דיכאון

כמיליון אנשים מתאבדים בעולם מדי שנה. כ-3000 מדי יום

לרגל היום העולמי למניעת התאבדויות פרסם ארגון הבריאות העולמי נתונים על היקף התופעה. ב-50 השנים האחרונות עלה שיעור ההתאבדויות ב-60%

12.09.2011, 20:31

לרגל היום העולמי למניעת התאבדויות, שצוין ב-10 בספטמבר, פרסם ארגון הבריאות העולמי נתונים על היקף תופעת ההתאבדות. כמיליון אנשים מתאבדים מדי שנה – אדם מתאבד כל 40 שניות, ובסה"כ 3,000 התאבדויות ביממה. הארגון מעריך שעל כל התאבדות מבוצעים לפחות עשרים נסיונות אובדניים.

התאבדות (אילוסטרציה)

אילוסטרציה

שיעור התמותה מהתאבדות בעולם בשנה הוא 16/100,000. התאבדות היא גורם המוות העשירי בשכיחותו בעולם. בכמה מדינות זהו גורם המוות השלישי בשכיחותו בקרב אנשים שגילם חמש עשרה עד ארבעים וארבע שנים, והשני בשכיחותו בקרב צעירים שגילם עשר עד עשרים וארבע שנים. בחמישים השנים האחרונות עלה שיעור ההתאבדויות ב-60%. עיקר העלייה הייתה במדינות המתועשות. 60% מכלל ההתאבדויות מתרחשות באסיה. בסין, בהודו וביפן לבדן מתרחשות 40% מההתאבדויות.

16.5% מההתאבדויות בארצות-הברית קשורות באלכוהול. הסיכון של אלכוהוליסטים להתאבד גדול פי 5–20 מהסיכון של האוכלוסייה הכללית. הסיכון של צרכני סמים להתאבד גדול פי 10–20 מזה של האוכלוסייה הכללית. 33% מההתאבדויות שמבוצעות על-ידי צעירים שגילם פחות משלושים וחמש שנה ו-70% מההתאבדויות של בני-נוער הן של אנשים שצורכים אלכוהול או סמים.

נמצא ששיעור ההתאבדות יורד משמעותית כאשר מנהיגים מפעילים תכניות מניעה במערכות גדולות. דוגמה לכך היא תכנית למניעת התאבדויות שמופעלת בחיל האוויר האמריקני. תכניות שמתמקדות בזיהוי של דיכאון ובטיפול בדיכאון יעילות במיוחד בהפחתת מספר הניסיונות האובדניים ומספר מקרי ההתאבדות.

ערכה: ד"ר דורית שנון
למקור

נושאים קשורים:  דיכאון,  התאבדויות,  שיעורי תמותה,  ארגון הבריאות העולמי,  מחקרים
תגובות
פרידה
11.07.2013, 18:20

אשמח לדעת האם נכון ששוודיה היא אחת המדינות עם אחוז המתאבדים הגבוה ביותר באירופה???