חדשות

לאחר 160 ימי מאבק: נחתם הסכם בין ההסתדרות הרפואית והאוצר

שביתת הרופאים הארוכה ביותר שידעה מערכת הבריאות בישראל באה הערב אל סיומה, בחתימה על הסכם עבודה חדש בין הר"י לאוצר. ד"ר אידלמן: "מדובר בפריצת דרך ובבשורה אמיתית עבור כלל הרופאים, ובמיוחד לאלו שעובדים קשה במערכת הציבורית"

"חתמנו היום על הסכם טוב לכל הרופאים ובמיוחד לאלו העובדים קשה במערכת הבריאות הציבורית", כך אמר הערב (יום ה') יושב ראש ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן הערב.

ד"ר אידלמן הדגיש כי הסכם השכר החדש שנחתם בין הר"י לאוצר והמעסיקים מביא בשורה לרופאים בנושאים הקריטיים עליהם התנהל מו"מ אינטנסיבי, במיוחד במהלך החודש האחרון. בכך באה אל סיומה שביתת הרופאים הארוכה ביותר שידעה מערכת הבריאות בישראל ואחת הארוכות ביותר בתולדות יחסי העבודה בארץ, שנמשכה 160 יום.

ד"ר אידלמן ואילן לוין במעמד החתימה על ההסכם עם משרד האוצר (צילום: אסף שילה/ישראל סאן)

ד"ר אידלמן ואילן לוין במעמד החתימה על ההסכם עם משרד האוצר (צילום: אסף שילה/ישראל סאן)

מעמד חתימת ההסכם בין ד"ר אידלמן, בשם הר"י, והממונה על השכר באוצר אילן לוין, אליהם הצטרפו גם ראשי שירותי בריאות כללית והדסה, נערך בתל-אביב הערב (יום ה'). מסמך ההסכם מחזיק 36 עמודים מפורטים ועל ניסוח סעיפיו הרבים עמלו בלילות האחרונים היועצים המשפטיים של שני הצדדים, עד הרגע האחרון ממש, לאחר הליך גישור מורכב שאותו הוביל פרופסור יצחק פטרבורג. כל הצדדים המעורבים בהסכם אמרו לאחר החתימה כי מדובר באחד מהסכמי השכר המסובכים ביותר שנעשו בישראל.

אידלמן: 70% מהתוספות שנקבעו בהסכם ישולמו לרופאים כבר ב-3 השנים הקרובות. כאשר הרופאים, בכלל זה הצעירים, יראו את הפרטים הם יבינו שמדובר בפריצת דרך ובבשורה אמיתית"

שר האוצר יובל שטייניץ הכריז במסיבת עיתונאים בירושלים "אני שמח לבשר שהגענו להסכם מצויין עם הר"י המסיים את אחת השביתות הארוכות בתולדות המדינה. זהו הסכם היסטורי, בגלל קפיצת המדרגה במערכת הבריאות הישראלית", הוסיף השר. הוא מצא לנכון להדגיש כי העקרונות החשובים שהושגו הם בלימת שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים, תוספת לפריפריה והסכמה על שעון הנוכחות.

ד"ר אידלמן מסר כי 70% מהתוספות שנקבעו בהסכם ישולמו לרופאים כבר ב-3 השנים הקרובות, מבין 8 שנות ההסכם (עד 2019). "אני בטוח שכאשר הרופאים, בכלל זה הצעירים, יראו את הפרטים הם יבינו שמדובר בפריצת דרך ובבשורה אמיתית עבור כלל הרופאים".

ד"ר צאקי זיו-ניר, ממלא מקום יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר בעקבות חתימת ההסכם, כי מדובר בנקודת מפנה משמעותית ברפואה בישראל. "ההסתדרות הרפואית הראתה היום שהיא לא רק ארגון עובדים, אלא גם מובילת סדר יום ברפואה הציבורית".

סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר נמרוד רחמימוב, הוסיף: "בנינו הסכם שלא רק מגדיל את משכורות הרופאים, אלא גם מחזק את הפינות הקשות של הרפואה הציבורית. ההסכם מנסה לסגור קרעים חברתיים בין המרכז לפריפריה. הוא גם יגרום בסופו של דבר לירידת העומס הבלתי נסבל שהיה על הרופאים והמתמחים, ולכך שהציבור לא יצטרך להמתין יותר בתורים אינסופיים".

ד"ר צאקי זיו-ניר, ממלא מקום יו"ר ההסתדרות הרפואית: "ההסתדרות הרפואית הראתה היום שהיא לא רק ארגון עובדים, אלא גם מובילת סדר יום ברפואה הציבורית"

"כלכליסט" דיווח כי מיד לאחר פרסום פרטי ההסכם משכו כשישים רופאים מתמחים את מכתבי ההתפטרות שהגישו וביקשו שב-4 בספטמבר, ימשיכו לעבוד כרגיל.

אקורד הסיום של המאבק והמו"מ המתיש התנהל בלילה שבין רביעי לחמישי, בעת שהצדדים עסקו בשלב הניסוחים האחרונים. בשלב זה התגלו כמה פערים בסוגיית הפעלת שעון הנוכחות ונושא מרפאות קופת חולים ורופאי הקהילה. בסופו של דבר סוכם כי כל רופא יטפל מעתה בחמישה חולים לשעה ולא בשישה, כפי שהיה עד כה, מה שיאריך את משך הפגישה של הרופא עם המטופל ל-12 דקות. כן, נקבע בצורה מפורשת כי מערך שעות העבודה הקיים, יחולק מעתה בין שעות עבודה לקבלת מטופלים ולשעות בהן יעסקו בעבודה אדמיניסטרטיבית. תוקם ועדה שתפקידה לבדוק ולהגדיר את מסגרת תפקידו של הרופא ולקבוע אילו אספקטים בעבודתו יכולים להיות מטופלים על-ידי אחיות או מזכירות רפואיות.

על-פי הסיכום, שכר-השעה של רופא יעלה בממוצע בכ-49%, כאשר שכר הבסיס לשעה יעלה ב-32% והתוספות עליה יגדילו את שכרו בסיכומו של דבר.

ד"ר אידלמן אמר כי כל התוספות שעליהן סוכם בהסכם החדש יכללו לצרכי פנסיה. "על כל הנושאים שעליהם יצאנו למאבק רשמנו הישגים"

מדובר למעשה ב- תוספת שכר של 24% שתהיה רוחבית לכלל הרופאים במערכת הבריאות וכל השאר הן תוספות דיפרנציאליות גבוהות יותר שיינתנו כאמור לרופאים בפריפריה, לרופאים במקצועות במצוקה, למומחים שימונו למנהלי שירות ולרופאים בכוננות פעילה שבה הרופא מוזעק לבית החולים. לאלו התוספות יגיעו עד 70% לפחות לעומת השכר המשולם להם כיום. כן נקבע שלמערכת הבריאות יתווספו 1,000 תקנים, דבר שיאפשר את הקטנת עומס העבודה על הרופאים.

שכרם של הרופאים בפריפריה יעלה בשיעור גבוה יותר ביחס לשכר הרופאים במרכז. גם לרופאים במקצועות שבהם קיימת מצוקת כוח אדם תינתן עדיפות.

סימולציית שכר רופא - אזור מרכז

סימולציית שכר רופא - אזור מרכז

בהודעה שפרסמה ההסתדרות הרפואית, נאמר כי האוצר יוציא מקופתו 2.5 מיליארד שקלים נוספים מדי שנה, מתום המימוש ההדרגתי של ההסכם - בעוד שמונה שנים. מעבר לכך, יועבר תקצוב נוסף לתקנים, מענקים, שעות נוספות, תנאים סוציאליים ועוד.

ד"ר אידלמן אמר בשידור בטלוויזיה כי כל התוספות שעליהן סוכם בהסכם החדש יכללו לצרכי פנסיה. "על כל הנושאים שעליהם יצאנו למאבק רשמנו הישגים", חזר והדגיש. בעת כתיבת הידיעה לא נמסרה עדיין תגובה רשמית של הרופאים המתמחים.

סימולצית שכר רופא - פריפריה

סימולצית שכר רופא - פריפריה

הערב פרסם גם משרד הבריאות הודעה על ההסכם ובה נאמר: "ההסכם מהווה את  ההישג המשמעותי ביותר לרפואה הציבורית במדינת ישראל, מאז נכנס לתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. מדובר במסמך מקיף ומועיל יותר מכל הסכם שנחתם בעבר, גם בבוררות הקודמת שנמשכה שנים ואף מההסכמות הקודמות בחסות ביה"ד הארצי לעבודה."

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שיבח את הר"י על קיום תקופת הדיונים האינטנסיבית שהתנהלה באחריות ובשיקול דעת עד לגיבוש ההסכם".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו הוסיף: "ההסכם מצוין לרופאים ולמערכת, תמיד ניתן לדרוש ולצפות ליותר אולם אין להקל ראש בהישגים המשמעותיים שהושגו".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד האוצר,  שביתת הרופאים,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות