חדשות

הצלב האדום: עלייה בתקיפת רופאים במוקדי הסכסוכים האלימים בעולם

הדו"ח מכנה את האירועים "אחת הטרגדיות ההומניטאריות הקשות ביותר של העת הנוכחית"

דו"ח חדש שפרסם היום (יום ד') מטה הצלב האדום הבינלאומי בז'נבה מתאר עליה בתקיפת רופאים, צוותי רפואה ובריאות ב-16 מדינות העולם שבהן יש כיום עימותים אלימים, הפיכות וסכסוכים בין ארגונים חמושים.

הדוח" אינו מספק נתונים מלבד תיאור של אירועים שונים אבל מובאים בו כמה דוגמאות: בין 2003 ל-2008 למשל, נהרגו בעיראק יותר מ-625 רופאים ואנשי סגל בבתי החולים. ב-2007 נהרג מנהל בית החולים הפסיכיאטרי בבגדד, ד"ר איברהים מוחמד אג'יל, כשעשה דרכו הביתה ורוכב אופנוע חמוש ירה בו.

מאות רופאים במדינות שבהן יש כיום אירועי אלימות וסכסוכי-עימות מקבלים איומים על חייהם, או נחטפים למטרות כופר על רקע פוליטי או דתי.

מחצית מרופאי עיראק, נאמר בדו"ח, 18 אלף מתוך 34 אלף, נמלטו ממנה בעשור הקודם ואלו שנותרו אולצו להתגורר בתי החולים כדי שלא יברחו לחו"ל. בדו"ח נמסר כי 80% מהרופאים בחדרי מיון ורפואה דחופה בשישה בתי חולים בלבנון ב-2009, חוו מעשי התעללות ותקיפה פיסית כש-70% מהתוקפים היו חברים וקרובי משפחה של מטופליהם.

עוד נמסר בדו"ח כי מאות רופאים נמלטו בשבועות האחרונים מלוב עקב המהומות האלימות שמתחוללות שם. מחברי הדו"ח לא הספיקו לכלול בו פרטים לגבי סוריה.

מנכ"ל הצלב האדום, איב דאקור, אמר במסיבת עיתונאים בז'נבה לרגל הצגת הנתונים כי מלבד הפגיעה ברופאים, מיליוני בני אדם נותרו עקב כך ללא טיפול רפואי בדיוק כשהם נזקקים לו. "יש לשים קץ לאלימות נגד הרופאים והצוותים, כי זה עניין של חיים ומוות", הוא אמר.

ד"ר רובין קופלנד, שעמד בראש הצוות שאסף את נתוני הדו"ח אמר כי הממצא המזעזע ביותר הוא שאנשים רבים מתים "כיוון שהצוותים הרפואיים לא מגיעים אליהם בזמן וכיוון שבתי החולים והרופאים מהווים מטרות להתקפות".

ד"ר קופלנד הדגים אירוע מ-2009 שבו נהרגו במוגדישו למעלה מ-20 אנשים בהתפוצצות מטען צד, מרביתם רופאים צעירים שזמן קצר קודם לכן סיימו את לימודי הרפואה. "בכך גם חוסל כל סיכוי לעשרות אלפי אנשים במדינה הזאת לקבל טיפול רפואי לשנים הבאות".

מנכ"ל הצלב האדום אמר כי האלימות נגד רופאים ואחיות וגם פגיעה בפצועים וחולים, היא "בין הטרגדיות ההומניטאריות הקשות ביותר בעת הנוכחית, שלא לדבר על כך שהיא הפרה של המשפט הבינלאומי".

לדו"ח הצלב האדום

נושאים קשורים:  חדשות,  אלימות,  אלימות נגד רופאים,  הצלב האדום,  דו"ח הצלב האדום,  תקיפת רופאים,  מוקדי סכסוך
תגובות