חדשות

מחקר חדש: אופן הצגת תוצאות מחקרים על תרופות בכתבי עת רפואיים מובילים, עשויה להטעות את הרופאים

מחקר של צוות משני בתי הספר לרפואה האמריקני ב"הרוורד" וב-UCLA שבדקו כתבי עת רפואיים מובלים בעולם, מצביע על כך שבדרך הצגת הנתונים לגבי תוצאות ניסויים בתרופות, יש פעמים רבות בכדי ליצור טעויות בפרשנות ואף בלבול

כתבי עת רפואיים (צילום: יונתן בלום)

כתבי עת רפואיים (צילום: יונתן בלום)

מחקרים העוסקים בתרופות ופורסמו בכמה מכתבי העת הרפואיים המשפיעים ביותר בעולם, נכתבים לעתים תכופות בדרך כזאת שהם כוללים תוצאות שיש בהם כדי להטעות, ואף לבלבל את הרופאים הקוראים בהם. כך נטען במחקר חדש בנושא שבוצע על-ידי צוות מבתי הספר לרפואה של UCLA ואוניברסיטת הרוורד ומתפרסם באתר של ה-Journal of General Internal Medicine.

החוקרים ניתחו באופן אקראי דיווחים על תוצאות ניסויים בתרופות שעליהם דיווחו שישה כתבי עת רפואיים בין 1 ביוני 2008 ל-30 בספטמבר 2010 . כמו כן נבחנו מחדש תקצירים מכל דיווח. החוקרים הגיעו למסקנה כי דרך הצגת הנתונים מהמחקרים בתרופות יש בה כדי לעורר קשיי פרשנות שלהן. בין השאר – הצגתם באחוזים ובערכים יחסיים, במקום במספרים מוחלטים, מה שמוביל לדעת המחברים להטעיה.

כתבי העת שנסקרו לצורך המחקר:

The New England Journal Of Medicine, The Journal of the American Medical Association, The Lancet, The Annals of Internal Medicine, The British Medical Journal, The Archives of Internal Medicine .

החוקרים מתחו ביקורת על דרך הצגת תוצאות הניסויים והמחקרים בתרופות: 37% אחוז מהדיווחים הצביעו למשל על תרופות ללב ועל יכולתן להפחית ביתר-לחץ-דם – בעוד שהנושא הזה אינו מהווה אינדיקציה מרכזית לגבי השפעת אותן תרופות כשמדובר במצבים יותר חשובים מבחינה קלינית כמו התקף לב. "לרופאים פחות איכפת לגבי תרופות שמפחיתות יתר-לחץ דם לעומת מה עליהם לרשום למטופל שלהם כדי להימנע מהתקפי לב, שבץ מוחי או הקטנת סיכון למוות מוקדם" הסביר המחבר הראשי של המחקר ד"ר מייקל הוכמן. "הידיעה לגבי האפקטים של תרופה לגבי לחץ דם אין בה תמיד כדי לספר לרופא מה עשוי להיות האפקט לגבי מה שבאמת חשוב הרבה יותר כמו התקפי לב או שבצים".

34% כללו נתונים שאינם שווי-ערך מבחינת חשיבותם והשלכותיהם (אשפוזים ותמותה, למשל) אך בהצגת הדיווחים הם נארזו יחד. התוצאה מצורת דיווח כזאת: קושי בהבנת האפקטים של כל אחד מהנתונים הנ"ל באופן נפרד.

כמו כן נתגלו ב-27% מהדיווחים על תוצאות ניסויים בתרופות צורה של הצגת נתונים לגבי שכיחות מקרי-מוות וגורמיהם עקב מחלות ספציפיות -  שיש בה כדי להטעות בפרשנות שלהם.

נושאים קשורים:  חדשות,  לחץ דם,  התקף לב,  תרופות מרשם,  תרופות,  מחקרים
תגובות