הפדרציה הבינלאומית לנוירולוגיה, הקים את האיגוד הנוירולוגי בישראל ופעל להפרדת הנוירולוגיה מהפסיכיאטריה שעד אז נחשבו למקצוע אחד. ב-1999 היה נשיא כבוד של הקונגרס הבינלאומי לחקר המוח שנערך בירושלים.

פרופסור פלדמן נודע כחוקר בעל שם בינלאומי בתחום הנוירו-אנדוקרינולוגיה – וחקר את יחסי הגומלין שבין המוח להורמונים. הוא פרסם למעלה מ-300 מחקרים מדעיים, והיה אחד הראשונים שהכניסו את הטיפול בסטרואידים לרפואה.

ב-2008 בוועידה ה-41 של ההסתדרות הרפואית הוענק לפרופסור פלדמן אות "יקיר הר"י".

נושאים קשורים:  חדשות,  הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית,  המרכז הרפואי "הדסה",  נוירואנדוקרינולוגיה,  פרס ישראל,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות