פסיכיאטריה

תוספת חומצות שומניות מסדרת אומגה-3 עשויה להפחית דלקת וחרדה באנשים בריאים

תוספת של אומגה-3 הפחיתה דלקת וחרדה בקרב סטודנטים לרפואה: ניסוי אקראי מבוקר

09.08.2011, 11:41

מחקרי תצפית הראו זיקה בין רמות נמוכות של חומצות שומניות לא-רוויות מסדרת אומגה-3 (PUFAs n-3) ורמות גבוהות של חומצות שומניות לא-רוויות מסדרת אומגה-6 (PUFAs n-6) לדלקת ודיכאון, אך בניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים התקבלו נתונים מעורבים.

כדי לקבוע אם חומצות n-3 מפחיתות ייצור ציטוקינים תומכי-דלקת ותסמינים של דיכאון וחרדה בקרב אנשים צעירים ובריאים, בוצע ניסוי קליני אקראי ומבוקר-אינבו, מקביל וכפול סמיות במשך 12 שבועות, ובו השוו תוספת של n-3 לאינבו. המשתתפים, 68 סטודנטים לרפואה, סיפקו דגימות דם סדרתיות במהלך תקופות של לחץ נמוך ובימים לפני בחינה. הסטודנטים קיבלו n-3י(2.5 גר\יום, 2085 מ"ג של חומצה אייקוסאפנטנואית ו-348 מ"ג של חומצה דוקוסאהקסנואית) או אינבו בכמוסות, ששיקפו את הפרופורציות של חומצות שומניות בדיאטה האמריקאית האופיינית.

בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקרב סטודנטים שקיבלו n-3 נראתה ירידה של 14% בייצור של אינטרלויקין-6 (IL-6) המגורה ע"י ליפופוליסככריד (LPS) וירידה של 20% בתסמיני חרדה, ללא שינוי משמעותי בתסמיני דיכאון.

נמצא שוני בין המשתתפים בספיגה ובמטבוליזם של תוספי n-3 PUFA, כמו גם בדביקות השימוש. בהתאם לכך, ניתוח משני מתוכנן שהשתמש ביחס של n-6:n-3 בפלסמה במקום קבוצת הטיפול, הראה כי ההפחתה ביחסים של n-6:n-3 הובילה לחרדה פחותה ולירידה בייצור של IL-6 מגרה וגורם תמותה של גידולים (TNF-α), כמו גם לשינויים שוליים ברמות ה- TNF-α.

מנתונים אלו עולה כי תוספת של n-3 עשויה להפחית דלקת וחרדה אפילו בקרב אנשים צעירים ובריאים. ההפחתה בתסמיני חרדה הקשורה לתוספת של n-3 היא הוכחה ראשונה לכך של-n-3 עשויים להיות יתרונות נוגדי חרדה פוטנציאליים עבור אנשים ללא אבחנה של הפרעה חרדתית.

מקור:

Omega-3 supplementation lowers inflammation and anxiety in medical students: A randomized controlled trial: Kiecolt-Glaser JK. Et al., Brain, Behavior, and Immunity. 2011 Jul 19. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  פסיכיאטריה,  דיכאון,  אומגה 3,  חרדה,  מחקרים
תגובות