חדשות

ד"ר אידלמן למתמחים: "אני קורא לכם לחזור בכם מהתפטרותכם"

יו"ר הר"י פנה באיגרת אישית למתמחים המאיימים להתפטר. המתמחים מזהירים כי עם כניסתה לתוקף של התפטרותם תקרוס מערכת הבריאות הציבורית

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: יונתן בלום)

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: יונתן בלום)

יושב ראש ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן שיגר היום (יום א') איגרת ל"כל הרופאים השוקלים התפטרות בעקבות המאבק והחתימה על ההסכם הקיבוצי".

להלן תוכן האיגרת:

חבריי ועמיתיי, המאבק הסתיים. השגנו את היעדים שהצבנו בפנינו בתחילת המאבק. מגמת הקריסה של הרפואה הציבורית בישראל אמורה להשתנות בעקבות ההסכם. אין לי ספק, שצריכים להמשיך ולהשקיע יותר משאבים ברפואה הציבורית, גם מעבר למה שהושג בהסכם. לא ניתן לתקן את כל העיוותים בהסכם אחד. אינני מאמין ביכולת של מהפיכה להביא תועלת לטווח ארוך. במהפכות, מטבען, יש כוח רב של הרס ויכולת מועטה של בנייה ותיקון.

"במהלך המאבק דבקנו במטרות ויעדים כפי שהוגדרו מלכתחילה. ההתעוררות בקרב הרופאים וההתגייסות בשלב מסוים של המאבק לווו, בין היתר, בהצבת יעדים אחרים שבחלקם לא היה קשר בינם לבין חיזוק הרפואה הציבורית ובחלקם, היו כרוכים בתקציבים לא ריאליים -  לדעת הכלכלנים המובילים. ברצוני להביע את תודתי והערכתי לכל הרופאים  שיצאו מאדישותם ולקחו חלק פעיל במאבק.  לצערי, במהלך המאבק, נסדקו יסודות שעליהן בנויה הרפואה מקדמה דנא.

"המאבק הסתיים ועלינו להתחיל בשיקום מבנה הרפואה וחיזוקה גם בפן הארגוני. למכתב הזה מצורפים מספר נתונים העולים מההסכם שאמורים להעמיד דברים על דיוקם, להזים שמועות ופרשנויות  מטעות ולסייע לכם לקבל החלטה מבוססת לגבי המשך עבודתכם ברפואה הציבורית.

"כמובן, שזכותו של  כל רופא להחליט על גורלו אך אני משוכנע שההחלטה להתפטר, לעת הזאת, היא החלטה שאיננה הגיונית ואיננה מוצדקת.

"אני קורא לכם לחזור בכם מכוונת ההתפטרות. אני בטוח שרובכם רואים ברפואה שליחות ודרך חיים. הרפואה הציבורית זקוקה לכם!"

אחר הצהריים היום קראו נציגי הרופאים המתמחים לראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא גם שר הבריאות,  להתערב מיד לפני שמכתבי ההתפטרות עליהם חתמו, ייכנסו לתוקפם, בדיוק בעוד שבוע, ב-4 בספטמבר.

במסיבת העיתונאים שכינסו המתמחים, (ובה לא השתתפו מתמחים מבתי חולים בפריפריה) הם הדגישו כי אין זה מאבקם שלהם בלבד  וכי מתחילתו הוא היה משותף למתמחים ולמומחים.

"הציבור יקבל גם לאחר ההסכם רופאים שהם שחוקים כיוון שהם צריכים לעבוד בכמה משרות", הדגישה אחת הדוברות במסיבת העיתונאים, ד"ר מירב אינגביר מתמחה באיכילוב.

היא הזהירה כי עם התפטרות המתמחים צפוי מחסור ברופאים ומערכת הרפואה הציבורית – תקרוס. "בסוף נשאר רק עם מערכת בריאות פרטית - ולא לשם כך בחרנו להיות רופאים".

בתוך כך שב ומסר משרד הבריאות כי מנכ"ל המשרד הנחה הערב (יום א') את מנהלי בתי החולים להכין תכנית עבודה למקרה שבו ימומשו מכתבי ההתפטרות. מדובר בהתייחסות ללוח התורנויות, תכניות ניתוחים ופרמטרים נוספים הנוגעים לתפקוד בתי החולים.

המנכ"ל פרופסור רוני גמזו אמר: "מערכת הבריאות זקוקה למתמחיה". הוא קרא למתמחים להביע את מחאתם בכל דרך לגיטימית חליפית ובלבד שעבודתם המסורה והתפקוד הסדיר במחלקות, לא ישובש.

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתת הרופאים,  מחאת המתמחים,  מירב אינגבר,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
י.א
29.08.2011, 08:41

ד"ר אידלמן וצוותו מזכירים לי את רן ארז (מהסתדרות המורים) וצוותו.
לעניות דעתי, הדינמיקה דומה ולצערי גם הפרוגנוזה.

ז.י
29.08.2011, 18:26

מתמחה לדר' אידלמן: אני קורא לך להתפטר

ההסכם ההיסטורי שנחתם אינו מביא שום מזור לתחלואי הרפואה הציבורית, אלא להיפך, מזרז את ההתרסקות הסופית שלה. התוספות לשכר שהושגו אינן משמעותיות, והמחיר שאנו הרופאים נשלם אינו מצדיק אותן.
אז מה השגתם?
1. השגתם שעון נוכחות, אשר יהפוך את הרפואה למקום עבודה ולא לשליחות.
2. השגתם תורניות למומחים עד גיל מאוחר אשר רק יגרמו להם לעזוב את המערכת הציבורית מוקדם יותר.
3. השגתם הסכם על שעות נוספות אשר ברור לכולם שישולמו במשורה, באישור מנהל המחלקה, מנהל בית החולים ושר הבריאות לפחות.
4. השגתם תוספות שכר שבדומה להסכם הקודם ישולמו בשתי פעימות בעוד עשר שנים.
5. השגתם 1000 תקנים. תקני המתמחים לא יאוישו מאחר שסטאז'רים אינם טיפשים ורואים איזה רפואה "נהדרת" יש בפריפריה, בעיקר באזור הצפון, והשגתם תקני מומחים ללא כונניות, אשר ברור לכולם שלא יאוישו, כי הרי מי רוצה לתת חלק מהמשכורת שלו לאחרים?
6. השגתם תוספות למקצועות במצוקה ולפריפריה, אשר גם אלו שרודפים אחרי השקל ישכילו להתרחק מהן, ביודעם איזה תענוג מפוקפק תהיה ההתמחות בתמורה לאותן תוספות.
7. השגתם גם איסור שביתה לשנים הללו. תודה.
לצערי, עתיד הרפואה הציבורית נראה שחור יותר מתמיד תודות לך ולצוות המשא ומתן. אני חושב שכדאי שתודו בכישלונכם, תתפטרו, ותתנו לאחרים לנסות להצליח במקום בו אתם בוודאות נכשלתם.

רופא מב"ח רמב"ם
29.08.2011, 18:44

ההסכם "ההיסטורי" הנחתם אינו מהווה שום התקדמות במצבנו כרופאים צעירים. אני עוד לא מבין למה עשינו שביתה של 5 חודשים!!! מה הישגנו!! עדיין אני שואל את עצמי למה אני צריך להמשיך עבודתי בב"ח כשאני עדיין מקבל 30 ש"ח לשעה! היום מי שעובד בחברת החשמל או בנמל מקבל פי 10 מאיתנו..! הם לא רופאים ולא למדו 7 שנים!
לצערי הנהגת המאבק כשלו כשלון חמור ולכן אני קורא להם להתפתר מיידית
אנחנו כמתמחים מבקשים העלאה משמעותית בשכר ובתנאי העסקתנו כרופאים!
אני מאוד מקווה שמספר המתמחים שחתמו על התפתרות יעלה עוד. .! צריך לשבות כמו שצריך,ז"א לעבוד במתכונת שבת עד להגיע לכל ההישגים! בלי שביתה חזקה לא נקבל שום דבר.

בברכה,
מתמחה פנימית-רמב"ם.

ד"ר עדו תמרי
29.08.2011, 21:21

אלו הטבות הושגו לציבור הרופאים הגמלאים ???

דוד
04.09.2011, 21:26

גם הגמלאים משלמים מסים להר"י. עבור מה? לא ייצגתם אותנו בכלל.
אך העיקר הוא שכואב לי לראות את הרופאים בכל הדרגות שמשתכרים פחות מעובדי חב' חשמל וכו'. צריך לעשות שינוי מהפכני בשכר, כך שהרופאים יפסיקו לעבוד כמו בימי שלטון ההסתדרות הכללית. הגיע הזמן לצאת לחופשי מכבלי המימסד. השכר צריך לעלות משמעותית בכל הדרגות. אמנם האוצר "קבע" שאי אפשר לפרוץ מסגרת וכו', אבל זה לא כתוב בתורה. אפשר ואפשר! יש מספיק כסף שהולך לכל מיני בטלנים.
השנה צריך שתהיה "האמא של השביתות". אחרת לא נראה שום שינוי. הם מוליכים אותנו בכחש ומתישים את הצוות של אידלמן. אני קורא לשביתה יותר קשה מזו של שנות השמונים. וכדאי להתחיל אותה כבר בעזיבת בתי החולים והארץ. פשוט לעזוב כאיש אחד. רק כך משהו יזוז. אחרת ימשיכו להתווכח על עוד חצי אחוז פה ושם. אנחנו מדברים על 100% תוספת בכל הדרגים. ועבור שעון נוכחות יתחייב המעסיק לשלם שעות נוספות ללא מגבלה. נראה אותם שיסכימו לתנאי זה.
ולגבי העתיד הרחוק, הדרך היא להקים חברה שתספק כוח אדם של רופאים בתנאי השכר שאנחנו נדרוש. מי שלא ירצה לשלם יישאר בלי רופאים. כך צריכה להיות הר"י האמיתית, עם שיניים וכוח.

גימלאי.

י.א
29.08.2011, 21:34

לאור ההסכם השערורייתי, דר" אידלמן וציוותו למשא ומתן צריכים לפרוש מתפקידם בהר"י. או לחילופין לזמן ועידה ארצית שלא מן המנין, לפרק את הר"י ולהקים גוף מיצג חילופי, שייצג באמת את האינטרסים של כלל הרופאים ויקדמם.

אמנון צביאלי
29.08.2011, 23:34

אני מקווה שהמכתב יגיע גם אל ד"ר אידלמן.
ראיתי את המצגת המפוארת של ה"נצחון", של הסכם השכר.
הכל טוב ויפה, מצגת, טבלאות. על הנייר. מילה אחת לא מצאתי שם על גמלאים.
וכולם יהיו גמלאים יום אחד! כל רופא ורופא!
באחד הכנסים נאמר לי שיש חוק ש"אין ארגון יכול לייצג את גמלאיו".
כמובן, המעסיקים היו רוצים שכך יאמינו הרופאים.
עוד חוק, אפילו במדינתנו עתירת החוקים נגד העובדים.
אז זה שטויות. כי מותר. יש החלטה ופסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, מאושר ע"י בית המשפט העליון, שקובע שארגון יכול ויכול ליצג, אפילו לשבות עבור גמלאיו.
כמובן, עורך דין ממולח ימצא שגם כאן אני טועה..
ואני לא מדבר על שביתה "פראית", אני מדבר על שביתה מעשית. לקום וללכת. ללמוד מהסווארים, עובדי חברת החשמל, עובדי מקורות. עובדים שאותם לא יעיז אף אחד להביא לבית דין כי יש להם יד על השאלטר.
ללמוד משהו מהאחיות, אִיתן אנחנו חולקים את העבודה היומיומית המפרכת, המתסכלת.
כי הציניקנים שהצליחו לשכנע את ד"ר אידלמן וחבריו להסכים כי נשבעתם, כי אתם לא תפקירו את החולים..
אז נכון. וגם לא נשבענו לעבוד כש"לא תשליכנו לעת זקנה" זאת פראזה ריקה מתוכן.
תזכרו, מחר גם אתם תהיו גמלאים ו"תאכלו אותה", כי חתמתם.
אמנון צביאלי.
רופא משפחה (גמלאי) בערבה.

דר' שחר
30.08.2011, 00:23

דר' אידלמן הנכבד,
מכתבי הישיר אליך לא זכה למענה.
זה לא משנה למה בחרנו להיות רופאים. משנה האם אנחנו מוכנים להמשיך ולעבוד במספר עבודות כדי להתפרנס בכבוד מלהיות רופאים.
ההסכם שהשגתם לא מבטל את הצורך בעבודה נוספת (שתמיד תהיה פרטית, גם אם זה דרך קופ"ח כזו או אחרת). אם אתה חרד לרפואה הציבורית באמת ובתמים, היית צריך להתפטר ולא לחתום על הסכם העושק הזה עם האוצר. זה עצוב שבגדת באמון שלנו בצורה שכזו.
ברור שהאוצר מאושר. קיבלם הבטחה לתשלום תוספת היוקר ותו לא.
לא ברור למה אתם מאושרים מההסכם.

קגנסקי מייכאל
30.08.2011, 09:26

אנאני לא הבנתי מה אנחנו קבלנו לא נראה לי שתוספת 14 ש"ח לשעה ש של רופא צעיר (50 % ) זה מהש מגיע אחרי לימדים קשים,אני לא מבין מאיפו יקחו 1000 רופים חדשים למלא משרות.אני מבין למה
לפני שחתמו לא נתנו לנו אפשרות לדון.זה לא מגיע רק להר"י ,אתם נצגים שלנו ולא היו צריכים להסכים
א לפרסם פרטים לפני חתימה.משה טוב לשטייניץ לא טוב לרופאים.

קגנסקי מייכאל
30.08.2011, 09:37

הסכם הזה רע מאוד לא מובן בשביל מה היה כל הסיפור כולל שביתת רב .האם בעד כמה שנים מתמחה הקבל פחות מ50 ש"ח בשעה.מאיפה לקחת 1000 רופאים למלה משרות ?איזה מערכת בקרה תבדוק ביצוע את הסכם. למה לא הר"י הסכמה לא לפרסם פרטים של הסכם בשביל לדון לפני שחתמו?
כמשה טוב לשטייניץ לא טוב לרופאים.

יהושוע
30.08.2011, 12:12

דר' אידלמן הנכבד - משליחות ודרך חיים לא עשוים קניות בסופר! לא ייתכן שאחרי למעלה מ- 13 שנים של לימוד נרוויח פחות משכר שעה של עוזרת בית! לא ייתכן שבגיל בו חברינו הקימו משפחה, רכשו בית ויוצאים לחופשות שנתיות עם יקיריהם אנו לא מסוגלים לעשות זאת! במה שיפרת את תנאי העבודה שלנו?
1. האם נקבל שכר גבוה יותר עבור שעות נוספות אם נאלץ להמשיך ולעבוד מעבר ל- 8 שעות עבודה?
2. האם פעילות ביום ו' תחשב כשעות נוספות (רב המשק עובד רק 5 ימים בשבוע)?
3. האם השכר לשעה של מתמחה שווה לשכר שעה של עובד חברת חשמל/נמלים/מקורות או שופט בית משפט שלום?
4. האם רכישת ספרות/מדיה מקצועית, מכשור בסיסי כמו סטטוסקופ, השתתפות בכנסים בארץ/חו"ל, אש"ל, הוצאות רכב ודלק, ביגוד והנעלה ( כמו שהאחיות מקבלות) - יוכרו לנו לצרכי מס (כיום רק עצמאים זכאים לכך)?
5. האם אנו מקבלים שכר שווה לממוצע שכר חודשיי העבודה הקודמים , כולל התורנויות , בעת חופשה של חודש לצורך למידה לשלב א' וב'?
6. האם אנו זכאים לביטוח בריאות חינם כולל ביטוח משלים חינם עבורינו ועבור ילדינו, כמו שעובדי חברת חשמל נהנים מחשמל חינם?
7. האם חוק העבודה במדינת ישראל המתיר עבודה של 8 שעות ביום מיושם לגבינו או שזה בסדר להמשיך בתורנות לאחר יום עבודה כזה? מדוע לא הנהגתם משמרות של 8 שעות כמו אצל האחיות?
ולגבי רוני גמזו - ברור שאתה, האחראי למערכת המסואבת והמנצלת את המתמחים, עושה דהלגיטמציה לצעד הכי לגיטימי של המתמחים. מסירותם היא לחולים לא לך, ואם התפקוד של המחלקות הופך להיות לא סדיר, אז זה עקב התנהלותך ולא התנהלותם. אם אתה רוצה המשך תפקוד סדיר ומסירות למקום העבודה, מלא אחר כל הרשום לעיל.

ג.ב.
30.08.2011, 18:17

שלום רב

קברתם סופית את הרפואה הציבורית. בחוסר אכפתיות משווע מציבור החולים, ובזלזול מופגן כלפי ציבור הרופאים, חתמתם את הגולל על מערכת הרפואה הציבורית.

לא יתכן ששכר עבודה של רופא אשר הקדיש כל חייו לנתינה לאחר לא יאפשר לו לחיות בכבוד במדינתנו. לא יתכן שרופא ירוויח פחות מסטודנט הנותן שיעורים פרטיים, מעוזרת בית, ממטפלת או מהאחות אשר עובדת עימו. לא יתכן ששכר עבודה של רופא מתמחה יהיה כה עלוב עד כי הוא יאלץ לעשות עבודות פקידותיות או מזכירותיות מאחר שלשכור משכירה עולה יותר.

אטימות הלב שלכם, ורצון ליפות את ההסכם הכושל והמביש הזה, ראויה לשמצה.

איני מבין מהיכן שאבתם את עזות המצח - לצחוק בפנים לציבור הרופאים המתמחים והרופאים הצעירים - אשר תרמו כל חייהם ובחרו ברפואה כדרך חיים וכשליחות אמיתית!. האם נערי האוצר יסכימו לעבוד בשכר שעה של רופא מתמחה? של רופא מומחה? האם נערי האוצר יסכימו לעבוד בשכר עבודה של פי 5 מרופא מתמחה או מומחה?

זוהי תעודת עניות למדינתנו אשר מתייחסת כך לרופאיה, והחמור מכל אתם נתתם לה את הלגיטמציה. ציבור הרופאים בחר בכם ליצגו, ואתם כשלתם כשלון חרוץ במשימתכם.

נכון, הרפואה הפרטית עכשיו תפרח, אך מרבית אזרחי המדינה (אולי אתם ונערי האוצר ומרבית הממשלה אינם נמנים עליה כמובן) ידם אינם משגת לשלם את הרפואה הפרטית.

תתביישו לכם!!!

בברכה,

דר' ג.

רופא בכיר

סאמר קאסם
30.08.2011, 23:44

ד"ר אידלמן והצוות של הר"י החתומים על ההסכם

ההסכם שנחתם אינו מביא שום התקדמות במצבם העלוב של הרופאים הצעירים ואף הבכירים בבתי חולים הצבוריים , הרפואה הצבורית קורסת-קורסת-קורסת ואתם אשמים כולל בודאי מר ראש הממשלה נתניהו אשר לא השמיע קול במהלך כל השביתה????כביכול שביתה מקוטעת לא אמיתית עם מתקונת שבת לעיתים . התוספות לשכר שהושגו אינן משמעותיות, והמחיר שהרופאים ישלמו אינו מצדיק אותן.
אז מה השגתם באמת ? לדיעתי המצב יותר גרוע מקודם :
שעון נוכחות -תורניות למומחים- שעות נוספות - תוספת שכר עלובה בתשלומים -תקני מתמחים שלא יאוישו מעולם לא בפריפיריה ולא במרכז -איסור שביתה לשנים הבאות, מי רוצא בכלל לעבוד בתנאים הגרועים האלו , אני מכיר אישית 7 רופאים שעוזבים לחו"ל במהלך החודשים הקרובים שניים קיבלו עבודה כלמלמ באנגליה לתקופה של שנתיים עם שכר של 35 פאונד לשעה בחישוב פשוט יגיעו נטו לכצת יותר מ-20000 ש"ח לחודש ללא צורך בתורניות ,או שעות נוספות ( לחמשה ימי עבודה שבועיות ).
לצערי, עתיד הרפואה הציבורית נראה שחור יותר מתמיד תודות לכם ולאנשי האוצר ומשרד הבריאות .
המצב הגרוע הזה גרם לי להחליט מזמן לעזוב הרפואה הציבורית על מנת שאוכל לתת חיים ראויים לילדים שלי , למרות אהבתי למקצוע ולעבודה בבתי חולים הצבוריים, אך לצערי, פרנסה בכבוד לא יהיה לנו , ותמיד נצטרך לעבוד ביותר מעבודה אחרת, בטח לא הקלתם עלינו בהסכם שלכם

בטח אתם תהנו מהתקדמות במעמדכם , תקבלו הסכמים מיוחדים , משכורות שרק בחו"ל חולמים לקבל, על חשבון המתמחים והמומחים העלובים.

אני מקווה מאד שאני טועה בזה ומבקש מכם להמשיך במאבק אמיתי לטובת כלם .

יוסף
31.08.2011, 21:27

הלוואי שההסתדרות הזאת תמחק מהמפה כי עשתה אבל לרופאים בוגרי חו"ל.הם לא ראויים

כהן
02.09.2011, 22:11

להקים חברת רופאים.
מאף שביתה לא יצאנו עם שיפור משמעותי כלשהו. תמיד הוליכו אותנו שולל בהבטחות והציגו בתקשורת ששכרנו עלה פי כמה. אנחנו יודעים שזו זריית חול בעיניים. כנראה שאין סיכוי לשום שביתה גם בעתיד להשיג הישגים משמעותיים בשום תחום. אנחנו חייבים לשנות את המצב מיסודו ולהיות אדונים לעצמנו ולמקצוע. זאת נוכל לעשות רק על ידי שינוי השיטה באופן בסיסי. אם הר"י תקים חברת כוח אדם של רופאים בה יהיו רשומים על הרופאים, ותספק כח אדם לבתי החולים וקופות החולים, היא תוכל לשלוט בתנאי הקבלה והשכר של הרופאים. פשוט אף רופא לא יוכל לגשת למכרז אם הוא לא הופנה על ידי הר"י.
איני רוצה לפרט כאן כי לכך צריכים מקצוענים בתחום זה, אך העיקרון הוא שהר"י תקבע מה שכרו של רופא בעמדה/תפקיד כלשהו. מי שזקוק לרופא יצטרך לשלם את השכר שקובעת החברה.
מצד שני הר"י תמשיך להעניק הכרה מקצועית לרופאים ולמעשה תקבע את רמת הרפואה ותנהל את התחום המקצועי. בהיותה השליט היחיד על אספקת כוח אדם של רופאים איש במדינה לא יוכל להתעלם ממה שייקבע על ידה. ככל שהדבר יתפתח, יתאפשרו דברים נוספים. תהיה גישה לקביעת מבנה מערכת הרפואה, דרישות תקן, שעות עבודה וכו'. בעיקרון השיבוץ ישמור על המתכונת הקיימת כיום לגבי איוש תקנים, משך התמחות, מכרזים וכל דבר שנהוג גם כיום. עם זאת הר"י גם תוכל לשלוט ולדרוש הכנסת שינויים ככל שיוחלט.
הקמת מערך כזה של חברה מצריך שנים של הכנות רבות ובחינת כל ההיבטים, אך נראה לי שהוא שווה בחינה.

ד"ר משה קריא
07.09.2011, 20:54

ושוב, שום דבר לא השתנה . מה שהיה הוא שיהיה .
שוב הוכח כי מי שאחראי למצב הרופאים והרפואה בארץ הוא הרופאים עצמם ! כמו שמעבידים בפרך את הסטג'רים והמתמחים ,
כפי שאלצו ומאלצים את המתמחים להמשיך לעבוד גם לאחר תורנויות קשות כך לא דואגים לכלל הרופאים אלא רק ליחידי סגולה .
מי שגורם למתמחים לעבור בחינות שלב קשות ולא ריאליות ורלונטיות הם המועצה המדעית - ניחשתם?! של הר"י .
מדוע אין כל זכר לגמלאים שעבדו שנים רבות ואינם יכולים להתקיים בכבוד מהקצבה האומללה ?
האם שוב נראה את ראשי הר"י מקודמים אישית במערכת הרפואה
בארץ? ואולי הגיע הזמן לפרוש מהר"י ולהתארגן מחדש במסגרות שלא לצרכי רווח ?

משה

נועם נטיף
28.09.2011, 13:34

הר"י בגדה בשולחיה!
המינימום הנדרש הוא לבקש סליחה ולהתפטר!

נועם נטיף