חדשות

מתהדק שיתוף הפעולה הרפואי בין רמב"ם ליבשת אפריקה

זוג רופאים מלגוס, ניגריה, משתלמים בימים אלו במרכז הרפואי רמב"ם באנדוקרינולוגיה פדיאטרית ובאורתופדיה. פרופסור זאב הוכברג מלמד בפרויקט להכשרת רופאים בניירובי, קניה

היחידה לאנדוקרינולוגיה פדיאטרית בבית-החולים לילדים במרכז הרפואי רמב"ם, בניהולו של פרופסור זאב הוכברג, מארחת בימים אלו זוג רופאים מלגוס, ניגריה, העיר השנייה בגודלה ביבשת (אחרי קהיר), במסגרת שיתוף הפעולה שמקיים רמב"ם עם מוסדות רפואיים שונים באפריקה.

האורחים עתה הם בעל ואישה, ד"ר אדדואין סיימון אינוסי (40) וד"ר אליזבת' אינוסי (39), שבאו עם שלושת ילדיהם להשתלמות בת שלושה חודשים בתחום מומחיותם - הוא באורתופדיה והיא באנדוקרינולוגיה פדיאטרית.

ד"ר אליזבת' אינוסי ובעלה ד"ר סיימון אינוסי (צילום: פיוטר פליטר)

ד"ר אליזבת' אינוסי ובעלה ד"ר סיימון אינוסי (צילום: פיוטר פליטר)

ד"ר אליזבת' אינוסי היא רופאת ילדים ואנדוקרינולוגית ילדים בבית החולים האוניברסיטאי בלגוס ובתום ההשתלמות בחיפה היא צפויה לנהל יחידה מקבילה בבית החולים שבו היא עובדת. היא סיפרה כי ליחידה בניהולו של פרופסור הוכברג שם מצוין באפריקה וכי הוא ידוע בקרב הרופאים ביבשת. בעלה האורתופד סיפר כי קיימים קווי דמיון רבים בין המחלקות האורתופדיות במרכז הרפואי רמב"ם ובבית החולים הלאומי לאורתופדיה בלגוס. "ההבדל העיקרי והבולט ביותר הוא במספר הניתוחים שמבצעים ברמב"ם. זהו מספר עצום לעומת מה שעושים אצלנו. אולי משום שבישראל לכולם יש ביטוח רפואי, מה שמאפשר לבצע יותר ניתוחים".

פרופסור הוכברג עומד בראש התכנית האירופית לחינוך לאנדוקרינולוגיה פדיאטרית בארצות מתפתחות. לפני כשנה זכה בפרס מכובד ונחשב בעולם הרפואה ע"ש אנדראה פראדר (The Andrea Prader Prize) לאות הוקרה על פעילותו. הפרס מוענק לרופאים שבלטו בפעילותם ברפואה אנדוקרינולוגיה בילדים ובעזרה שהעניקו לארצות מתפתחות בניהול קורסים בינלאומיים ויוזמות מחקריות.

בימים אלה שוהה פרופסור הוכברג בניירובי, קניה, ומלמד בפרויקט סיוע לאוכלוסייה המקומית, בתמיכת הנהלת רמב"ם. "איש מאיתנו", אמר פרופסור הוכברג, "לא יכול להציל אותם לבד. אבל אם כל אחד יעשה מאמץ קטן, בתקווה שיותר ויותר מאיתנו יתאמצו קצת יותר - נוכל לראות שינוי. עמוס עוז אמר: 'אדם חייב לעשות למען האחרים ולא להעלים עין; אם הוא רואה שריפה, עליו לנסות ולכבותה; אם אין ברשותו דלי מים, ישתמש בכוס; אם אין כוס, יש כף, ואם אין כף - אזי יש לו כפית'. כוס המים שלנו היא הכשרת רופאי הילדים באפריקה כדי שיוכלו לבצע את הדבר היחיד שאנו יודעים לעשות: לטפל בילדים".

נושאים קשורים:  חדשות,  אנדוקרינולוגיה פדיאטרית,  פרופסור זאב הוכברג,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות