אימונולוגיה

טיפול גנטי עשוי להועיל במצב של חסר חיסוני

טיפול גנטי באמצעות תאי גזע המטופואטיים בחסר חיסוני משולב וחמור כתוצאה מחסר אדנוזין דיאמינאז הוביל להחלמה אימונולוגית ארוכת טווח ולתיקון מטבולי

06.09.2011, 13:56

פגמים גנטיים באנזים של "מסלול הצלת הפורינים" – אדנוזין דאמינאז (ADA) מובילים לחסר חיסוני משולב וחמור (SCID) עם ריקון משמעותי של קווי תאי T, B ושל תאי "הרג טבעיים".

השתלת תאי גזע המטופויטיים אלוגניים מותאמים אנטיגנית ללויקוציטים הומניים (HSCT) היא אופציית טיפול מוצלחת, אך אנשים שאין עבורם תורם מתאים חייבים לקבל שתלים בלתי תואמים, המלווים בתחלואה ובתמותה משמעותיים. טיפול אנזימטי חליפי (ERT) עבור ADA-SCID הוא זמין, אך התיקון מתחת לאופטימום של הפגמים האימונולוגיים מותיר את החולים חשופים לזיהום.

במחקר זה טופלו 6 ילדים בתאי אב ותאי מח עצם אוטולוגיים (CD34-positive) שעברו טרנסדוקציה עם וקטור גאמא-רטרווירלי המקדד לגן ADA הומני. כל החולים הפסיקו את ה-ERT וקיבלו טיפול כימותרפי קל טרם האינפוזיה של התאים מכילי הגן. כל החולים שרדו, המעקב החציוני במחקר היה של 43 חודשים (טווח 24 עד 84 חודשים). 4 מתוך 6 החולים החלימו מבחינת התפקוד החיסוני כתוצאה מהשתלת התאים מכילי הגן המתוקן. בשני חולים הטיפול נכשל עקב ספציפיות המחלה ומסיבות טכניות. שניהם התחילו מחדש ERT ונשארו בריאים. מתוך 4 החולים שעברו רקונסטיטוציה, 3 נשארו ללא ERT.

יתר על כן, 3 מתוך 4 חולים אלו הפסיקו טיפול חליפי באימונוגלובולין וכולם הראו דטוקסיפיקציה מטבולית יעילה. כל החולים נותרו ללא זיהום, ואצל שניים נעלם זיהום עיקש ובעייתי של ציטומגלווירוס. לא נמצאו תופעות לוואי לויקמיות.

מכאן, טיפול גנטי עבור ADA-SCID הינו בטוח, עם תיקונים אימונולוגיים ומטבוליים יעילים, ועשוי להיות תחליף מעשי ל-HSCT קונבנציונלי מתורם לא מותאם.

מקור:

Hematopoietic Stem Cell Gene Therapy for Adenosine Deaminase-Deficient Severe Combined Immunodeficiency Leads to Long-Term Immunological Recovery and Metabolic Correction: Gaspar HB. et al., Sci Transl Med. 2011 Aug 24;3(97):97ra80.

נושאים קשורים:  אימונולוגיה,  חסר חיסוני משולב,  אדנוזין דאמינאז,  מחקרים
תגובות