משפט

בית המשפט העליון דחה תביעת רשלנות של מטופלת כנגד בי"ח הלל יפה וקבע כי קיבלה טיפול הולם

בית המשפט העליון דחה את ערעור המטופלת על פסק הדין של בית המשפט המחוזי, אך הפחית את סכום הפיצוי שבו חויבה ל- 40,000 ש"ח

מטופלת תבעה את בית החולים הלל יפה בחדרה בטענה כי רופאיו התרשלו באבחון הצרות בתעלת השדרה שלה והעניקו לה טיפול שאינו הולם את מצבה הרפואי. בעקבות כך, טענה המטופלת, נגרמו לה נזקים רפואיים, ובהם פגיעה קשה בשלפוחית השתן וכן פגיעה ברגליה המגיעה כדי נכות.

המטופלת טענה כי הניתוח הראשון בוצע בה על-ידי מתמחה חסר ניסיון וכי הניתוחים האחרים היו מיותרים. עוד טענה המטופלת כי לא נמסר לה המידע הרלוונטי וכי היא זכאית לפיצוי בגין פגיעה באוטונומיה שלה.

המדינה טענה כי הטיפול שניתן למטופלת הלם את מצבה והועיל לה.

בית המשפט המחוזי דחה את כל טענות המטופלת וקבע כי הטיפול שניתן למערערת הלם את מצבה הרפואי כפי שעלה מהבדיקות שנעשו לה. עוד קבע כי התיעוד היה מלא וכי הניתוח, אשר בוצע בהצלחה, בוצע על-ידי מתמחה יחד עם רופא בכיר.
לסיכום, בית המשפט המחוזי דחה את התביעה, וחייב את המטופלת בהוצאות ובשכר טרחת עו"ד בסך של 100,000 ש"ח.

בית המשפט העליו דחה את ערעורה של המטופלת וקבע כי אין להתערב בקביעות העובדתיות והמשפטיות של בית המשפט המחוזי. יחד עם זאת, סבר בית המשפט העליון כי יש להפחית את סכום הפיצויים שנקבע למטופלת כיוון שיש לשקול שיקול אנושי והוא שמדובר במטופלת נכה שניסיונות הטיפול בה לא הביאו לפתרון מלא של בעיותיה הרפואיות. כמו כן, לא ניתן לקבוע באופן נחרץ כי לא היה מקום להגשת התביעה מלכתחילה.
לפיכך הפחית ביהמ"ש העליון את סך הפיצויים ל- 40,000 ש"ח .

ע"א 10311/08 , מרים כבהא נ' מרכז רפואי הלל יפה, משרד הבריאות מדינת ישראל, 1.8.11, ניתן על-ידי השופטים יורם דנצינגר, אליעזר ריבלין וחנן מלצר

נושאים קשורים:  משפט,  בית המשפט המחוזי,  בית המשפט העליון,  תביעת רשלנות רפואית
תגובות
יהושוע
17.08.2011, 07:00

שוב אנו עדים לרחמנות הבלתי נסבלת של בית המשפט העליון על נוכלים. במקום לישם את הצדק ולהרתיע מפני תביעות סרק ודברי בלע, מקלים עם אנשים נלוזים כדוגמת המטופלת כפויית הטובה הזאת.

זאב בן חיים
17.08.2011, 16:51

יש להקדים ללימודי רפואה לימודי משפטים!!
לו נהגנו קודם כעורי דין ואחרי זה כרופאים-החולים ובעקר המיצגים אותם בבית משפט היו חושבים אחרת!
אנו הרופאים נוהגים לפי הפתגם התלמודי:":יותר משהעגל רוצה לינוק הפרה רוצה ליניק!!"
כלומר אנו ממהרים לטפל ולנתח בטרם החלטנו להחתים את החולה כי הבין את פשר הדברים של הבעיה הרפואית והטיפול אותו אנו רוצים לתת!
אז הזהרו בדבריכם הרופאים בטרם טיפול!!!