בילירובין

יעילות מדידת רמת בילירובין דרך העור בילודים

נמצא כי טכניקת מדידה בלתי פולשנית זו יכולה לשמש כבדיקת סקר במרפאות מחוץ לבתי החולים ותסייע בזיהוי מקרים שבהם דרוש בירור נוסף או טיפול

מחקרים אחדים בחנו את השימוש במדידת רמת בילירובין דרך העור ( TcB – Transcutaneus Bilirubin measurement) במחלקות ילודים בבתי חולים. מידת הדיוק של שיטת מדידה זו ברמות בילירובין גבוהות מ-15mg/dL לא נבחנה (כמה מחקרים הראו כי כאשר רמות הבילירובין גבוהות מ-15mg/dL נוטה המדידה דרך העור לזהות רמת בילירובין נמוכה מהרמה בפועל). מחקר זה בחן את השימוש בשיטת מדידה זו במרפאות בקהילה, ואת יעילותה של השיטה כבדיקת סקר לזיהוי רמות בילירובין גבוהות הדורשות טיפול או בירור נוסף.

המחקר כלל 120 ילודים בעלי צבעי עור שונים (לבנים, היספניים, אסיאתיים ואפרו-אמריקנים), בגיל ממוצע של 90 שעות. המדידות בוצעו במרפאות בבתי חולים, במרפאות קהילתיות, וכן במסגרת תכנית מעקב ע"י אחיות. החוקרים בדקו את הקורלציה בין רמת הבילירובין שזוהתה על-ידי המכשיר לבין רמת הבילירובין שנמצאה בבדיקת דם (שבוצעה רק כאשר הייתה התוויה קלינית לביצועה או על-פי תוצאת המדידה דרך העור).

Regression analysis הדגימה התאמה טובה בין תוצאות המדידה בשתי השיטות (r=0.78, p=0.0), למרות נטייה להערכת חסר של שיטת המדידה דרך העור ברמות בילירובין בסרום של מעל 15mg/dL, אך רמת בילירובין של >17mg/dL התבטאה תמיד במדידה של >13-14mg/dL במכשיר למדידה תת עורית. שימוש במדידה הגבוהה ביותר מבין שלוש מדידות הוריד את שיעור ה-false negative (אם כי גם העלה כצפוי את שיעור ה-false positive).

החוקרים מסכמים כי מדובר בבדיקת סקר יעילה, מהירה ובלתי פולשנית לשימוש במרפאות מחוץ לבתי החולים על מנת לזהות ילודים בעלי רמת בילירובין גבוהה, המצריכה בירור וטיפול. לדעתם המכשול העיקרי לשימוש נרחב בשיטה בכל מרפאות הילדים בקהילה הינו מחירו הגבוה של המכשיר (כ-7,000 דולר).

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:

Maisels et al. Transcutaneous bilirubin levels in an outpatient and office population, Journal of Perinatology (2011) 31, 621–624;

נושאים קשורים:  בילירובין,  צהבת,  מחקרים
תגובות